Portal

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy to określenie na zbiór zasad, których przestrzeganie jest niezbędne w każdym zakładzie pracy. Jednak każda firma jest nieco inna, przez co nie sposób stworzyć uniwersalne przepisy i po prostu je wdrażać. Z tego względu zarządzanie BHP wcale nie jest proste. Wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Dlatego popularne są dzisiaj studia podyplomowe BHP, a konkretnie z zarządzania BHP.

Czego uczą studia podyplomowe BHP?

Należy zacząć od wyjaśnienia, że studia podyplomowe BHP dostarczają wiedzy z wielu różnorodnych obszarów. Absolwent ma być bowiem przygotowany do zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w dowolnym zakładzie. Zarówno jako osoba zatrudniona w służbach BHP, jak i w roli kierownika, menedżera czy też dyrektora. Dlatego też, jeśli chodzi o zarządzanie BHP studia, dostarczają wiedzy z takich obszarów, jak:

  • prawo pracy,
  • ochrona przeciwpożarowa,
  • wypadkoznawstwo,
  • zarządzanie bezpieczeństwem,
  • psychologia pracy.



Jeśli chodzi o BHP studia podyplomowe, w pewnym stopniu skupiają się na przyswajaniu faktów. Chodzi tutaj głównie o przepisy prawa pracy i ochrony przeciwpożarowej. Aby móc wdrażać zasady BHP, trzeba najpierw je poznać. Podobnie wiele wiedzy teoretycznej zawiera wypadkoznawstwo. Należy jednak podkreślić, że studia podyplomowe BHP to nie tylko fakty, ale również poznanie pewnych mechanizmów i nabycie umiejętności obchodzenia się z nimi w praktyce.


Zarządzanie BHP wymaga zdolności do zarządzania bezpieczeństwem ogółem. Absolwent studiów podyplomowych BHP powinien potrafić rozpoznać sytuację i zarządzić adekwatne działania, w wyniku których podniesie poziom bezpieczeństwa w danym zakładzie pracy. Niezbędna jest do tego znajomość psychologii pracy, aby móc przewidywać postępowanie ludzi, którym należy zapewnić bezpieczeństwo.

BHP studia podyplomowe na UTH

Jedną z uczelni, która oferuje studia podyplomowe BHP, jest UTH. Mowa o Uczelni Techniczno-Handlowej, czyli uczelni prywatnej, działającej w Warszawie. Jeśli chodzi o zarządzanie BHP studia, na tej uczelni przyjmują postać zajęć niestacjonarnych, w formie zjazdów weekendowych raz na 2 tygodnie. Aby otrzymać dyplom ukończenia studiów, należy zaliczyć wszystkie przedmioty oraz zdać egzamin lub przygotować pracę dyplomową. Absolwent otrzymuje Świadectwo Ukończenia Studiów. Ponadto uzyskuje stopień Starszego Inspektora ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Co więcej, uczelnia wydaje także zaświadczenie w zakresie pierwszej pomocy. Można zatem śmiało stwierdzić, że studia podyplomowe BHP na UTH są bardzo kompleksowe.

Reklama
null