Podczas gdy wielu turystów, jadąc na północ Polski w celach rekreacyjnych, wybiera głównie nadmorskie kurorty, Szczecin spokojnie żyje swoim życiem… Jego położenie stało się przyczynkiem do błyskawicznego rozwoju gospodarczego. Funkcjonuje tam port morski i przemysł stoczniowy, a malownicza marina i plaże to nie jedyne atrakcje stolicy województwa zachodniopomorskiego. Szczecin jest naszpikowany zabytkami, ale jednocześnie sprawdza się jako centrum życia kulturalnego i akademickiego. Wciąż zbyt mało osób wie, że istnieją tam wspaniałe podziemne trasy turystyczne!
Tym, którzy są przyzwyczajeni do zwiedzania miasta na świeżym powietrzu, spodoba się gotycka zabudowa Szczecina. Znajduje się ona zresztą na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Ochroną objęto ponad 200 obiektów, więc jest co zwiedzać. Podobnie jak wiele innych starych miast w Polsce, również Szczecin może zaczarować swoją niezwykłą historią i unikalnym klimatem.
Ci, których fascynuje okres II wojny światowej, bunkry, rejony umocnione, będą zachwyceni podziemnymi trasami turystycznymi. Trasy są dwie. Pierwsza nosi nazwę „II Wojna Światowa” i przedstawia historię miasta w tym okresie. Umieszczona została w poniemieckim schronie przeciwlotniczym. Co ciekawe, jego mury łączą się z fortyfikacjami miejskimi pochodzącymi z XVIII wieku. Pięć kondygnacji sięga 18 metrów poniżej powierzchni ziemi. W czasie wojennych nalotów na miasto schronienie w podziemiach znajdowało około 5 tysięcy ludzi. Część wystawy na tej trasie nawiązuje do filmów o Wielkiej Ucieczce.
Druga trasa nosi nazwę „Zimna Wojna – życie w PRL-u” i wiedzie częścią fortyfikacji przebudowanych w schron atomowy. Wystawa na tej trasie prezentuje elementy związane z życiem w latach PRL-u. Zwiedzanie każdej z tych tras trwa około godziny i odbywa się wraz z przewodnikiem. Bilety można kupić w tunelu pod dworcem lub przed wejściem do schronu.Pewnym udogodnieniem jest możliwość zakupu karty podarunkowej. Za jej okazaniem można uczestniczyć w zwiedzaniu obu podziemnych tras turystycznych. Miejsce to bywa chętnie wynajmowane na scenerie do planów zdjęciowych.
Chcąc poznać to wyjątkowe miasto, warto wybrać się tam przynajmniej na weekend. Na pewno uda się wówczas odbyć wycieczkę do podziemnych trasach turystycznych, jak i pospacerować po mieście, by zobaczyć gotyckie budowle lub port. Równie idealnym miejscem na spacer są szczecińskie parki, ogrody i oczywiście słynne Wały Chrobrego – taras widokowy ciągnący się malowniczo wzdłuż Odry.
Aby dłuższy pobyt był możliwy, trzeba poszukać wygodnego noclegu, który umożliwi nam zwiedzenie najciekawszych miejsc bez potrzeby korzystania z własnego samochodu. Ciekawą propozycją jest Grand Park Hotel****, stanowiący nowy punkt na mapie biznesowej dzielnicy Szczecina. Nowoczesny wystrój pokoi sprzyja wypoczynkowi, co zresztą koresponduje z bliskim otoczeniem parku Kasprowicza.
Na terenie obiektu znajduje się strefa SPA, więc goście mają okazję zrelaksować się i poddać odnowie biologicznej po całym dniu poświęconym na zwiedzanie miasta. Znajduje się tam łaźnia hammam, a także bogata oferta masaży, zabiegów pielęgnacyjnych i rytuałów kąpielowych. Wszystko to z wykorzystaniem naturalnych kosmetyków. Smaczne dania kuchni polskiej i śródziemnomorskiej z kolei serwuje hotelowa restauracja Rusałka. Mieści się ona w starym budynku, w którym przed wojną funkcjonowała restauracja HausamWestendsee. W tej chwili wnętrza urzekają swoim niecodziennym wystrojem.
Niezależnie od tego, czy Szczecin odwiedzamy rekreacyjnie, czy biznesowo, warto poświęcić mu odrobinę prywatnego czasu i przekonać się, dlaczego zagraniczne organizacje turystyczne tak wysoko cenią to miasto!