Portal

Pożyczka konsolidacyjna to sprytne narzędzie, które pomoże Ci zmniejszyć liczbę rat aktualnie spłacanych zobowiązań i skutecznie odciąży domowy budżet. Jak działa w praktyce i kto może po nią sięgnąć? Komu przyniesie realne korzyści? Podpowiadamy.

Kiedy terminowa spłata rat pożyczek i kredytów staje się coraz większym wyzwaniem, to najlepszy moment, aby sięgnąć po pożyczkę konsolidacyjną. Czym jest i jak działa pożyczka konsolidacyjna?

Czym jest pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna (pożyczka na raty) to pożyczka przeznaczona na spłatę innych, spłacanych aktualnie pożyczek i kredytów. Dzięki niej zastąpisz kilka miesięcznych rat jedną, niższą. W ten sposób odciążysz domowy budżet, odetchniesz z ulgą i zachowasz spokojny sen. Wizja opóźnień w spłacie, zadłużenia i egzekucji komorniczej odejdzie bowiem w zapomnienie.


Przykład


Pani Maria spłaca obecnie zaciągnięty kilka lat temu kredyt gotówkowy i pożyczkę gotówkową, którą wzięła kilka miesięcy temu. Regularnie korzysta także z karty kredytowej. Kiedy na skutek pandemii musiała zmienić pracę na gorzej płatną, spłata zobowiązań stała się potężnym obciążeniem dla domowego budżetu. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji opóźnień w spłacie, kobieta zdecydowała się sięgnąć po pożyczkę konsolidacyjną.

Jak działa pożyczka na raty?

Jeśli weźmiesz pożyczkę konsolidacyjną, pożyczkodawca spłaci Twoje aktualne kredyty i pożyczki w innych bankach. Taki ruch sprawi, że zastąpisz kilka rat jedną, niższą, i odzyskasz finansową płynność. Pamięta jednak, że obniżenie wysokości raty jest zazwyczaj możliwe poprzez wydłużenie okresu spłaty. Taka konstrukcja może więc wpłynąć na wzrost ogólnego kosztu finansowania. Nie oznacza to jednak, że nie warto go ponieść. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest bardzo napięta, zwlekanie z konsolidacją może skutkować opóźnieniami w spłacie. Te wpłyną na pogorszenie historii kredytowej w BIK-u. Wygenerują także potężny stres towarzyszący procedurze windykacyjnej. W takich okolicznościach sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną pomoże uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, odciążyć domowy budżet i… wreszcie odetchnąć z ulgą.

Jakie produkty finansowe można skonsolidować?

Pieniądze z pożyczki konsolidacyjnej możesz przeznaczyć na spłatę kredytów i pożyczek gotówkowych, samochodowych, hipotecznych, zadłużenia na kartach kredytowych i debetowych. Niektóre instytucje finansowe umożliwiają także konsolidację pożyczek pozabankowych, czyli popularnych chwilówek.

Kiedy warto sięgnąć po konsolidację?

Najlepszym momentem na zaciągnięcie pożyczki na raty jest ten, kiedy Twój budżet jest już bardzo napięty, ale… wciąż udaje Ci się spłacać raty kredytów i pożyczek w terminie. Opóźnienia w spłacie (zwłaszcza te dłuższe niż 30 dni) wpłyną negatywnie na historię kredytową w BIK-u i scoring. A to obniży Twoją wiarygodność w oczach kredytodawców i zmniejszy szanse na pozytywną decyzję pożyczkową.

Jak wybrać pożyczkę konsolidacyjną, aby… nie żałować?

Ogrom dostępnych na rynku ofert sprawia, że wybór tej jedynej wcale nie jest łatwy. Zanim złożysz wniosek o konsolidację, porównaj propozycje poszczególnych instytucji finansowych, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • Koszty. Pożyczka konsolidacyjna ma na celu odciążenie domowego budżetu. Nie może być więc droga. Aby sprawdzić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone środki, porównaj RRSO dostępnych na rynku produktów. Im niższe, tym tańsza pożyczka;
  • Okres spłaty. Jeśli zależy Ci na tym, aby miesięczna rata pożyczki była jak najniższa, sięgnij do kieszeni pożyczkodawcy, który oferuje najdłuższy okres spłaty;
  • Dodatkowe udogodnienia. Czy wiesz, że sięgając po pożyczkę konsolidacyjną w Kasie Stefczyka, będziesz miał możliwość odroczenia spłaty pierwszej raty nawet o 60 dni? Dzięki takiej konstrukcji nie tylko odczuwalnie obniżysz miesięczne zobowiązania finansowe, ale także – dzięki odroczeniu rat – odzyskasz finansową płynność i stabilność.
Reklama
null