Portal

Decoupage można nazwać metodą oswajania tego, co surowe i wlewania życia w nieprzykuwające wzroku przedmioty. Ozdoby wychodzące spod rąk znawców dekupażu są piękne, niektórych jednak zdecydowanie onieśmielają. Czy do przygotowania takiego arcydzieła potrzeba wrodzonych zdolności, czy wystarczy wiedza i praktyka? Jak zacząć przygodę z decoupage?


Na początek trochę teorii

Decoupage jest wykorzystywaną od wieków techniką ozdabiania przedmiotów wykonanych z różnych surowców. Polega na naklejeniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię kawałka papieru lub papierowej serwetki. W ten sposób dany fragment wydaje się być pokryty farbą - grafika wygląda jak namalowana, choć tak naprawdę jest jedynie naklejona. Zwykle techniką tą zdobi się drewno, jako podstawę można jednak wykorzystać także plastik, metal, szkło i ceramikę oraz różne tkaniny. Aby kawałek papieru lub serwetki wtopił się w przedmiot, trzeba pokryć go wieloma warstwami lakieru.


Technika zdobienia znana jako decoupage wywodzi się prawdopodobnie z Syberii. Przez lata zmieniała swoje zastosowanie i wpisała się w historię i kulturę wielu państw. Od pewnego czasu ta metoda zdobnicza wraca do łask, a grono jej sprzymierzeńców stale rośnie. Jednym z powodów jest łatwość wykonania i dostępność niezbędnych do tego produktów w zaciszu domowym. Jakie to przedmioty?

Zestaw podstawowy i krótka instrukcja obsługi

Na początku niezbędne jest znalezienie bazy - przedmiotu, który ma być ozdobiony. Zwykle wybiera się akcesoria wykonane z surowego drewna - pudełka, zakładki do książek czy ramki na zdjęcia.


Kolejnym krokiem jest przygotowanie bazy. Drewno najlepiej jest najpierw wygładzić papierem ściernym. Następnie płaską powierzchnię, która ma być ozdobiona, maluje się farbą akrylową.


Istotnym, a może nawet najważniejszym zadaniem jest znalezienie motywu zdobniczego. Wybór jest ogromny, zwłaszcza jeśli chodzi o serwetki papierowe. Są one też łatwe w użyciu, ponieważ wystarczy wyciąć, a nawet wyrwać pasujący element. Warstwy serwetki należy rozdzielić i przykleić jedynie wierzchni płat zawierający wzór czy obrazek.


Następnie wybrany motyw przykłada się do drewnianego przedmiotu i pokrywa klejem za pomocą pędzla. Najlepiej jest zacząć od środka przyklejanego kawałka papieru i skończyć na jego brzegach. Warstwy kleju powinny być cienkie.


Po wyschnięciu kleju nakłada się lakier - od kilku do nawet kilkunastu warstw! Dzięki temu brzegi przyklejonego elementu staną się niewidoczne.


Oprócz naklejania papierowych elementów, przedmiot bazowy można też pomalować kolorowymi farbami, np. tworząc tzw. cieniowanie. Polega ono na naniesieniu rzadkiej farby na fragment przedmiotu i rozprowadzeniu jej za pomocą gąbki. Zwykle nanosi się barwy zbliżone do występujących na serwetce odcieni. Inną metodą zdobienia jest postarzanie drewna przez nałożenie tzw. lakieru do spękań.

Kilka uwag technicznych

Wykonanie zdobienia tą metodą nie jest trudne, wymaga jednak precyzji i spostrzegawczości. Podczas klejenia należy uważać, by nie rozerwać i nie zniszczyć delikatnej struktury serwetki. Z kolei używając grubszych arkuszy, takich jak zdjęcia, trzeba użyć zdecydowanie większej ilości lakieru. Przy nakładaniu go mogą powstać zgrubienia i nierówności, które zniweluje przetarcie drobnoziarnistym papierem ściernym. Choć metodą dekupażu można ozdobić różne tworzywa, klej i lakier najlepiej wchłaniają się w drewno.

Akcesoria do decoupage

Podstawą dekupażu są serwetki. Popularny jest też trwały i łatwy do przyklejenia papier ryżowy. Do pozostałych niezbędnych elementów należą: klej do decoupage, farba akrylowa, lakier, płaskie pędzelki i przede wszystkim przedmiot, który będzie ozdabiany. Wszystkie te akcesoria w różnych odsłonach można kupić w sklepie paperconcept.pl.


Decoupage to technika pozwalająca upiększyć każdy przedmiot! Wymaga czasu i cierpliwości, ale efekty zdecydowanie to rekompensują. Nie same zdolności manualne, a pomysł i zaangażowanie mogą uatrakcyjnić wygląd każdego przedmiotu. Wniosek jest jeden - warto spróbować.

Reklama
null