Portal

W obszarach zindustrializowanych zakres chorób zwiększa się od 50 lat. W Europie, podczas ostatnich dziesięciu lat dwukrotnie podwoiła się liczba dzieci od 0 do 5 roku życia, u których wystąpiło uczulenie, a wśród tych w wieku szkolnych – sięga od 40 do 50% i obejmuje nadwrażliwość na przynajmniej jeden z najpopularniejszych alergenów. Badacze prognozują, że negatywne reakcje alergiczne będą wzrastać wraz z zanieczyszczeniem środowiska i ociepleniem klimatu.

Czego nie możemy jeść i dlaczego kichamy? O różnych rodzajach reakcji alergicznych.

Jest wiele rodzajów alergenów - tak samo różnią się wynikające z nich reakcje alergiczne, ich czas trwania, przebieg, konsekwencje i skutki. Diagnoza uczulenia stanowi trudne zadania dla lekarza prowadzącego. Często jest tak, że objawy są nietypowe lub występują ze znacznym opóźnieniem. Aż 17 milionów Europejczyków cierpi na alergie układu pokarmowego, większość z nich to kobiety. Ma ona istotny wpływ na jakość ich życia. Najczęściej reakcje uczuleniową wywołują mleko krowie i jego przetwory, jaja, orzechy, a także gluten. Skutkiem nadwrażliwości może być biegunka, wysypka, duszności, nieżyt nosa, a nawet zapalenie oskrzeli. Alergiczny nieżyt nosa, z którego wynikają zaburzenia snu i zakażenia dróg oddechowych, to przypadłość 10%-30% populacji. Jest on czynnikiem rozwoju astmy. Negatywne reakcje lekowe to doświadczenia 10% osób na całym globie. Odpowiednia i prawidłowo postawiona diagnoza to wstęp do długiego i efektywnego leczenia.

Co po diagnozie, czyli jak wybrać leki na alergie?

Farmakoterapia stanowi fundament leczenia chorób alergicznych. Choć nie umożliwia całkowitego wyleczenia, poprzez jej poprawne zastosowanie oczekuje się nie tylko zmniejszenia objawów, ale przede wszystkim poprawy i zwiększenia jakości życia. Od odpowiednio dobranych leków spodziewa się, że nie będą powodować senności i zaburzać koncentracji. Rynek oferuje tabletki oraz syropy. Wśród preparatów farmaceutycznych, dostępnych bez recepty, ważny jest skład. Leki, mające zmniejszyć przekrwienie i obrzęk nosa, powinny zawierać pseudofedrynę - ułatwia to swobodne oddychanie. Poprzez połączenie jej z cetyryzyną lub loratadyną uzyskujemy skompensowaną kurację, o której możecie przeczytać na stronie: https://www.claritine.pl/pl/produkty/claritine-allergy/.

Prewencja i profilaktyka – czy można zapobiec alergii?

Edukacja dla osób dotkniętych problemami reakcji alergicznych stanowi niedoceniany element. Szkolenia i metody powinny być dostosowane do grup społecznych. Udowodniono, że unikanie ekspozycji na alergeny prowadzi do złagodzenia objawów. Świadomość konsekwencji i powodów występowania nadwrażliwości ułatwi dostosowanie się do problemów chorego. Pojedyncze działania, takie jak regularne wycieranie kurzu, usuwanie wilgoci czy oczyszczanie atmosfery powinny stać się nowymi nawykami współlokatorów uczulonego na kurz. Warto poszerzać świadomość osób spoza najbliższego otoczenia. Poinformowanie nauczycielki lub trenera pozwoli uniknąć negatywnych konsekwencji alergii. Aby choroba nie wpływała negatywnie na sen, warto dbać o jego odpowiednią ilość, poleca się także zakładanie poszewek na pościel. Cierpiącym z powodu pyłków roślin zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych, a w razie konieczności – także maski.

Potwierdzona jest tendencja do ogólnoświatowego wzrostu liczby alergików, około 30%-40% populacji świata cierpi na przyjemniej jedną nadwrażliwość uczuleniową. Reakcje alergiczne występują w każdym wieku, każdej grupie etnicznej, nie są zależne od statusu społeczno-ekonomicznego. Wzrost powszechności występujących objawów w populacji wymusza na społeczeństwie zmianę i dostosowanie się do nowych okoliczności. Należy zgłębiać wiedzę dotyczącą reakcji alergicznych, stosować pojedyncze działania, ułatwiające funkcjonowanie chorego, a przede wszystkim skutecznie zdiagnozować rodzaj występującej nadwrażliwości. Farmakoterapia to podstawowy krok w leczeniu alergii - nieodpowiednio dobrane leki powodują senność, utrudniają koncentrację i stanowią zagrożenie dla życia lub zmniejszają jego dotychczasową jakość. Aby lek był skuteczny, a więc usuwał objawy reakcji alergicznych oraz pozwalał na aktywne funkcjonowanie, musi zawierać dobry skład, uwzględniający dwukierunkowość choroby. Choć rynek farmaceutyczny pęka w szwach, nie jest łatwo dokonać dobrej decyzji, dlatego zawsze warto skonsultować ją z lekarzem. Nie należy ich także stosować dłużej niż 7-10 dni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • https://www.claritine.pl/
  • https://www2.pta.med.pl/uploads/files/pl/strony/strefa-czlonkowska/biala-ksiega-alergii/biala_ksiega_alergii.pdf
  • http://swiatalergii.pl/problem-alergii-liczby/
Reklama
null