Portal

Disulfiram, zwany potocznie esperalem, to środek stosowany w sytuacjach leczenia alkoholizmu. Cechuje się dużą popularnością. Czy rzeczywiście jest skuteczny? W jaki sposób działa i jakie są uboczne skutki wszywki alkoholowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  1. Co to jest esperal?
  2. Jak działa esperal?
  3. Wypicie alkoholu a wszywka alkoholowa
  4. Umieszczenie wszywki

Co to jest esperal?

Jak już wspomniano wcześniej, esperal jest środkiem stosowanym powszechnie w leczeniu problemu alkoholowego. Jego prawidłowa nazwa brzmi disulfiram WZF. Oficjalnie nazwa „esperal” zniknęła już z wykazu leków, jednakże nadal powszechnie wszywka alkoholowa nazywana jest właśnie tym terminem. Zresztą każdy lekarz czy klinika http://medjol.pl/wszywki oferująca zakładanie wszywek, w przypadku zapytania pacjenta o rzeczony esperal, będzie doskonale wiedziała co pacjent ma na myśli.

Jak działa esperal?

W jaki sposób działa disulfiram? Substancja ta blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, który bierze udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku tej blokady w organizmie dochodzi do gromadzenia się aldehydu octowego, który w normalnych sytuacjach jest przekształcany w nieszkodliwą i niewywołującą nieprzyjemnych skutków postać. Działanie aldehydu przypomina zwielokrotnione dolegliwości występujące w przypadku tzw. kaca, czyli zatrucia alkoholowego.

Wypicie alkoholu a wszywka alkoholowa

Co dzieje się więc wówczas, kiedy „zaszyta” osoba napije się alkoholu? Już po dość krótkim czasie, wynoszącym bowiem zaledwie kilka minut od spożycia, pojawiają się pierwsze objawy. Należą do nich m.in. wymioty, nudności, duszności, intensywne pocenie się, zawroty oraz bóle głowy, skoki ciśnienia, zaczerwienienie twarzy, pokrzywka, przyspieszone bicie serca (czyli tachykardia), silne lęki, w tym również poczucie strachu przed śmiercią. U niektórych osób występują również ataki drgawek, a nawet zawał serca. Zazwyczaj dolegliwości te trwają od 4 do 10 godzin.

Umieszczenie wszywki

Esperal jest umieszczany przez chirurga pod skórą. Aby to zrobić, lekarz wykonuje małe nacięcie skóry, pod którą umieszcza wszywkę. Najczęściej robi się to na pośladku albo pod łopatką. Znajdujący się we wszywce środek jest bardzo powoli uwalniany do krwiobiegu, w którym występuje przez kilka kolejnych miesięcy. Działa skutecznie przynajmniej 8 miesięcy. Praktyka lekarzy i pacjentów pokazuje, że jest efektywny nawet przez około 12 miesięcy. Sam zabieg jest krótki, trwa bowiem ok. 30 minut. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Przed założeniem wszywki, wymagana jest przynajmniej 12-godzinna abstynencja.

Reklama
null