Portal

Kolagen jest białkiem. Jest ono obecne niemal we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu. Najwięcej znaleźć go można w skórze oraz stawach. Dlatego ich prawidłowe funkcjonowanie w dużej mierze zależy od tego, jaki jest poziom kolagenu.

Kolagen a zdrowie stawów

Kolagen jest obecny w tkankach, które budują staw. Dzięki niemu są one odpowiednio elastyczne. Tym samym nie dochodzi do ich zniszczenia podczas wykonywania ruchów. Są one odpowiednio amortyzowane i odporne na różnego rodzajów wstrząsy, którym ciało człowieka jest poddawane niemal przez cały czas (dzięki odpowiedniej budowie stawów, nie odczuwamy ich).

 

Dzięki kolagenowi możliwe jest także wykonywanie ruchów w różnych płaszczyznach. Jest on składnikiem mazi, która nawilża powierzchnie stawowe. To ona sprawia, że przesuwają się względem siebie, aby zginać, prostować lub obracać nogi, ręce, głowę i inne części ciała.

Kolagen a kondycja skóry

Największa ilość kolagenu znajduje się w skórze. Włókna kolagenowe tworzą sieć, która stanowi podporę dla komórek skóry. Dzięki temu jest ona odpowiednio napięta, jędrna, elastyczna, gładka i odporna na działanie czynników zewnętrznych (np. rozciąganie mechaniczne).

Jak rozpoznać niedobór kolagenu?

Niski poziom kolagenu w skórze skutkuje pojawieniem się charakterystycznych objawów. Niestety, ilość tego białka zmniejsza się naturalnie wraz z wiekiem. Fibroblasty przestają go produkować, ponieważ zmniejsza się ich aktywność. Natomiast włókna, które pozostają, nie są już tak silne i odporne, dlatego łatwo ulegają zniszczeniu.

 

Zmniejszenie poziomu kolagenu w stawach skutkuje problemami z poruszaniem się. Powierzchnie stawowe nie poruszają się względem siebie już tak gładko. Dlatego przy wykonywaniu niektórych ruchów słychać nieprzyjemne trzaski. Ponadto układ kostny przestaje być odporny na wstrząsy, co skutkuje stopniowym niszczeniem jego struktur. Często pojawiają się też dolegliwości bólowe.

 

Bardzo łatwo jest rozpoznać niedobór kolagenu w skórze. Staje się ona wiotka, traci napięcie i elastyczność. Pojawiają się także zmarszczki – zwłaszcza w obszarach, które odpowiadają za mimikę (np. wokół oczu i ust, na czole). Niekiedy dochodzi też do utraty owalu twarzy.

Czy można uzupełnić poziom kolagenu w organizmie?

Poziom kolagenu można uzupełniać. Służą do tego zabiegi medycyny estetycznej (kolagen jest podawany pod skórę w postaci iniekcji). Przy schorzeniach stawów również istnieje możliwość podania preparatów medycznych, które zawierają kolagen.

 

Kolagen jest dostępny także w formie suplementów diety. Preparat należy dopasować do swoich potrzeb. Jeżeli problemem jest pogorszenie stanu skóry, warto wybierać produkty, które poza kolagenem zawierają też kwas hialuronowy oraz witaminę C. Osoby, które zmagają się z nieprawidłowościami w obrębie stawów mogą wybrać preparaty z kolagenem i glukozaminą.

Co pomaga w naturalnej syntezie kolagenu?

Naturalną syntezę kolagenu wspiera witamina C. Dlatego bardzo ważne jest, aby dodatkowo ją suplementować lub włączyć do jadłospisu produkty, które zawierają ją w dużych ilościach (np. paprykę, pietruszkę, owoce cytrusowe, truskawki).

Reklama
null