Portal

Czy otrzymując spadek trzeba się z niego rozliczyć? Spadku nie musimy rozliczać w deklaracji rocznej PIT. Wynika to z ustawy o podatku od dochodów osób fizycznych. Nie oznacza to, że spadek wcale nie podlega opodatkowaniu. Istniej bowiem ustawa o podatku od spadków i darowizn. To właśnie z niej wynika to, że spadek jest opodatkowany. Zdarzają się też także sytuacje, że spadkobiercy są zwolnieni z płacenia podatku.

Zasady podatku od spadku i ulgi

Spadek nie wlicza się w rozliczenie PIT, ponieważ nie jest uznany za dochód osób fizycznych. Pomimo tego podatek od spadku istnieje. Opodatkowaniu w ramach ustawy o podatku od spadków i darowizn podlega między innymi otrzymanie nieruchomości, ruchomości czy środków pieniężnych na drodze dziedziczenia. Na podstawie orzeczenia o obowiązku płacenia podatku jest on naliczany indywidualnie przez Urząd Skarbowy. Podatnik od momentu otrzymania tego dokumentu jest zobowiązany do tego, aby złożyć specjalny druk o nabytej masie spadku SD-3. Kolejnym krokiem jest zapłata kwoty podatku.  

Kwoty, które nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn wyznaczają specjalne przepisy.


Do pierwszej grupy podatkowej należą małżonkowie, teściowie, rodzeństwo, macocha i ojczym, pasierbowie, synowe i zięciowie. Kwota podatku dla tej grupy wynosi 9637 złotych. Jeżeli spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od daty uprawomocnienia orzeczenia sądu o otrzymanym spadku złoży druk SD-Z2 w Urzędzie Skarbowym to może być całkowicie zwolniony z płacenia podatku.


Dla drugiej grupy podatkowej czyli pasierbów, ich małżonków, rodzeństwa i rodzeństwa rodziców kwota wolna od podatku będzie wynosiła 7276 zł.


Trzecia grupa podatkowa obejmuje wszystkie inne osoby. Dla nich kwota wolna od podatku to 4902 zł.

Spadek a rozliczenie PIT

Wiadome jest już, że dziedziczenie środków pieniężnych, ruchomości bądź nieruchomości podlega ustawie o podatkach od spadków i darowizn. Wszelkiego rodzaju wyplaty z towarzystw ubezpieczeniowych lub prawa majątkowe są rozliczane z Urzędem Skarbowym na trochę innych zasadach. W przypadku śmierci osoby, która była zatrudniona na umowę o pracę prawa majątkowe przysługiwać będą współmałożonkowi lub innym osobom, które spełnią warunki otrzymania renty rodzinnej. W takiej sytuacji dziedziczone kwoty podlegają obowiązkowi rozliczenia PIT. Należy to zrobić na formularzu PIT-36 lub PIT-37. Płatnik musi pobrać określoną zaliczkę i wystawić spadkobiercom PIT-11.


Zdarzają się sytuacje, w których nie ma osób kwalifikujących się do otrzymania pieniędzy na podstawie przychodu od praw majątkowych. Wtedy środki finansowe dziedziczą dalsi krewni.


Spadek w postaci środków pieniężnych zgromadzonych przez zmarłą osobę w Otwartym Funduszu Emerytalnym również jest dziedziczony, ale nie podlega on Podatkowi od spadków i darowizn. W takich sytuacjach płatnik musi uregulować zryczałtowany podatek dochodowy. Spadkobierca nie otrzymuje formularza PIT i nie musi rozliczać się w rocznej deklaracji.


Pieniądze, które zmarły miał w towarzystwie ubezpieczeniowym są opodatkowane według podatku dochodowego.


Zbycie spadku lub darowizny również podlega opodatkowaniu PIT. Aby rozliczyć deklarację należy skorzystać z formularza PIT-38 lub PIT-39. Opodatkowanie PIT obowiązuje też jeżeli darowizna została przeznaczona na cele chartytatywne. Do tego służy formularz PIT-37.


Spadkobiercy mają prawo zrzec się spadku. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy w wartość spadku wchodzą długi zmarłego. 

Spadek - ważne dokumenty:

  • SD-2 - jest to deklaracja dla kancelarii notarialnych, która zawiera informacje o podatku płaconym przez płatnika do Urzędu Skarbowego.
  • SD-3 - ta deklaracja stanowi zeznanie podatkowe o nabyciu praw majątkowych. Jest przeznaczona dla podatników.
  • SD-3/A - jest to deklaracja, która zawiera dane innych podatników kwalifikujących się do dziedziczenia spadku.
  • SD-Z2 - jest to zgłoszenie do fiskusa, które dotyczy nabycia praw majątkowych.
  • do ważnych dokumentów wlicza się też wniosek, który będzie świadczył o nabyciu spadku i oświadczenie świadczące o zrzeczeniu się spadku.


Porady dotyczące rozliczeń podatkowych pochodzą z portalu Pitax.pl. Dzięki PITax bezpłatnie i w prosty sposób rozliczysz tegorocznego PITa online.

Reklama
null