Portal

Buzdyganek naziemny – po łacinie: tribulus terrestris – to roślina znana ludzkości już od 5000 lat. Znajduje powszechne zastosowanie w naturalnej medycynie japońskiej, chińskiej i indyjskiej – głównie w leczeniu niepłodności i zaburzeń seksualnych. Niemniej tej niepozornej z wyglądu roślinie z rodziny parolistowatych przypisywane są i inne właściwości, jak m.in. podnoszenie poziomu testosteronu w organizmie i pobudzanie przyrostu masy mięśniowej.

Buzdyganek naziemny – co to za roślina?

Buzdyganek naziemny występuje w Afryce, Azji oraz w Australii, spotykany jest również w środkowej i wschodniej Europie. W Polsce jest rzadkością, co wynika z tego, iż jest to roślina preferująca ciepły i suchy klimat – dlatego właśnie uprawia się ją np. na Saharze. Najbardziej cenioną częścią buzdyganka są owoce – mają one postać zielonych, grubych kolców, przypominają do złudzenia krzyż maltański. Naturalna medycyna Japonii, Chin oraz Indii od wieków wykorzystuje buzdyganek jako środek podnoszący męskie libido, a także wspomagający układ immunologiczny oraz leczenie nadciśnienia, zaburzeń układu moczowego, chorób układu krążenia itp. Wskazuje się na właściwości wzmacniające i tonizujące rośliny. Obecnie buzdyganek naziemny jest składnikiem licznych suplementów na budowę masy mięśniowej – karierę w tej branży zrobił dzięki Bułgarom. A uściślając, dzięki bułgarskim sztangistom, którzy na olimpiadzie w Seulu w 1988 r. zdobyli 6 cennych krążków, w tym 4 złote. Pytani o to, jak udało się im osiągnąć tak spektakularny sukces odpowiedzieli, że to zasługa buzdyganka, który wpłynął na poprawę ich fizycznej sprawności.

Buzdyganek naziemny – wartości odżywcze

Co decyduje o takim, a nie innym działaniu buzdyganka? W jego składzie znajdują się polifenole, saponiny i indole. Są to związki chemiczne mające określony wpływ na ludzki organizm. Polifenole uszczelniają naczynia krwionośne, są silnymi antyoksydantami, a ich dłuższe niedobory przyczyniają się m.in. do osłabienia odporności, pogorszenia wzroku i rozwoju chorób układu krążenia. Saponiny są chemicznymi związkami pochodzenia roślinnego o działaniu przeciwzapalnym, moczopędnym i przyspieszającym metabolizm tłuszczów. Do grupy tych związków należy np. protodioscyna podnosząca poziom testosteronu i wspomaga erekcję. Indole natomiast powstają z glukozynolanów poddanych działaniu mirozynazy. Oczyszczają organizm, sprzyjają walce z nowotworami, obniżają poziom estrogenu i wiążą wolne rodniki tlenowe.

Oprócz powyższych związków chemicznych w składzie buzdyganka naziemnego wykryto także:

  • związki stymulujące wytwarzanie lutropiny, hormonu gonadotropowego pobudzającego u mężczyzn syntezę testosteronu, zaś u kobiet zwiększającego produkcję progesteronu,
  • flawonoidy – bioaktywne, roślinne związki o licznych właściwościach, m.in. antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, rozkurczowych, antynowotworowych i przeciwmiażdżycowych,
  • fitosterole – roślinne substancje o strukturze podobnej do ludzkiego cholesterolu, zmniejszają ryzyko miażdżycy i zawału oraz obniżają poziom całkowitego i „złego” cholesterolu.

Buzdyganek naziemny a suplementy

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów, które zawierają wyciąg z buzdyganka. Przybierają one różną formę. W specjalistycznych sklepach – m.in. zielarskich i z suplementami dla sportowców – zaopatrzyć się można w:

  • tabletki, np. Probolan 50Metadrol czy GH Balance – zwiększają produkcję testosteronu i wytrzymałość organizmu, pozytywnie wpływające na seksualną kondycję mężczyzn, spalają zbędną tkankę tłuszczową, zdają egzamin przy regularnie realizowanych planach treningowych,
  • kapsułki,
  • proszek – do stosowania jako dodatek do herbat, shake’ów, soków lub wody,
  • susz – do przygotowywania ziołowego naparu.

Suplementy z ekstraktem z owoców buzdyganka są alternatywą dla tradycyjnych suplementów, po które sportowcy – w tym kulturyści – sięgają przed treningami. Pobudzają do działania oraz redukują zmęczenie, co przekłada się na większą skuteczność treningu. Przy okazji wykazują dobroczynne działanie w innych obszarach.

Buzdyganek naziemny – skutki uboczne

Omawiając właściwości buzdyganka naziemnego, nie sposób nie poruszyć tak ważnej kwestii jak skutki uboczne. Buzdyganek uchodzi za roślinę bezpieczną. Skutki uboczne wynikające z jej stosowania to sporadyczne przypadki – jeśli już, to mogą wystąpić nudności i bóle brzucha. Jednakże dolegliwości te mają łagodny przebieg i szybko mijają. Przed zażyciem suplementu należy koniecznie zapoznać się z informacjami na ulotce dołączonej do opakowania. Duże znaczenie ma przy tym stężenie ekstraktu – trzeba je dobrać pod kątem indywidualnych potrzeb i preferencji.

Podsumowanie

Tradycja stosowania buzdyganka naziemnego jest bardzo długa. Nasi przodkowie potrafili doceniać właściwości różnych roślin – metody naturalnego leczenia przetrwały zresztą do dziś i cieszą się coraz większą popularnością, w wielkim stylu powracają do łask. Buzdyganek wyróżnia się szerokim i wszechstronnym działaniem – od poprawy zdolności seksualnych do wspomagania terapii licznych schorzeń. Rzecz jasna sceptyków nie brakuje, aczkolwiek najlepszym sposobem na sprawdzenie skuteczności tej rośliny jest wypróbowanie jej i wyrobienie sobie własnego zdania.


Reklama
null