Portal

Praca w branży ubezpieczeniowej uchodzi za dochodową i rozwojową. Rozpoczęcie działalności jako agent ubezpieczeniowy wymaga jednak dużego nakładu pracy i samozaparcia, choć wymogi formalne stawiane potencjalnym kandydatom na agentów nie są szczególnie rozbudowane (konieczna jest np. własna agencja ubezpieczeniowa). W jaki wiec sposób rozpocząć pracę w ubezpieczeniach?

Jak założyć własną firmę ubezpieczeniową? Najpierw zostań agentem

Aby w ogóle myśleć o rozpoczęciu pracy w sferze ubezpieczeń, konieczne musisz zyskać licencję agenta ubezpieczeniowego oraz podpisać umowę przynajmniej z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym, którego produkty chcesz sprzedawać. Tu uczulamy: jeśli marzy Ci się własna agencja ubezpieczeniowa, co do zasady musisz taką licencję uzyskać.

Oczywiście kolejnym wymogiem formalnym będzie założenie własnej działalności gospodarczej. Może być to działalność jednoosobowa, jak i też spółka prawa handlowego (pamiętajmy, że spółka cywilna nie jest spółką prawa handlowego i nie jest to odpowiednia forma dla założenia agencji!). Agent musi być także osobą niekaraną, posiadać pełną zdolność do czynności prawnej i legitymować się minimum średnim wykształceniem.

Jak uzyskać licencję agenta?

Uzyskanie licencji agenta możliwe jest po przejściu odpowiedniego szkolenia i zdaniu egzaminu (licencję wydaje ją Komisja Nadzoru Finansowego). Szkolenia te organizowane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe i podzielone zostały na dwie grupy: pierwsze to szkolenie podstawowe (152 godziny szkoleń), drugie natomiast to szkolenie uzupełniające, skierowane już bezpośrednio do osób chcących podpisać umowę agencyjną z danym towarzystwem (48 godzin).

Tu od razu sygnalizujemy, że jeżeli w przyszłości zechcesz sprzedawać produkty ubezpieczeniowe więcej niż tylko jednego towarzystwa, będziesz musiał zdawać egzamin uzupełniający dla każdego towarzystwa z osobna.

Zakładanie agencji – agencja czy multiagencja?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że Twoja własna agencja ubezpieczeniowa może sprzedawać produkty jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale może też oferować ubezpieczenia innych towarzystw. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na poszerzenie swojej oferty, Twoja firma faktycznie przekształci się w multiagencję. Multiagencja ubezpieczeniowa musi z kolei posiadać odpowiednią polisę OC na wypadek popełnionych przez siebie błędów.

Pełna niezależność, czy franczyza?

Kolejnym istotnym aspektem zakładania agencji jest kwestia ewentualnej samodzielności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Oczywiście prowadzenie agencji w sposób niezależny gwarantuje Ci największą elastyczność działania i możliwość kreowania własnej polityki sprzedażowej, wiąże się jednak z dużym ryzykiem, jest też dużą inwestycją.

Możliwe jest natomiast związanie się z istniejącą już np. multiagencją, która przewiduje współpracę franczyzową. Wprawdzie wówczas jesteś finansowo związany z franczyzodawcą i nieco tracisz na niezależności, ale jednocześnie franczyza gwarantuje Ci pomoc w prowadzeniu firmy, oferuje szkolenia, a także daje solidne wsparcie finansowe na początek. Jeśli nie posiadasz wkładu własnego, może być to kusząca oferta.

Założenie własnej agencji – biznes dla każdego

Własna agencja ubezpieczeniowa nie jest bardzo trudna do założenia, a oferuje działalność w ciągle rozwijającej się sferze biznesowej. Jej prowadzenie może przybrać różne formy, zyskasz też ciągłe wsparcie ze strony wybranych towarzystw ubezpieczeniowych (czy np. franczyzodawcy). Jest to bez wątpienia warty rozważenia koncept dla każdego, komu marzy się własna firma.

Reklama
null