Portal

Wiele osób prowadzących zdrowy i aktywny tryb życia wzbogaca codzienną dietę o jagody goji. Te niepozorne i nieduże owoce, choć znane są od wieków w naturalnej medycynie azjatyckiej, dopiero od kilku ostatnich lat stały się powszechnym dodatkiem do wielu potraw w polskich domach. Coraz chętniej dodajemy je do owsianki, samodzielnie przygotowywanych przekąsek i napojów. Produkty z dodatkiem jagód goji można też bez problemu kupić w sklepach, zarówno tych stacjonarnych, jak też internetowych. Czym są jagody goji, jakie mają wartości odżywcze i dlaczego warto je stosować w codziennym odżywianiu?


Jagody goji – skąd pochodzą i dlaczego ich popularność jest w Polsce coraz większa?

Jagody goji, czyli owoce kolcowoju chińskiego, dzięki swoim zdrowotnym właściwościom, są z roku na rok coraz powszechniej stosowane. W stosunku do owoców kolcowoju pospolitego, które wykazują właściwości trujące, jagoda kolcowoju chińskiego słynie wyłącznie ze swoich cech prozdrowotnych. Choć roślina pierwotnie wywodzi się z Azji, wraz z rosnącą modą często pojawia się również w polskich przydomowych ogródkach. Jagody goji są cenione przede wszystkim ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy (antyoksydantów) zwalniających procesy starzenia skóry, witaminę C, polifenole oraz błonnik usprawniający procesy trawienne organizmu i redukujący problemy z zaparciami.

Z czym można jeść jagody goji?

Jagody goji, czyli owoce rośliny wywodzącej się z Azji i coraz powszechniej spotykane w Polsce, można spożywać zarówno w formie świeżej, jak też suszonej. Ta ostatnia jest szczególnie często spotykana i sprawia, że produkt ma dłuższy termin do spożycia i jest mniej narażony na wczesne zepsucie. Te niewielkie owoce kolcowoju chińskiego z powodzeniem można dodawać do owsianki czy musli, ale też do koktajli proteinowych i owocowych smoothie chętnie spożywanych przez osoby prowadzące aktywny tryb życia i zdrową dietę opartą o składniki roślinne. Oprócz tego, jagodami goji można wzbogacać smak potraw kuchni azjatyckiej, dodawać do sałatek, a w ostateczności – jeść na surowo, traktując jako zdrową przekąskę.

Wartości odżywcze Goji Berry. Dlaczego warto wzbogacać nimi codzienną dietę?

Jagody goji są zaliczane do tzw. superowoców. Zawierają bowiem wiele cennych składników odżywczych i witamin. Stanowią podstawę medycyny naturalnej w krajach azjatyckich. Jagody goji są źródłem polifenoli, beta karotenu, nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływających na pracę hormonów i mózgu, ale też stanowią świetne źródło witaminy C, E, A i B6. Ponadto jagody goji są bogate w fitosterole, betainę, żelazo, wapń, cynk i selen. Mają również działanie antynowotworowe.

Wpływ jagód goji na organizm człowieka. Na jakie problemy zdrowotne jagody goji mogą być przydatne?

Popularność jagód goji bierze się przede wszystkim z ich zbawiennego wpływu na ludzki organizm. Te niewielkie owoce wspierają w walce z odchudzaniem, pomagając zredukować zbędny tłuszcz. Dzięki sporej zawartości błonnika, jagody goji regulują procesy trawienia organizmu, wspomaga oczyszczanie organizmu oraz pomagają regulować metabolizm. Ponadto, jagody goji zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Te drobne czerwone owoce mają również pozytywny wpływ na pracę serca i całego układu krwionośnego. Regularne spożywanie jagód goji zmniejsza ryzyko występowania chorób serca, a także mają dobry rezultat w przypadku osób z chorobami oczu. Dieta wzbogacona o owoce goji pozwala zachować dobry wzrok nie tylko u osób młodych, ale także osób w podeszłym wieku. Ponadto, naukowcy udowodnili, że jagody goji zahamowują proces narastania komórek nowotworowych w przypadku raka piersi i prostaty.

W jakiej postaci można kupić jagody goji?

Jagody goji można kupić albo w formie suszonych owoców, albo w formie wygodnych suplementów diety: GojiBerry 500 oraz Goji Berry Max. Zaletą ostatniej z opcji podania jest wygoda zażywania – tabletkę można w każdej chwili szybko połknąć, popić wodą i działać dalej, bez robienia sobie czasochłonnych przerw na przyrządzanie roztworów czy koktajli. Oprócz tego, na uwagę zasługuje skład preparatu, w którym na pierwszym miejscu pojawia się ekstrakt z jagód goji, wzbogacony dodatkami takimi jak zielona herbata, guarana o właściwościach pobudzających, pieprz Cayenne oraz chrom. Dużym komfortem płynącym z  zażywania tabletek jest również łatwe dawkowanie, bez potrzeby samodzielnego odmierzania czy porcjowania produktu przed podaniem.

Możliwe skutki uboczne podczas ich stosowania

Choć generalnie nie stwierdzono jednoznacznych symptomów świadczących o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas przyjmowania jagód goji ani suplementów diety opartych o te owoce, ze względów bezpieczeństwa nie powinny spożywać ich dzieci poniżej 12. roku życia ani kobiety w ciąży i te karmiące piersią. Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatu jest również uczulenie na którykolwiek składnik suplementu. W przypadku niektórych osób spożycie jagód goji może wiązać się z problemami żołądkowymi, jednak podobnych przypadków jest niewiele.


Reklama
null