W ramach realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II projektu „Sztuka na brzegu” na Bulwarach Wiślanych powstały dwie instalacje autorstwa Aleksandry Pulińskiej i Jakuba Stępnia.
Pierwszą pracę, zatytułowaną „Spragniony”, można zobaczyć na promenadzie nad Wisłą przed warszawską Syrenką. To drewniana rzeźba przedstawiająca nadpaloną sylwetkę człowieka wyciągającego ręce wymownie, w stronę nieba – przeciw zamknięciu się w horyzoncie doczesności.
Konsumpcyjny tryb życia doprowadził nas dzisiaj do skraju katastrofy ekologicznej w płaszczyźnie duchowej. Z kolei pozbawieni perspektywy sacrum nie żyjemy w świecie profanum, lecz w rzeczywistości banału. Miłość i praca stają się pozbawione właściwego im znaczenia i karleją – mówi o. Tomasz Biłka OP, konsultant merytoryczny projektu. – Ocalający gest dłoni wyciągniętych do nieba w rzeźbie Aleksandry Pulińskiej jest wołaniem o powrót głębi do naszej rzeczywistości. Samo wołanie zdaje się już wyjściem człowieka z własnej alienacji. Susza i samotność ukazane zostały w postaci „Spragnionego” jako doświadczenia, które swoje źródło mają w spustoszeniu wewnętrznym człowieka pozbawionego odniesienia do tego, co wieczne i nieprzemijające.
Drugi obiekt, to „Wir życia” – ławka kontemplacyjna zaprojektowana przez Jakuba „Hakobo” Stępnia, projektanta graficznego zaliczanego do pięćdziesiątki najlepszych współczesnych plakacistów wg „New Masters of Poster Design: Poster Design for the Next Century".
Woda otrzeźwia, otwiera szeroko oczy, dzięki czemu możemy ożyć na nowo. Zauważyć, że oprócz pracy i obowiązków są obok nas ludzie, z którymi możemy wpaść razem w „wir życia”. Inspiracją mojej pracy jest niekiełznany żywioł, jakim jest woda i rzeka Wisła – mówi autor instalacji na Płycie Desantu. „Wir życia” został zaprojektowany do wspólnego przeżywania chwil nad rzeką, jako przestrzeń spotkania, rozmowy i refleksji.
Ekspozycja do 31 października 2019 r.
Lokalizacja: Bulwary Wiślane
„Spragniony” – na wysokości pomnika Syrenki, przy wejściu na stację metra
„Wir życia” – Płyta Desantu
***
Organizatorem projektu „Sztuka na brzegu” jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy
Projekt dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.