Portal

Obowiązkiem niani jest opiekowanie się dzieckiem pod nieobecność rodziców. Nie oznacza to jednak, że niania powinna cały czas spędzać z dzieckiem w domu. W dużych miastach jest sporo atrakcji przygotowanych z myślą o dzieciach.

Kino

Dzieci uwielbiają chodzić do kina. Już sama możliwość oglądania filmu na dużym ekranie wydaje się magiczna. Wyprawa do kina jest dla malucha świętem, więc można przymknąć oko na popcorn i colę. Oczywiście jedno i drugie powinno pozostawać pod opieką niani, inaczej pracownicy kina będą mieli dużo sprzątania.

Wyprawa do kina z nianią ma sporo plusów. Rano odbywa się więcej seansów dla dzieci, wybór filmów jest bardzo duży. Można bez trudu dostać bilety na film, który w weekendy ściąga do kin tłumy. Ponadto na sali rzadko jest komplet, a kiedy idziemy do kina z dzieckiem może się okazać, że nawet tak banalna rzecz, jak puste przejścia między siedzeniami w drodze do łazienki mają znaczenie.

Sala zabaw

Niby banał, ale… zabawa z nianią to przecież coś innego niż zabawa z rodzicami! Wyprawa do sali zabaw powinna być poprzedzona przypomnieniem zasad, jakie obowiązują w takim miejscu. Nie zawadzi ustalić z góry, ile czasu dziecko będzie się bawiło, czy niania będzie na sali razem z nim, czy będzie uczestniczyła w zabawie, czy jej rola sprowadzi się do obserwowania i czuwania nad bezpieczeństwem. W niektórych salach zabaw nianie mogą korzystać z wyposażenia na równi z dziećmi.

Dzieci lubią nowości, dlatego warto znaleźć kilka sal zabaw i sukcesywnie je poznawać. Niania w Krakowie nie powinna mieć z tym problemu.

Biblioteka

To miejsce całkowicie różniące się od sali zabaw, ale nie mniej atrakcyjne. Myliłby się ten, kto sądziłby, że biblioteka to jedynie miejsce służące wypożyczaniu książek. Coraz częściej biblioteki dla dzieci przyjmują charakter świetlicy. Można tam porysować, pobawić się, pograć w gry planszowe lub komputerowe. Bardzo często biblioteki organizują cykliczne wydarzenia np. z okazji świąt. Dzieci mają wtedy okazję własnoręcznie wykonać bombkę choinkową, poznać nowe techniki używane w sztuce plastycznej (modny obecnie quilling). Biblioteki organizują też cykliczne spotkania z autorami książek dla dzieci. Dla malucha to nie lada gratka – poznać panią, która napisała jego ulubioną książkę. To tez doskonała okazja do zapoczątkowania kolekcji autografów. Dla dzieci, które niechętnie sięgają po książki, takie spotkanie może być inspiracją do bliższego zaprzyjaźnienia się z literaturą.

Warsztaty

Poza wspomnianymi już zajęciami bibliotecznymi, warsztaty w Krakowie organizują też inne instytucje jak choćby krakowski Teatr Lalek. Takie warsztaty wymagają wcześniejszych przygotowań, nierzadko prosi się opiekunów, by przynieśli dla dzieci ubrania na zmianę. Już sam ten fakt świadczy o tym, że nie będą to byle jakie zajęcia. Dzieci uwielbiają się brudzić i na pewno przyjmą taką propozycję z radością. Niewątpliwym plusem warsztatów jest możliwość wypróbowania technik, z którymi nie można zmierzyć się w domu – np. lepienie w glinie. Warsztaty dla najmłodszych to także okazja do spotkania rówieśników. Ma to szczególne znaczenie dla dzieci, które nie chodzą do przedszkola.

Wystawy

W Krakowie jest wiele muzeów i galerii, mimo to wystawy odbywają się nawet w tak niecodziennych miejscach, jak… Dworzec PKP. Na starym dworcu w centrum miasta można oglądać niezwykłą wystawę prezentującą dzieje polski. Może nie byłoby w tym nic osobliwego, gdyby nie fakt, że wszystkie eksponaty zbudowano z klocków lego.

Warto śledzić lokalne serwisy, stale pojawiają się w nich informacje o nowych atrakcjach dla dzieci.

Reklama
null