Portal

Rozpoczął się nowy, 2019 rok. Wraz z nim, czeka nas podsumowanie poprzedniego roku, w tym już niedługo, pracownicy zaczną otrzymywać od swoich pracodawców informacje dotyczące ich sytuacji podatkowych, za poprzedni rok podatkowy. Skoro działy kadrowe i finansowe pracują nad opracowaniami, w tym drukami PIT-11, mogłoby wydawać się, że podatników nie czeka już żadna praca. A jednak - w większości przypadków, nadal podatnik powinien przygotować indywidualną deklarację podatkową – jedną z nich będzie PIT-37.

PIT-37 - podstawowe informacje

PIT-37 jest deklaracją podatkową, stanowiącą zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym. Należy złożyć ją z założenia od 15 lutego do 30 kwietnia, roku następującego po roku podatkowym. Formularz przeznaczony jest, przede wszystkim dla podatników, którzy uzyskali przychody ze źródeł w Polsce, wyłącznie za pośrednictwem płatników lub innych podmiotów, obowiązanych do sporządzenia imiennej informacji o wysokości tych dochodów (przychodów). Dotyczyć to będzie w praktyce większości osób, pracujących w ramach umowy o pracę i o podobnym charakterze. Nie dotyczy osób, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, obniżali dochody z lat ubiegłych, doliczali dochody małoletnich dzieci, odliczali minimalny podatek dochodowy.

PIT-37 - najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć

Pomimo tego, że od wielu lat PIT-37 jest jedną z najpopularniejszych deklaracji podatkowych, cały czas w jej przygotowaniu podatnicy popełniają wiele błędów. Na szczęście, wiele z nich nie wynika z braku wiedzy i przy minimalnej dozie ostrożności można ich uniknąć. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, zanim nasz druk zostanie wysłany do urzędu:

  1. Praca na aktualnym formularzu – często zdarza się, że podatnicy pracują na nieaktualnym dokumencie, przez co wprowadzają nie takie jak trzeba dane;
  2. Błędny adres – cały czas należy zwracać uwagę na pouczenia na dokumentach. W przypadku adresów ważne dla organów podatkowych są w większości adresy zamieszkania podatnika, nie jego zameldowania. Co ważne, od adresu zależy właściwość określonego urzędu skarbowego, dlatego nie można jej traktować dowolnie.
  3. Brak załączników – zdarzają się sytuacje kiedy do formularzy podatkowych podatnik powinien również dołączyć odpowiednie załączniki, o czym niestety podatnicy często zapominają.
  4. Błędne rozliczenia wspólne – PIT-37 można rozliczyć wspólnie z małżonkiem, należy jednak najpierw sprawdzić warunki kwalifikujące do wspólnego rozliczenia, a następnie pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności osób w formularzu, a także złożeniu podpisów.

Podsumowanie i wyjątki (twój e-PIT)

Od tego roku, Ministerstwo Finansów zapowiedziało szereg udogodnień dla podatników. Jednym z nich będzie tak zwany Twój e-PIT, czyli możliwość rozliczenia deklaracji podatkowej przez specjalną aplikację, zaproponowaną na Portalu Podatkowym. Opcja obejmuje między innymi PIT-37. Warto jednak zwrócić uwagę, że usługa zostanie uruchomiona dopiero po 15 lutego, a zeznanie zostanie przygotowane w oparciu o informacje posiadane „z urzędu” przez organy podatkowe. Możliwe jest, że nie zostaną uwzględnione wszystkie faktycznie należne danemu podatnikowi ulgi, zniżki, itp. - ponieważ z jakiś powodów organy mogą nie mieć informacji na ich temat. Dlatego, szczególnie na początku działania programu, warto zweryfikować automatycznie przygotowaną deklarację lub nawet przygotować ją samodzielnie.

Reklama
null