Portal

W weekend ruszyły zapisy na największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – IX rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, który organizuje Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27 – 28 kwietnia 2019 roku.


W ciągu 24 godzin od rozpoczęcia zapisów swoje zgłoszenia przesłało 250 rowerzystów z całej Polski, a także obywatele Niemiec oraz Ukrainy. Obecnie na liście uczestników jest już blisko 300 rowerzystów, a organizatorzy przygotowali łącznie 400 miejsc. Tradycyjnie największą grupą spoza Pomorza Zachodniego są Ślązacy, których zgłosiło się na chwilę obecną blisko stu. Wśród rowerzystów, którzy już potwierdzili udział w kwietniowym objeździe Zalewu Szczecińskiego są także mieszkańcy województw: lubuskiego, dolnośląskiego, kujawsko - pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego i pomorskiego. Wydarzenie z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników. W pierwszej edycji wzięło udział troje rowerzystów (Alicja Racka, Marek Mikucki oraz Paweł Malinowski), w drugiej 7 osób, a w trzeciej już niemal 50 miłośników turystyki rowerowej. Coroczny wzrost liczby uczestników sprawił, że ósma edycja zgromadziła blisko 400 rowerzystów z Polski, Niemiec oraz Ukrainy.


Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego ma na celu przede wszystkim promocję Pomorza Zachodniego oraz Szczecina. Stąd organizatorów tak bardzo cieszy fakt, że to wydarzenie gromadzi tak wielu miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski, a także obywateli Niemiec i Ukrainy. Rajd ten jest także okazją do spotkania członków i sympatyków wielu klubów z Pomorza Zachodniego. Organizatorzy podkreślają, że pragną integrować środowisko rowerowe i wymieniać się doświadczeniami z miłośnikami turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Taka wymiana doświadczeń jest często inspiracją do kolejnych wycieczek czy wypraw rowerowych.


Rowerzyści pokonają wspólnie dystans około 260km (150km pierwszego dnia oraz 110km drugiego dnia). Trasa prowadzi przez Pomorza Zachodnie w Polsce oraz przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech. Uczestnicy rajdu będą jechać w grupach turystycznym tempem (20 -25 km/h) i wspólnie delektować się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego. O bezpieczeństwo uczestników dbają wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Nad bezpiecznym przejazdem na odcinkach gdzie nie ma możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych czuwa policja.


Wyjazd odbywa się w ramach kampanii społecznej mającej na celu promocję turystki rowerowej, Szczecina i Pomorza Zachodniego, którą od wielu lat prowadzi Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Tradycją kultywowaną od wielu lat podczas corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego organizowanego przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest zbiórka środków na rowery dla dzieci. Co roku wzrasta ilość uczestników i dzięki temu wzrasta też ilość rowerów, które miłośnicy turystyki rowerowej kupują dla dzieci. Rodziny z których dzieci otrzymują rowery wybiera Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. 


Podczas VIII rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego miłośnicy turystyki rowerowej przekazali na zakup rowerów 2926,46 pln oraz 60,52 EUR. Dzięki tej kwocie można było zakupić rowery dla trójki dzieci. W tym roku do grona dobroczyńców dołączył polski producent rowerów – firma Kross S. A., która dodatkowo przekazała 4 rowery dla dzieci. Dzięki więc wspólnym siłom rowerzystów oraz producenta rowerów Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus mogła obdarować pięknymi rowerami aż siódemkę dzieci wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie, a wartość przekazanych darów przekroczyła 7500 pln.

Link do zapisów: http://gryfus.szczecin.pl/zalew2019/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2307476919471596/

Reklama
null