Portal

Po pierwsze trzeba wiedzieć, kiedy zacząć. Po drugie należy wybrać najwygodniejszą metodę, a po trzecie pamiętać, że systematyczność to podstawa. Więcej porad i praktycznych wskazówek już 31 stycznia na bezpłatnych warsztatach w Agorze Bytom. 

Planowanie domowego budżetu jest bardzo skuteczną metodą oszczędzania i unikania zbędnych kosztów. Systematyczna kontrola opłat pozwoli odłożyć pieniądze na nieprzewidziane i zaskakujące wydatki. Prowadzenie domowego budżetu nie jest sztuką trudną. Po odliczeniu kosztów stałych od przychodów, dowiadujemy się, ile pieniędzy zostaje na rozrywkę czy wakacje. W jaki sposób i kiedy rozpisać domowy budżet?

W nowy rok z budżetem

Po pierwsze domowy budżet należy zaplanować w odpowiednim czasie. – Nowy rok to bardzo dobry moment. Można od razu rozpisać wydatki na cały rok, żeby niektóre z nich nie były za bardzo obciążające w chwili ich poniesienia. Na początku roku warto na przykład ustalić, ile pieniędzy potrzebujemy na wakacje lub ubezpieczenie samochodu - podpowiada Katarzyna Ryfka-Cygan, ambasadorka programu „Sukces TO JA” oraz ekspert e-commerce.

Systematyczność przede wszystkim

Po drugie w skutecznym zarządzaniu domowymi finansami liczy się systematyczność. – Aby kontrolować wydatki, wystarczy poświęcić pięć minut na koniec każdego dnia. Jeżeli odłożymy zapisywanie kosztów na koniec miesiąca, o części z nich możemy po prostu zapomnieć i nie uwzględnimy ich w rozliczeniu – podpowiada Katarzyna Ryfka-Cygan.

W smartfonie lub w notesie

Po trzecie należy wybrać wygodną metodę. Bardzo skuteczne są aplikacje mobilne, które pozwalają kontrolować budżet na bieżąco. Zdaniem ekspertki lepiej od razu wprowadzać kwoty z paragonów i rachunków, niż kolekcjonować je i odkładać ewidencję na później. Oczywiście są i inne metody. Do prowadzenia domowego budżetu wystarczy arkusz kalkulacyjny na komputerze lub tradycyjny notes. – Warto zapisywać w nim koszty stałe związane z mieszkaniem, takie jak czynsz, prąd i woda oraz dodać do nich uśrednioną kwotę, którą przeznaczamy każdego miesiąca na życie – radzi Katarzyna Ryfka-Cygan, która już 31 stycznia w Agorze Bytom poprowadzi bezpłatne warsztaty „Jak zarządzać budżetem domowym?”. Podczas spotkania uczestniczki przy pomocy arkuszy do planowania wydatków nauczą się, jak gospodarować pieniędzmi – jak je mądrze wydawać i oszczędzać. Zajęcia rozpoczną się o godz. 18.00 w Sali Kameralnej na poziomie +3. 

To już kolejne warsztaty z cyklu „Sukces TO JA” w Agorze Bytom. Tematy poprzednich spotkań to m.in.: „Od celu do sukcesu” i „Pokaż siebie – warsztaty z autoprezentacji”. Spotkania cieszą się sporym zainteresowaniem. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie: https://sukcestoja.pl/. 

„Sukces TO JA” - „Jak zarządzać budżetem domowym?”

31 stycznia 2019 r., godz. 18.00

Agora Bytom, Pl. Kościuszki 1

Sala Kameralna (poziom +3)

Wstęp wolny – zapraszamy!

Zapisy: https://sukcestoja.pl/

Reklama
null