Portal

Kurkuma cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno jako przyprawa, jak i substancja o pozytywnym wpływie na zdrowie. Sprawdź, w jakiej formie najlepiej spożywać kurkumę, aby uzyskać najwięcej korzyści z jej stosowania.

  1. Czym jest kurkuma?
  2. Związki chemiczne obecne w kurkumie
  3. Jak jej stosowanie wpływa na zdrowie?

Na początek warto zacząć od mnogości zastosowań, szczególnie że kurkuma pasuje między innymi do zup, koktajli, kanapek, twarożku i tofu. Dostępna jest w formie tradycyjnej przyprawy oraz ekstraktu.

Czym jest kurkuma?

Chociaż w Polsce nazwa kurkuma jest powszechnie stosowana, to przyprawa ta znana jest również jako szafran indyjski, żółty imbir, żółcień oraz ostrzyż. Ta ostatnia wydaje się najlepiej uzasadniona, gdyż kurkuma to nic innego jak sproszkowany korzeń ostrzyżu. Jego podstawowym składnikiem jest kurkumina.

To właśnie dlatego kurkuma posiada żółtopomarańczowy kolor. Przyprawa - podobnie jak wiele innych, które na co dzień stosuje się w kuchni - pochodzi z Indii. 

Ciekawostkę stanowi fakt, że już w Chinach - gdzie kurkuma trafiła podczas podróży do Europy - zachęcano do jej stosowania ze względu na korzystny wpływ na zdrowie. Obecnie naukowcy coraz częściej badają kurkumę pod względem możliwości zastosowania jej w leczeniu. Dzięki temu udało im się potwierdzić wiele pozytywnych właściwości przyprawy.

Związki chemiczne obecne w kurkumie

Liczne badania, które dotychczas przeprowadzono na korzeniu kurkumy pozwoliły lepiej poznać jej właściwości. Efektem tego jest między innymi odkrycie około 300 związków chemicznych, wśród których znajdują się tiamina, błonnik, białko, kwasy tłuszczowe i liczne witaminy oraz minerały. Dodając do tego ich naturalne pochodzenie i niepowtarzalny smak przyprawy nietrudno się dziwić ogromnej popularności, jaką kurkuma zdobywa na całym świecie. 

Jak jej stosowanie wpływa na zdrowie?

Ponieważ kurkuma to nic innego jak antyoksydant, przyprawa działa przeciwzapalnie. Można ją stosować między innymi do przyśpieszenia regeneracji wątroby. Regularnie dodawana do potraw wpływa korzystanie na funkcjonowanie trzustki. Zdaniem niektórych naukowców, kurkuma może nawet przyczynić się do zahamowania choroby Alzheimera. Jak widzisz jest wiele argumentów, które przemawiają za stosowaniem kurkumy.

Pamiętaj jednak, że pomimo wielu niezaprzeczalnych zalet, nie jest to lek. Tym samym chociaż coraz częściej można znaleźć dowody na to, że ta substancja hamuje nowotwory, samo spożywanie kurkumy nie może ci zastąpić prawdziwych leków. Oprócz dodawania kurkumy do potraw, możesz również zamówić ekstrakt, który pozwoli ci cieszyć się wszystkimi zaletami tej przyprawy.

Reklama
null