Portal

Magia i iluzja to pojęcia skrywające w sobie tajemnicę, który każdy chciałby poznać. Jej istota tkwi jednak w tym, by oszukać zmysły widzów. Z jednej strony zdają sobie sprawę, że to co widzą jest niemożliwe, z drugiej jednak ulegają magii iluzji.

Na czym polega sztuka iluzji?

Iluzja znana jest od wieków. Iluzjoniści jeździli po jarmarkach i prezentowali swoje magiczne sztuczki za dobrowolne datki. Ci najlepsi dostępowali zaszczytu występów na dworach królewskich i książęcych.


Obecnie iluzjoniści to prawdziwi artyści, którzy swój występ opracowują w najmniejszych szczegółach. Nie tylko prezentują swoje niezwykłe umiejętności, ale dzięki odpowiednio dobranej oprawie muzycznej, scenografii budują napięcie wśród publiczności. Wysokiej klasy iluzjonista musi być także dobrym aktorem i psychologiem. Sukces jego pokazu w dużej mierze zależy od relacji jakie uda się mu nawiązać z publicznością.


Zadaniem iluzjonisty jest zadziwienie i zaskoczenie widza, w ten sposób zyska jego podziw i uznanie. To właśnie z tego powodu iluzjonista musi bezustannie ćwiczyć i perfekcyjnie wykonywać swoje triki. Tu nie ma miejsca na pomyłki.


Większość iluzjonistów wykonuje numery bardzo dobrze już znane, nadaje im własną oprawę, ale technika wykonania pozostaje ta sama. Tylko najlepsi adepci sztuki iluzji opracowują własne numery i technikę ich wykonania. Bardzo często prezentowane są po wieloletnim okresie ćwiczeń i eliminowania błędów. Najważniejszym celem jest stworzenie iluzji, czyli wrażenia, że niemożliwe jest jednak możliwe.

Tajemnica iluzji

Większość osób, może z wyłączeniem dzieci, zdaje sobie sprawę, że sztuka iluzji polega na oszukaniu wzroku widza. Wiedzą, że iluzjonista nie dysponuje żadnymi nadprzyrodzonymi siłami, natomiast posiada niezwykłe predyspozycje manualne. Wielu widzów podczas pokazów stara się nie spuszczać oczu z dłoni iluzjonisty, by odkryć jego tajemnicę. Najczęściej jednak kończy się to niepowodzeniem, bo drugą ważną cechą jest umiejętność odwracania uwagi publiczności w sposób dyskretny i niezauważalny. Najczęściej w tym celu wykorzystuje asystentki lub dodatkowe efekty dymne i pirotechniczne. Współcześni iluzjoniści często korzystają z pomocy urządzeń elektronicznych.

Rodzaje sztuki iluzji

Najczęściej wyróżnia się trzy sztuki iluzji:

  • iluzja sceniczna,
  • iluzja stolikowa (mikroiluzja),
  • iluzja kameralna.


Podział ten uwarunkowany jest miejscem występu, kontaktem z widzem, wielkością publiczności oraz prezentowanymi trikami.

Występy sceniczne

Cieszą się bardzo dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że to właśnie podczas nich najczęściej prezentowane są numery cieszące się największą popularnością. Występ na scenie daje iluzjoniście możliwość zaprezentowania całego swojego kunsztu i wykorzystania specjalnie skonstruowanych rekwizytów.


Najczęściej prezentowane triki to:

  • przecinanie człowieka na pół,
  • lewitacja (unoszenie się ciała),
  • znikanie przedmiotów i ponowne się ich pojawianie,
  • przemiana przedmiotu w zupełnie inny,
  • teleportacja.


Czasami iluzjonista zaprasza do występu kogoś z widowni, co bardziej czyni jego występ wiarygodnym. Często stosuje w tym przypadku elementy mikroiluzji.

Sztuka iluzji stolikowej

Bardzo często nazywana jest mikroiluzją. Występ odbywa się w bezpośrednim kontakcie z osobami siedzącymi przy stoliku. Iluzjonista prezentuje sztukę wyciągania przedmiotów z różnych części garderoby, wyciągania rzeczy z kieszeni. Najczęściej prezentuje także wiele sztuczek z wykorzystaniem talii kart.

Iluzje kameralne

Te pokazy organizowane są dla określonej grupy publiczności np. gości weselnych, dzieci w przedszkolu czy pracowników firmy. Taki występ wymaga od iluzjonisty szczególnie starannego przygotowania programu, ponieważ ze względów technicznych nie wszystkie triki możliwe są do wykonania.


Przykłady pokazów przedstawia na swojej stronie internetowej iluzjonista Mariusz Czajka. Jest to duży dowód, iż odpowiednio zorganizowany pokaz doskonale sprawdza się na niemal wszystkich imprezach okolicznościowych. 

Jak zostać iluzjonistą?

Sztuka iluzji nie wymaga skończenia studiów, ale wymaga pracy, pracy i jeszcze raz pracy. Oczywiście potrzebny jest do tego także talent i pasja. Kandydat na iluzjonistę musi posiadać ogólną sprawność fizyczną i niezwykłą sprawność dłoni. Oczywiście w miarę ćwiczeń sprawność ta dojdzie do perfekcji.


Od czego zacząć? Na początek najlepiej korzystać z instrukcji w internecie. Pozwolą one na opanowanie kilku podstawowych trików. Trzeba je ćwiczyć do momentu, aż zostanie wykonany płynnie, bezbłędnie i jakby od niechcenia. Na tym etapie można się także przekonać, czy rzeczywiście sztuka iluzji jest dla nas. Kolejnym etapem będzie poszerzanie umiejętności o kolejne sztuczki, należy także skorzystać z doświadczenia innych iluzjonistów. Służą temu przede wszystkim różnego rodzaju warsztaty organizowane w całej Polsce. Od starszych kolegów można nauczyć się bardzo dużo.


Iluzjonista jest także artystą, więc jego triki muszą mieć tzw. obudowę. Koniecznie trzeba opracować scenariusz, który będzie budował nastrój publiczności, stopniował poziom emocji. Inspiracji można szukać u innych. Najczęściej po paru latach wytężonej pracy stwierdzisz, że jesteś gotowy do występów. Na początku zacznij od popisów na ulicy lub charytatywnych. W ten sposób sprawdzisz reakcje publiczności i będziesz mógł dokonać koniecznych korekt. I na koniec jesteś gotowy do występu na scenie.

Reklama
null