Portal

Pierwsza połowa 2019 roku za nami, warto więc przyjrzeć się, po jakie albumy Polacy najchętniej sięgali przez ostatnie sześć miesięcy. Które krążki wiodły prym w poszczególnych regionach? Kto i gdzie święcił największe triumfy? Patrząc na listę bestsellerów muzycznych Empiku za pierwsze półrocze 2019 cieszyć może fakt bardzo dużego popytu na rodzimych artystów. Najwięcej płyt sprzedano właśnie w kategorii muzyka polska, a i wśród drugiej najpopularniejszej kategorii – hip-hop & rap – dominują twórcy znad Wisły.


Muzyczna lista TOP 10


Empik obsługuje w ciągu roku ok. 90 milionów klientów w swoich salonach i w sklepie internetowym – ze względu na tak ogromną skalę jego zestawienie TOP można śmiało interpretować jako całościowe podsumowanie muzycznych gustów i wyborów Polaków. Ścisłą czołówkę najlepiej sprzedających się płyt zamyka Zbigniew Wodecki i jego niedokończona płyta „Dobrze, że jesteś”. Miejsce dziewiąte należy do Pawła Domagały - twórcy albumu „1984”. Na ósmym miejscu znalazło się ubiegłoroczne wydanie projektu Męskie Granie, na którym można usłyszeć śmietankę polskich artystów: Krzysztofa Zalewskiego, Dawida Podsiadłę, Korteza, Darię Zawiałow, Organka, a także Katarzynę Nosowską. Szczęśliwa siódemka przypadła poznańskiemu raperowi Paluchowi za płytę „Czerwony Dywan”. Zbliżony wynik zanotowali inni przedstawiciele sceny hip-hopowej, czyli duet PRO8L3M z wydanym w tym roku krążkiem zatytułowanym „Widmo”.

Na piątym miejscu listy muzycznych bestsellerów Empiku uplasował się Dawid Podsiadło z albumem „Małomiasteczkowy”. Na czwartej pozycji sklasyfikowany został O.S.T.R., który nie zwalnia tempa po rekordowym albumie „Życie po śmierci”. Jego najnowszy muzyczny projekt, czyli „Instrukcja obsługi świrów” zyskał grono wiernych słuchaczy. Raperowi niewiele zabrakło do najniższego stopnia podium, które zajął Queen w specjalnym, trójpłytowym wydaniu „Greatest Hits”. Mimo że Freddie Mercury zmarł w 1991 roku, jego twórczość wciąż cieszy się ogromną popularnością. Spora w tym zasługa kinowej biografii brytyjskiej kapeli – „Bohemian Rhapsody”. Na drugim miejscu rewelacyjna płyta „Wojtek Sokół” rapera, dla którego, o dziwo, był to pierwszy w pełni solowy album. Na szczycie półrocznego zestawienia uplasował się krążek „A Star Is Born” – muzyka z filmu „Narodziny gwiazdy” z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem. Podobnie jak w przypadku Queen, laur najchętniej kupowanej płyty wiąże się ściśle z zeszłorocznym sukcesem filmu i Oscarem za najlepszą piosenkę – „Shallow”.


Polska hip-hopem stoi


W pierwszej połowie tego roku prym wiedli raperzy. – Cała kategoria hip-hopowa niezmiennie radzi sobie dobrze – podsumowuje Dominik Sadowski, szef działu muzyki w Empiku – Za sprawą dwóch lutowych premier Sokoła oraz O.S.T.R.a, raperzy rozgościli się na szczytach 12 regionalnych list sprzedaży. Album „Wojtek Sokół” jest numerem jeden w jedenastu województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim. Znany głównie z WWO raper został wyprzedzony przez O.S.T.R.a tylko w województwie łódzkim, z którego wywodzi się twórca „Instrukcji Obsługi Świrów”. Ponadto wśród najczęściej kupowanych płyt znaleźć można też duet PRO8L3M i ich projekt „Widmo”. Z kolei w ośmiu województwach wśród pięciu albumów, na które popyt był największy, znajdziemy Palucha i jego „Czerwony Dywan”. Wśród najchętniej kupowanych płyt są jeszcze krążki raperów nowej fali, jak Bedoes czy Jan Rapowanie.


„A Star Is Born” było najchętniej kupowanym albumem w czterech województwach: mazowieckim, pomorskim, śląskim, a także wielkopolskim. W dziewięciu kolejnych muzyka z filmu „Narodziny gwiazdy” uplasowała się na drugim miejscu w wynikach sprzedaży. „The Greatest Hits I, II, III” zespołu Queen znalazł swoje miejsce w podsumowaniu pięciu najchętniej kupowanych płyt jedenastu regionach Polski.


Trzeba przyznać, że mimo podziału administracyjnego Polacy są dość zgodni w preferencjach muzycznych. Jak wynika z dotychczasowych podsumowań, bez względu na adres zamieszkania sięgają po te same krążki. Oprócz wspomnianych muzyków świetne wyniki sprzedaży osiągnęła również płyta „Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadły. Najlepszy wynik Dawid zanotował na Podlasiu, gdzie był trzecim najchętniej kupowanym wykonawcą. Jedynym wyjątkiem w zestawieniu jest obecność płyty „Dobrze, że jesteś” Zbigniewa Wodeckiego ostatni album muzyka doceniono w województwie małopolskim.


Top 10 MUZYKA, Empik – I półrocze 2019


1. Lady Gaga, Bradley Cooper – A Star Is Born; Universal Music Polska

2. Sokół – Wojtek Sokół; Warner Music Poland

3. Queen – The Greatest Hits I, II & III; Universal Music Polska

4. O.S.T.R. – Instrukcja obsługi świrów; Asfalt Distro

5. Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy; Sony Music Entertainment

6. PRO8L3M – Widmo; Agora SA

7. Paluch – Czerwony dywan; Step Hurt

8. Męskie Granie 2018; Firma Księgarska Olesiejuk

9. Paweł Domagała – 1984; Mystic Production

10. Zbigniew Wodecki – Dobrze, że jesteś; Agora SA


Reklama
null