Portal

W Filharmonii Łódzkiej sfinalizowano projekt, dzięki któremu instytucja sprosta nowym potrzebom

i oczekiwaniom współczesnych odbiorców. Umożliwi to m.in. ścieżka edukacyjna, bawialnia kulturalna dla dzieci oraz stanowisko pozwalające na wirtualne zwiedzanie wnętrza organów.

W latach 2017-2018 w Filharmonii Łódzkiej realizowano projekt „Kultura 3 D. Rozbudowa infrastruktury kulturalnej dla nowoczesnej i wielofunkcyjnej Filharmonii Łódzkiej”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Inicjatywa ta umożliwiła rozszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej instytucji oraz poprawiła funkcjonalność gmachu – w wymiarze paramuzealnym, galeryjnym i kawiarnianym.

- Ogromnie cieszę się, że projekt udało się ukończyć bez przeszkód. Tym bardziej, że było to przedsięwzięcie

na naprawdę dużą skalę, w wielu wymiarach pionierskie i z pewnością wymagające dużego wysiłku i autentycznego zaangażowania wieloosobowego zespołu - mówi Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. – Dzięki specyficznemu „liftingowi” Filharmonia Łódzka podążać będzie w zgodzie z duchem czasów, szybko dopasowując się do oczekiwań stałych i nowych melomanów. Poszerzenie katalogu pomysłów na spędzenia czasu przy Narutowicza sprawia, że poza podstawowym, bo „analogowym” słuchaniem koncertów, kontakt z muzyką nawiązać będzie można za sprawą bardzo nowoczesnych technologii. W nadchodzący rok wkraczamy więc ze świeżą energią i przekonaniem, że u nas wciąż jest ciekawie.  

Zakończenie prac nad projektem oznacza, że już od 2019 r. łodzianie odwiedzający siedzibę Filharmonii Łódzkiej będą mogli spacerować specjalną ścieżką edukacyjną prowadzącą po jej zapleczu, poznając ponadstuletnią historię instytucji. Ważną rolę odgrywać będzie technologia wirtualnej rzeczywistości, która pozwoli gościom filharmonii zobaczyć i usłyszeć organy w ich wnętrzu. Bardzo przydatną nowością będzie również udostępnienie na piątym piętrze budynku bawialni kulturalnej dla najmłodszych. Maluchy pod okiem wykwalifikowanych animatorów będą tam spędzać czas, gdy ich rodzice, w bezpiecznym oddaleniu od entuzjastycznie bawiących się dzieci, z poczuciem komfortu będą cieszyć się muzyką wykonywaną na żywo. Bawialnia wystartuje w lutym. Warto dodać, że dzięki zmianom aranżacji przestrzeni dorośli będą mogli również odpocząć w przestronnym, komfortowym i przytulnym foyer – przekształconym w zakątek ekspozycyjno-kawiarniany.

W ramach projektu rozbudowany został także system sprzedaży biletów on-line. Udogodnienie to zakłada udostepnienie specjalnej aplikacji mobilnej na smartfony (Android i iOS) oraz rozbudowę podstron internetowych, co ułatwi zakup biletów w dowolnym miejscu i czasie, a także wykorzystywanie specjalistycznych czytników do sprawdzania biletów elektronicznych.

Niejako przy okazji realizacji projektu przeprowadzono prace ogromnie zwiększające bezpieczeństwo w budynku Filharmonii Łódzkiej, tj. wymieniono niektóre balustrady i ściany szklane, poprawiono przytwierdzenie świetlików oraz kładek, zamontowano barierki i mocowania w lożach. Zainstalowano także specjalne oznakowania dla osób niepełnosprawnych, które ułatwią im poruszanie się po budynku. Wszystko po to, by słuchaczom było i wygodniej

i łatwiej pozostawać w dobrym kontakcie z Filharmonią Łódzką.               

Reklama
null