Portal


Pilarki taśmowe to urządzenia wykorzystywane zarówno przez hobbystów majsterkowania, jak i profesjonalnych rzemieślników. Pozwalają wykonać szybko precyzyjnie cięcia metalu, drewna oraz niektórych tworzyw sztucznych. Jak wybrać pilarkę taśmową, aby była wydajna i działała bezawaryjnie przez długie lata?

Pilarki taśmowe - zastosowanie

W wielu zakładach i warsztatach pilarki taśmowe są jednymi z najczęściej używanych urządzeń. Nic w tym dziwnego, gdyż charakteryzują się niezwykłą uniwersalnością i umożliwiają wykonanie zarówno głębokich nacięć prostych, jak i kształtowych. Z ich pomocą wykonamy cięcia wzdłużne, rozetniemy elementy, wytniemy skosy, krzywizny, czopy, a także okręgi. Dodatkowo możliwość pochylania stołu oraz stosowania taśm o różnych szerokościach, kształcie i rozstawie zębów, sprawia, że urządzenia pozwalają wykonywać różnorodne projekty. Pilarki taśmowe przydają się także hobbystom majsterkowania np. podczas prac modelarskich. 


Wydajna pilarka taśmowa to taka, która pozwala wykonywać szybkie i precyzyjne cięcia, zapewniając przy tym odpowiedni komfort wykonywanej pracy. 

Pilarka taśmowa - najważniejsze parametry

Planując zakup pilarki taśmowej w pierwszej kolejności, należy określić, do jakich prac będzie ona potrzebna. Ważny jest rodzaj materiału, który będzie poddawany obróbce. Nie każda pilarka poradzi sobie bowiem z twardymi materiałami. Istotna jest także częstotliwość wykonywania planowanych prac. Wybierając model pilarki, konieczne jest sprawdzenie jej parametrów technicznych, które mają istotny wpływ na komfort wykonywanej pracy, a także na jej precyzję. Nigdy nie należy kierować się jedynie ceną urządzenia, czasami lepiej przełożyć zakup pilarki na później, niż wybrać model, który nie spełni naszych oczekiwań. Ważne mogą okazać się z pozoru mało istotne detale, takie jak sposób ulokowania prowadnic czy obudowa urządzenia. Do najważniejszych parametrów technicznych, które zawsze powinny być sprawdzone przed zakupem urządzenia, należą: moc, rodzaj prowadnic, promień krzywizny oraz maksymalna szerokość ramy od linii cięcia.

Moc pilarki taśmowej

Większa moc urządzenia pozwala na obróbkę twardszych materiałów. Mocniejszy silnik umożliwia dłuższą pracę i zapewnia większą żywotność pilarce. Do miękkiego drewna wystarczą urządzenia o mniejszej mocy. Jednak cięcie metali i zwartych tworzyw sztucznych wymaga zastosowania pilarek o wyższych parametrach. Nawet jeśli pierwotnie nie mamy w planach obróbki metalu, to warto zawsze kupić nieco lepsze urządzenie o wyższej mocy, które będziemy mogli wykorzystać w razie potrzeby także do cięcia twardszych elementów. 

Prowadnice piły taśmowej - dlaczego są tak ważne?

Prowadnice odpowiadają za precyzję pracy, ale także za jej komfort. Najlepiej, jeśli znajdują się zarówno pod jak i nad stołem. Dzięki temu materiał nie będzie zbytnio się przesuwał, a taśma nie będzie drgała. Prowadnice zapobiegają skręcaniu się taśmy podczas pracy. 

Odległość ramy od linii cięcia

Odległość ramy od linii cięcia określa maksymalną szerokość obróbki. Jest szczególnie istotna podczas przycinania elementów o większych gabarytach. Wskazuje ona, na jaką głębokość można umieścić przecinany materiał. Podczas wyboru pilarki taśmowej konieczne jest wybranie urządzeń o optymalnej odległości ramy od linii cięcia, która pozwoli wykonać zaplanowane prace. Zbyt duża sprawi, że urządzenie zajmie dużo miejsca, zbyt mała natomiast uniemożliwi obróbkę większych elementów. Rama pilarki powinna być wytrzymała i sztywna, aby nie odkształcała się podczas pracy. 

Promień krzywizny - gdy liczy się precyzja

Promień krzywizny wskazuje minimalną grubość taśmy, którą można zamontować w pilarkach taśmowych. Im wartość będzie niższa, tym urządzenie będzie umożliwiało wykonanie precyzyjniejszych prac. Jednak pilarki z niskimi promieniami krzywizny mogą uniemożliwiać założenie szerokich taśm, dlatego zawsze trzeba wybierać modele optymalne dla indywidualnych zastosowań.

Pilarka taśmowa - o tym warto pamiętać

Poza wymienionymi parametrami warto zwrócić uwagę także na wielkość i możliwość regulacji stołu roboczego, widoczność wskaźników napięcia taśmy oraz zastosowane osłony. Osłony sprawiają, że praca jest bezpieczniejsza dla operatora urządzenia i pozwalają mu wykonywać wszystkie zadania z większą pewnością i precyzją. Nie powinny one jednak ograniczać widoczności oraz przeszkadzać w swobodnym wykonywaniu cięcia. Niezwykle istotna dla komfortu pracy oraz warunkująca maksymalną wielkość obrabianych materiałów jest wysokość robocza. Powinna być ona zawsze trochę większa niż wielkość maksymalnego materiału, który mamy zamiar poddać obróbce.

Pilarki taśmowe wykorzystywane przez profesjonalistów powinny posiadać odpowiednie atesty. Tego typu urządzenia charakteryzują się dużą wydajnością i sprawdzają się zarówno podczas cięcia sklejek oraz płyt, jak i konarów drzew.

Reklama
null