Portal

Kwas D-asparaginowy jest przeznaczony dla mężczyzn, którzy chcą zwiększyć masę mięśniową. Jest to środek, który wpływa na zwiększenie produkcji testosteronu, co sprawia, że mięśnie szybciej się rozrastają. Co trzeba wiedzieć o tej substancji?

Czym jest kwas D-asparaginowy?

Kwas D-asparaginowy, określany również skrótem DAA, jest związkiem organicznym, który należy do grupy aminokwasów endogennych. Po raz pierwszy wyizolowano go ze szparagów, jednak ludzki organizm wytwarza go naturalnie w przysadce mózgowej, podwzgórzu i w jądrach. W organizmie DAA powstaje z lewoskrętnej formy kwasu, którą dostarczają białkowe posiłki. Ze względu na to, że żywność dostarcza niewielkie ilości lewoskrętnego DAA, w celu zwiększenia produkcji kwasu D-asparaginowego mężczyźni stosują suplementy diety, jak na przykład Mass Extreme.

Jak działa kwas D-asparaginowy?

Działanie kwasu polega przede wszystkim na podniesieniu poziomu testosteronu mężczyzn do biologicznego maksimum. Ze względu na to, że obecnie większość panów żyje w ciągłym biegu i w stresie, ich poziom testosteronu jest zaniżony. Suplementacja DAA sprawia, że produkcja testosteronu wraca do normy, dzięki czemu mężczyźni cieszą się wyższym libido, poprawiają własną sprawność seksualną, jakość snu i koncentrację oraz cieszą się umięśnionym ciałem.

Skuteczność suplementów takich jak Somatodrol została potwierdzona w dwóch badaniach. W 2009 roku eksperyment wykazał, że u 20 na 23 mężczyzn trzymujących DAA odnotowano wzrost poziomu testosteronu o ponad 40 procent względem grupy 20 mężczyzn, którzy otrzymywali placebo. Wyniki były obiecujące dlatego postanowiono wprowadzić kwas D- asparaginowy na rynek. W badaniach z 2000 roku naukowcy z Uniwersytetu w Tokio sprawdzali, jaką rolę odgrywa DAA w produkcji testosteronu. Badacze potwierdzili, że kwas uczestniczy w kluczowych procesach wytwarzania męskiego hormonu płciowego, co oznacza, że suplementacja kwasu D-asparaginowego podnosi poziom testosteronu we krwi.

Jak suplementować DAA?

Kwas d-asparaginowy można suplementować w formie tabletek, które przyjmuje się raz lub dwa dziennie. Suplementy takie jak Titanodrol dawkuje się zgodnie z zaleceniami producenta, jednak powinno się pamiętać, by dobowa dawka DAA wynosiła od 1,5 do 6 g. Jest to odpowiednia ilość kwasu, by bezpiecznie podnieść poziom testosteronu i wesprzeć zwiększanie masy mięśniowej. Kwas d-asparaginowy zażywa się tuż po przebudzeniu bądź na godzinę lub dwie przed planowanym treningiem. Niekiedy producenci zalecają, by tabletki z kwasem przyjmować przed snem. Takie zalecenie jest kierowane zapobieganiem nocnego katabolizmu i nasileniem uwalniania testosteronu.

Nie powinno się przekraczać zalecanej dawki DAA w ciągu dnia, by utrzymać produkcję testosteronu na prawidłowym poziomie. Jeżeli przekroczy się wskazane dawkowanie dobowe, można odczuwać nasilenie agresji, ciągłe podenerwowanie lub cierpieć z powodu problemów skórnych.

Dla kogo odpowiedni jest DAA?

DAA jest polecany przede wszystkim mężczyznom, którzy chcą poprawić swoją sylwetkę i muskulaturę. Suplementy z kwasem D-asparaginowym mogą być stosowane zarówno przez panów, którzy regularnie trenują na siłowni, jak i tych, którzy na co dzień są mało aktywni fizycznie. Mężczyźni, którzy ćwiczą, dzięki DAA podniosą poziom testosteronu i zwiększą procent masy mięśniowej w organizmie nawet o kilkanaście procent w ciągu kilku miesięcy. Panowie, którzy są mało aktywni fizycznie, unormują poziom testosteronu we krwi, dzięki czemu poprawi się ich libido, a sylwetka nabierze lepszych proporcji.

Kontrowersje wokół kwasu D-asparaginowego

Wokół kwasu D-asparaginowego narosło wiele kontrowersji. Wiele osób uważa, że kwas pochodzenia roślinnego nie daje żadnych efektów, jednak jest to nieprawdą. Aby efekty się pojawiły, niezbędne jest systematyczne stosowanie suplementów. Ponadto niektóre suplementy DAA są przedstawiane jako alternatywa dla sterydów, przez co są źle postrzegane przez mężczyzn, którzy nie chcą sięgać po niebezpieczne środki. W rzeczywistości DAA nie ma nic wspólnego z niebezpiecznymi sterydami, gdyż jest związkiem organicznym, który naturalnie występuje w męskim organizmie. Jego suplementacja przez dojrzałych mężczyzn jest w pełni bezpieczna i nie wywołuje działań niepożądanych.

Skutki uboczne stosowania kwasu D-asparaginowego

Nie wszyscy mężczyźni mogą stosować DAA. Suplementacja środka prowadzi do ingerencji w produkcję męskich hormonów płciowych, dlatego młodzi mężczyźni i dojrzewający chłopcy nie powinni sięgać po kwas d-asparaginowy. Jeżeli zbyt wcześnie rozpocznie się suplementację DAA, może ona doprowadzić do nieodwracalnych zmian w niedojrzałym organizmie. Organizm może zwiększyć na stałe produkcję żeńskich hormonów płciowych, przez co dojdzie do zaburzeń samopoczucia, a niekiedy nawet do powiększenia gruczołów piersiowych czy wycieku mleka z męskich brodawek sutkowych. Zbyt wczesne sięgnięcie po kwas d-asparaginowy może również pogorszyć ogólne samopoczucie, spowodować bóle głowy, bezsenność, obniżyć koncentrację, a także utrudnić wykonywanie pracy zawodowej.


Reklama
null