Portal

22. Międzynarodowe Targi Książki to święto literatury, na którym nie zabraknie również Muzeum Narodowego w Krakowie. Urszula Kozakowska-Zaucha, dr hab. Łukasz Gaweł, Jagoda Gumińska-Oleksy - tych związanych z MNK autorów będzie można spotkać na stoisku B49 w hali Dunaj EXPO Kraków. Podczas spotkań z autorami ich książki można kupić z 20-procentowym rabatem.

W piątek 26 października o godzinie 15:00 swoją książkę „Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie” będzie podpisywał kulturoznawca, zastępca dyrektora MNK, dr hab. Łukasz Gaweł. Ta napisana w przystępny sposób, pięknie wydana biografia artysty, którego wystawę można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, jest jednym z hitów sprzedażowych Wydawnictwa MNK.

Sobota 27 października (godzina 10:00) to okazja do spotkania się z Urszulą Kozakowską-Zauchą, kuratorką wystawy „Kraków 1900”. Ekspozycji tej towarzyszy wydawnictwo z popularnonaukowej serii MNK, również pod tytułem „Kraków 1900”. Znajdziemy w nim m.in. charakterystykę prądów myślowych i artystycznych opisywanego okresu, obraz życia codziennego w epoce Młodej Polski, biografie tworzących wówczas artystów, ciekawostki. Przejrzysta szata graficzna oraz ponad 200 kolorowych ilustracji sprawiają, że czytanie tej książki to prawdziwa przyjemność – niezależnie od tego, czy czytelnik widział wystawę w Kamienicy Szołayskich.

Ostatniego dnia targów, 28 października o godzinie 11:00,  MNK zaprasza starsze i młodsze dzieci na spotkanie z Jagodą Gumińską-Oleksy autorką „Opowieści przedmiotów, czyli bajek podsłuchanych w muzeum”. To zbiór baśni, zainspirowanych niezwykłą kolekcją Muzeum Narodowego w Krakowie. Ich autorką jest edukatorka z MNK, która wymyśliła jeden z najpopularniejszych muzealnych cykli spotkań dla najmłodszych, zatytułowany właśnie „Opowieści przedmiotów”. Dziś niezwykłe, magiczne historie opisane przez panią Jagodę i zilustrowane przez Paulinę Wyrt można zabrać do domu w pięknie wydanej książce.

Krakowskie Targi będą oczywiście okazją do przyjrzenia się z bliska i zakupu w korzystnych cenach innych muzealnych publikacji, np. katalogu otwartej niedawno wystawy „Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa”.

Nowa wystawa: Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego

Wiele muzeów przygotowało ekspozycje z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie się od nich różnić ścisłym związkiem z myślą historyczną Józefa Piłsudskiego – twórcy Legionów, architekta niepodległości, ale także publicysty, wnikliwego analityka historii Polski, stratega. Jego ogromny dorobek, wydany w 10 tomach Pism zbiorowych, obejmuje artykuły prasowe, opracowania historyczne, przemówienia, wykłady, rozkazy i wywiady. – Najważniejszą ideą, powracającą w pismach Józefa Piłsudskiego w różnych kontekstach, jest niepodległość Ojczyzny – mówi kurator wystawy Wacława Milewska – Przed jej odzyskaniem przyszły Marszałek dobitnie obrazuje ograniczenia, represje, cierpienia fizyczne i duchowe, którym poddawany jest naród pozbawiony niezależności. Po roku 1921 uświadamia, jak łatwo można tę niezależność utracić.

Liczni artyści współodczuwali niewolę i przeżywali aktualne wydarzenia w sposób podobny do Marszałka. To właśnie ich prace – 779 dzieł sztuki – złożą się na wystawę MNK. Pokażemy obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera) ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, archiwalne fotografie. Większość eksponatów pochodzi z kolekcji MNK, jednak dla zilustrowania najważniejszych wątków wystawy wypożyczyliśmy dzieła sztuki z kilkudziesięciu polskich i zagranicznych instytucji. To m.in. Biblioteka Polska w Paryżu, Musée des Beaux-Arts d'Angers, Snite Museum of Art z Indiany (USA) oraz polskie Muzea Narodowe w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Ekspozycja nieprzypadkowo prezentowana będzie w Krakowie – mieście, z którym Józef Piłsudski był silnie związany. Tu mieszkał w latach 1900-1917, zakładał Związek Strzelecki, stąd wyruszał na wojnę przeciwko Rosji, tu spotykały go hołdy po dymisji z Legionów Polskich, tu wielokrotnie po wojnie wracał i spoczął po śmierci w podziemiach tutejszej katedry. 

Konferencja prasowa: 30 X godz. 12.00

Wernisaż: 30 X godz. 18.00

1 listopada Muzeum Narodowe w Krakowie jest nieczynne

Reklama
null