Portal

Młodzi, kreatywni i pełni zapału pleszewianie już wkrótce wystąpią w specjalnie przygotowanym cyklu spektakli teatralnych „Salonik Literacki u Czarneckich” w dobrzyckim pałacu!

Co to będzie?

Cykl przedstawień amatorskich „Salonik Literacki u Czarneckich” to wyjątkowe wydarzenie łączące w sobie elementy teatru dramatycznego z preformatywny czytaniem kanonów polskiej literatury XIX i XX wieku. Przedsięwzięcie ma zarazem propagować historię polskiego ziemiaństwa oraz wkładu tej grupy społecznej w rozwój kultury polskiej, ale również uaktywnić młodych ludzi w twórczym działaniu na rzecz rozwoju regionu. Do końca roku, w co drugą niedzielę w dobrzyckim pałacu będzie można przenieść się w świat opisany przez Marię Dąbrowską, Elizę Orzeszkową czy Helenę Mniszkównę.

Dlaczego taka nazwa?

Hrabia Zygmunt Czarnecki - jeden z ostatnich właścicieli Pałacu w Dobrzycy, był znanym w regionie ziemianinem, społecznikiem, przedsiębiorcą i… propagatorem kultury. Miał bogaty księgozbiór, w którym znajdowały się wybitne pozycje literackie z całej Europy. Bez wątpienia, literatura była jego największą pasją, a tradycje związane z celebrowaniem słowa czytanego na wiele lat wpisały się w historię Dobrzycy. Przygotowując wydarzenie chcieliśmy przypomnieć postać hrabiego Czarneckiego i oczywiście w nowoczesnej formie kontynuować jego dzieło.

Skąd pomysł?

Pomysł narodził się z potrzeby ukazania codziennego życia w ziemiańskim dworze w sposób kreatywny i nieoczywisty. Z pomocą przyszły kanony polskiej literatury takie jak „Noce i dnie”, „Nad Niemnem”, czy „Znachor”, w których to w barwny sposób zostały ukazane losy rodzin ziemiańskich. Te znane i lubiane książki posłużyły za inspirację do stworzenia amatorskich spektakli teatralnych „Salonik Literacki u Czarneckich”.

Czy każdy może przyjść na przedstawienie?

Oczywiście ? Zachęcamy wszystkich miłośników literatury i teatru do odwiedzenia dobrzyckiego pałacu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

W tym roku „Salonik Literacki u Czarneckich” tworzą młodzi, zdolni i pełni pomysłów uczniowie oraz absolwenci pleszewskich szkół. W skład „Teatru pod Platanem” (bo taką nazwę przyjęli twórcy) wchodzą: Milena Sójka, Zuzanna Janiszewska, Dominik Dolata, Michał Wieczorek i Julia Piotrowska.


Reklama
null