Portal

Roma Gąsiorowska popularność zawdzięcza wyrazistym rolom filmowym i teatralnym. Trudno zapomnieć jej postaci z awangardowych „Ki” i „Wojnie polsko-ruskiej”, charyzmatyczne bohaterki z popularnych „Listów do M.”, „Podatku od miłości” czy „Przyjaciółek” oraz niezliczone kreacje na deskach najlepszych teatrów w Polsce. Na ekrany kin już 4 października wejdzie kolejny hit - komedia romantyczna „Serce nie sługa”, gdzie partnerują jej Paweł Domagała, Magdalena Różdżka i Borys Szyc. Jednak spektrum kreatywności Gąsiorowskiej dalece wykracza poza aktorskie rzemiosło. Bardziej pasuje do niej określenie: interdyscyplinarna kreatorka kultury. Dowodem na to są jej dwa autorskie projekty: W-arte! Open Art Space i Studium aktoRstudio, które od kilku lat z sukcesem funkcjonują w Warszawie.

W-arte! Open Art Space powstało dwa lata temu. To zlokalizowany w sercu stolicy „inkubator” twórczy, otwarty na pomysły i przedsięwzięcia artystów wszelkich dziedzin. Na koncept składają się trzy sfery: artystyczna (obejmująca autorskie produkcje i przedsięwzięcia W-arte, realizowane we współpracy z najlepszymi reżyserami, scenarzystami, performerami, projektantami i artystami w kraju), biznesowa (w ramach której prowadzone są szkolenia dla firm i osób indywidualnych z zakresu autoprezentacji, mowy ciała, sztuki przemawiania, wystąpień publicznych, etc oraz przedsięwzięcia związane z art-brandingiem) i edukacyjna (know-how i wsparcie medialne oraz marketingowe dla artystów, kursy aktorskie w Studium aktoRstudio, wykłady, cykle warsztatów dla artystów, przedsiębiorców oraz amatorów).

W-arte! nie tylko wciela w życie innowacyjne idee, ale także zapewnia twórcom profesjonalne doradztwo i możliwości edukacyjne. „Projekt dedykuję artystom, którzy stale chcą się rozwijać i podejmować nowe wyzwania, odbiorcom poszukującym sztuki, która jest nie tylko do oglądania, ale także do wprowadzania w codzienność oraz wszystkim osobom o otwartych umysłach, poszukującym w życiu jakości i harmonii” - tak o przedsięwzięciu opowiada Roma Gąsiorowska.

Jak to wygląda w praktyce? W siedzibie W-arte! Open Art Space przy Łowickiej 56/3 odbywają się kursy i warsztaty aktorskie, wernisaże i wystawy artystów oraz zajęcia w ramach projektu Slow Fast Life - nowego programu rozwojowego, o którym za chwilkę. Ale to też idealne miejsce na wypicie pysznej herbaty w otoczeniu unikatowego designu - Gąsiorowska stworzyła tu także show room swojego wirtualnego concept store W-arte Shop, oferującego ubrania, akcesoria, biżuterię, design i sztukę użytkową polskich „młodych zdolnych”. Podsumowując: na pierwszy rzut oka całość wydaje się bardzo eklektyczna, ale z drugiej strony z miejsca wida, że stoi za nim szersza filozofia. I to moment, by przedstawić Slow Fast Life.

Slow Fast Life to sposób myślenia o współczesnym, zrównoważonym życiu w mieście szczególnie bliski Romie Gąsiorowskiej. Pod tym hasłem kryje się cykl wydarzeń (warsztatów, medytacji, zajęć z jogi czy treningów uważności) poświęconych rozwojowi duchowemu i emocjonalnemu, a przede wszystkim promowaniu świadomego życia w porażająco szybkim nurcie wciąż przyspieszającej codzienności. Program realizowany jest we współpracy z przedstawicielami różnych środowisk artystycznych oraz z profesjonalnymi coachami i psychologami z Domu Rozwoju (wszystkie informacje o aktualnych warsztatach i zajęciach można znaleźć na Facebooku oraz stronie internetowej W-arte!). Jego podstawowy cel to budowanie nowej harmonii w oparciu o przemyślane wybory i uważności. Elementy składające się na SFL pozwalają odnaleźć równowagę pomiędzy intensywnym (prywatnie i zawodowo) życiem w wielkim mieście, a wewnętrznym wyciszeniem. Program uczy jak wygospodarowa

czas dla siebie i bliskich, a także przedstawia techniki, które pozwalają odpocząć od codziennego stresu i napięcia oraz pomagają ustalić wartości priorytetowe. Daje praktyczne wskazówki jak osiągnąć spokój i szczęście, obudzić drzemiącą w nas kreatywność i stawiać sobie cele możliwe do efektywnego zrealizowania.

A skoro już mowa o celach i efektywności, nie sposób nie wspomnieć o innym projekcie Gąsiorowskiej - Studium aktoRstudio, które na rynku funkcjonuje od 6 lat i odnotowuje same sukcesy. Tę elitarną szkołę aktorską Roma założyła w odpowiedzi na potrzeby młodych ludzi zainteresowanych pracą w filmie, teatrze, czy reklamie. Pod swoim szyldem aktorka zgromadziła polską śmietankę filmowo-teatralną. Jednak to nie popularność i liczba followersów w social mediach były kluczem przy doborze kadry, ale osobowość, z naciskiem na doświadczenie i kreatywność. Uczniowie aktoRstudio czerpią wiedzę mi.in od Romy Gąsiorowskiej, Michała Żurawskiego, Marii Seweryn, Leszka Lichoty, Aleksandry Popławskiej, Katarzyny Herman, Katarzyny Zawadzkiej, Piotra Głowackiego, Przemysława Bluszcza, czy Rafała Mohra. Jak bardzo praktyczna jest to wiedza najłatwiej ocenić po osiągnięciach absolwentów szkoły. Z braku miejsca wymienimy jedynie kilka: Eliza Rycembel po kursach u Gąsiorowskiej zagrała główną rolę w filmie Anny Kazejak „Obietnica”, gdzie partnerują jej Magdalena Popławska, Andrzej Chyra i Dawid Ogrodnik, a później dostała się na państwową uczelnię filmową i świadomie rozwija karierę aktorską, kreując wyraziste postaci w kolejnych nagradzanych filmach. Łukasz Gawroński, absolwent rocznego kursu aktorskiego w aktoRstudio, wystąpił w „Ostatniej Rodzinie” i już za chwilę pojawi się na srebrnym ekranie u boku Magdy Boczarskiej, Bartłomieja Topy i Łukasza Simlata w nowym serialu Borysa Lankosza „Pod powierzchnią”. Oliwia Ogorzelska, która chodziła na zajęcia nowości programowej w szkole Gąsiorowskiej - warsztaty aktorstwa filmowego dla dzieci i młodzieży - właśnie dostała swój pierwszy scenariusz i zagra jedną z czołowych ról w oczekiwanym „Czarnym młynie”.

Wszystkie te sukcesy mają mocne ugruntowanie w ofercie programowej Studium aktoRstudio. Składa się na nią bogaty wybór aktorskich kursów całorocznych (dla dorosłych, młodzieży i dzieci dzieci, profesjonalistów i amatorów - dla wszystkich poważnie myślących o karierze aktorskiej), półroczne kursy przygotowujące do egzaminów na uczelnie państwowe, krótkoterminowe warsztaty i zajęcia przygotowujące do castingów na polskim i anglojęzycznym rynku filmowym, a także uruchomione w tym roku okresowe i całoroczne kursy aktorstwa filmowego skierowane do dzieci i młodzieży. „Osiągnięcia naszych absolwentów mobilizują mnie do ciągłego rozbudowywania szkoły i poszerzania oferty tak, by była na tyle elastyczna, aby każda osoba myśląca o spróbowaniu swoich sił przed kamerą, czy na deskach teatralnych mogła u nas znaleźć coś dla siebie. Bacznie obserwuję ewoluujący polski rynek filmowy, a przede wszystkim wsłuchuję się w potrzeby i marzenia osób zgłaszających się do mnie z pytaniami o rozmaite zajęcia, które pozwolą im zbudowa, czy rozwinąć warsztat. To dla nich powstała moja szkoła” mówi Gąsiorowska. Aktualny program można znaleźć na stronie internetowej Studium aktoRstudio oraz na facebookowym profilu szkoły. Rekrutacja na zaczynające się tej jesieni kursy trwa do końca października.


Reklama
null