Portal

Z jednej strony pełne szarości i subtelnej gry światła malarstwo Sylwii Mużyło, z drugiej nasycone kolorem, intensywne obrazy Dominika Jasińskiego. Wystawa OF(F) COLOUR, to zaproszenie widza do konfrontacji z dwoma, odmiennymi podejściami do malarstwa, koloru i piękna. Wszystko w jednej przestrzeni warszawskiego Amaristo Galerii Przy Teatrze. Wernisaż wystawy już 16 marca 2020. Dzieła artystów będzie można oglądać do 15 kwietnia.
Kobiety są główną inspiracją obojga artystów. Jednak każdy z nich przedstawia je w inny sposób.


Sylwia Mużyło wydobywa ich piękno zewnętrzne i osadza w różnych społecznych sytuacjach. W malarstwie artystki pojawiają się małe dziewczynki, kobiety-matki (obejmujące pełnymi czułości gestami swoje dzieci), kobiety-zaklinaczki (hipnotyzujące spojrzeniem), kobiety łagodne (prezentowane wśród draperii i ornamentów roślinnych), a także mityczne istoty, efemeryczne zjawy, dziewczyny z „męskimi” atrybutami czy chłopczyce i wampy. Mużyło jest doskonałą portrecistką. Sama o sobie mówi, że wykonuje „portrety pamięciowe”, które „stają się świadectwem historii i próbą uchwycenia zjawiska przemijania”.


Prace Jasińskiego to również ujęcie portretowe kobiety, nierzadko erotyczne. Dzieła artysty często splecione są z motywami florystycznymi, widać w nich wpływy Secesji i Młodej Polski. Charakteryzują

się też odważnym użyciem koloru, którym malarz operuje po mistrzowsku. Mocna i pewna siebie kreska oraz anatomiczna znajomość ludzkiego ciała sprawiają, że prace Jasińskiego przykuwają oko. Używając mocnych kolorów, często ze sobą kontrastujących, Jasiński serwuje odbiorcy portret kobiety pewnej siebie i nieco drapieżnej. U artysty często pojawiają się też motywy ludowe – nie tylko polskie, ale też zaczerpnięte z innych kultur.


Ciekawostką jest to, że na potrzeby wystawy artyści spróbowali pobawić się formą i namalowali siebie nawzajem. Te portrety również będzie można podziwiać podczas wystawy.


Już sama nazwa wystawy OF(F) COLOUR może być interpretowana na kilka różnych sposobów. Może to znaczyć zarówno „kolorowy”, „bez koloru”, jak i „w złym kolorze”. Niektórych może urzec subtelność w malarstwie Sylwii Mużyło, a obrazy Dominika Jasińskiego będą dla nich przerysowane, inni natomiast poczują niedosyt w dziełach Mużyło, a energię u Jasińskiego.


W tym tkwi cały urok tej wystawy, jej wielowarstwowość, świeżość i ekscytująca mnogość interpretacji.


Wernisaż wystawy odbędzie się 16 marca o godz. 19:00 w Amaristo Galerii Przy Teatrze w Warszawie. Dzieła artystów będziemy mogli podziwiać do 15 kwietnia.O Artystach


Sylwia Mużyło ukończyła ASP we Wrocławiu. Jest autorką wystaw indywidualnych oraz uczestniczką wystaw zbiorowych. Prace artystki można oglądać w jej autorskiej galerii i pracowni w Dzierżoniowie. Swoje prace prezentowała również we własnej galerii sztuki w podziemiach De Ultieme Hallucinatie w Brukseli - Sylwia Mużyło Art Gallery Brussels było połączeniem sztuki nowoczesnej z atmosferą XIX wiecznej stolicy Belgii.


Dominik Jasiński to absolwent warszawskiej ASP (Wydział Grafiki), aktualnie mieszka i pracuje w Portugalii. Jest nie tylko malarzem, ale też autorem rysunków, ilustracji książkowych i magazynowych oraz grafikiem. Artysta jest pomysłodawcą i kuratorem cyklu wystaw Jasinski&friends. Jego praca została opublikowana w setnym wydaniu British VOGUE (czerwiec 2016). Czynnie wspiera aukcje charytatywne oraz inicjatywy promujące Polskę na świecie.


Reklama
null