Portal

Kupka niemowlęcia to jeden z tematów, który niezwykle zajmuje rodziców. Jej kolor i konsystencja, ale także częstotliwość wypróżnień świadczą bowiem o stanie zdrowia dziecka. Dlatego warto wiedzieć, czego możemy spodziewać się w pieluszce, a czego lepiej tam nie widzieć. Jak powinna wyglądać właściwa kupka? Po czym poznać czy jest ona zdrowa? Te kwestie poruszymy w poniższym artykule.

Zielona kupka u noworodka lub niemowlaka. Co oznacza kolor kupy?

Zielona kupka u niemowlaka wcale nie powinna stresować rodziców, chociaż ten kolor nie kojarzy nam się z niczym zdrowym. Jest to dość częsta barwa, jaką można zauważyć w pieluszce. Dlaczego? Przede wszystkim kolor ten jest powodowany utlenianiem się kupki pod wpływem powietrza.

Z kolei pierwsza intensywnie zielona a nawet czarna kupka u noworodka to tak zwana smółka. Jest efektem pozbywania się składników wód płodowych z organizmu dziecka. Może pojawiać się przez pierwsze trzy lub cztery dni życia noworodka.


Jaki jest zatem prawidłowy kolor kupy niemowlaka? Trudno powiedzieć – może on być jasnożółty, musztardowy lub intensywnie zielony. Kolor jednak zależny jest od tego, co dziecko zjada. Dlatego nie warto panikować, jeśli w pieluszce pojawią się różne barwy.

Śluz w kupce – przyczyny

Śluz w kupce jest sygnałem, po którym rodzicom powinna zapalić się czerwona lampka. Pamiętajmy jednak, że niewielka ilość śluzu może się na nim znaleźć. Problem zaczyna się dopiero w momencie, w którym ten stan się utrzymuje. Najczęściej jest to objaw alergii pokarmowej ale także stanu zapalnego. Dlatego śluz w kupce zauważalny jest przede wszystkim podczas biegunki. Jeśli dziecko ma wtedy także torsje, kolor kupki jest zielony a w niej znajduje się sporo śluzu, może to świadczyć o biegunce rotawirusowej.

Noworodek nie może zrobić kupy – możliwe przyczyny

Noworodek, który nie wypróżnia się regularnie (a zatem około ośmiu razy dziennie), z dużym prawdopodobieństwem cierpi na zaparcia. Rodzice mogą rozpoznać je po konsystencji kupki, która jest twarda i sucha, ale także po mniejszej częstotliwości wypróżniania i twardym, dużym brzuszku. Zatwardzenie może być spowodowane między innymi zmianami w diecie, takimi jak wprowadzenie mleka modyfikowanego. Twardsza kupka pojawia się także w momencie, w którym niemowlę się nie najada, a zatem przyswaja zbyt mało pokarmu i płynu, który ułatwia wypróżnianie się. Warto jednak pamiętać, iż zatwardzenia dużo częściej zdarzają się u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym niż karmionych mlekiem naturalnym.

Podczas zaparć powinno się wykonywać delikatny masaż brzuszka kilka razy dziennie. Zabronione jest jednak podawanie jakichkolwiek leków przeczyszczających bez konsultacji z lekarzem.

Rzadka kupka u noworodka – przyczyny

Rzadka kupka od razu kojarzy się rodzicom z biegunką, jednak wcale nie musi oznaczać powodów do zmartwień. Dopiero jeśli luźne stolce utrzymują się kilka dni, więcej niż trzy, możemy mówić o biegunce. Najczęściej jej efektem jest infekcja przewodu pokarmowego, jednak warto pamiętać, że przyczyną biegunki może być także alergia pokarmowa, przeziębienie lub antybiotykoterapia.


Podczas biegunki u niemowląt należy udać się do pediatry, który oceni w jakim stanie jest dziecko. Powinno się zrobić to jak najszybciej, gdy biegunka pojawia się u noworodków do szóstego miesiąca życia. Przed udaniem się do lekarza warto wiedzieć, ile płynów dziecko przyjęło, a także ile straciło (jak często występowały biegunki, jak często dziecko płakało). Na tej podstawie pediatra może przepisać niemowlęciu elektrolity, które zmniejszą ryzyko odwodnienia się podczas biegunki.


Rodzice muszą pamiętać także, jak ważna jest higiena dziecka podczas biegunki. Konieczne jest zmienianie pieluszek oraz dokładne pozbywanie się resztek kupki i nanoszenie preparatów przeciw odparzeniom. W tego typu wyroby warto zaopatrywać się w sklepach takich jak blizejciebie.pl, w których znaleźć można nie tylko pieluszki, ale także chusteczki nawilżane i kremy na odparzenia, a zatem wszystkie produkty umożliwiające zadbanie o odpowiednią higienę malucha z darmową wysyłką od 59 zł.

Istotne jest również regularne mycie dłoni, gdyż biegunka może być spowodowana rotawirusem.

Ile kup robi noworodek i jak często przewijać dziecko?

Częstotliwość kup noworodka zależna jest od jego diety. Dzieci karmione mlekiem matki wydalają częściej niż te karmione mlekiem modyfikowanym. Noworodek karmiony piersią może robić nawet dziesięć kupek dziennie. Z czasem te ilości się zmniejszają. Z kolei dziecko karmione sztucznie może wypróżniać się około cztery razy dziennie.


Kupki noworodków i niemowląt to bardzo zajmujący temat. Obserwowanie ich stanowi doskonałe źródło wiedzy dla rodziców. Warto jednak pamiętać, że kupki dzieci przez długi czas nie wyglądają tak, jak w przypadku osób dorosłych. Dlatego zanim zaczniemy się denerwować, lepiej dowiedzmy się, co oznacza dany kolor w pieluszce.

Reklama
null