Każda ciąża przebiega w inny sposób, organizmy kobiet i przebieg ich cykli miesiączkowych mogą się również od siebie bardzo różnić, co w konsekwencji oznacza, że pierwsze objawy ciąży mogą być bardzo różne w poszczególnych przypadkach. Objawy wczesnej ciąży to m.in. zanik miesiączki, ból piersi i częstsze oddawanie moczu.
Planowanie ciąży wiąże się z wieloma zmianami w życiu. Zwykle jeśli para podejmie decyzję o rozpoczęciu starań o dziecku, to z wielką niecierpliwością oczekuje pierwszych objawów i zmian w organizmie kobiety. Wczesne objawy ciąży mogą zaskoczyć swoją zmiennością.
Po ilu dniach są objawy ciąży? Część kobiet utrzymuje, że o poczęciu wiedziały od samego początku i bardzo wczesne objawy ciąży odczuwały już kilka dni po zapłodnieniu. Jest to sytuacja rzadka i nietypowa. Pierwsze symptomy ciąży zaczynają pojawiać się około 4 tygodnia ciąży i są spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie przyszłej mamy. Zwiększający się poziom progesteronu i zmieniające się ukrwienie okolic narządów płciowych odpowiadają za większość odczuwanych objawów.
Na początkowym etapie rozwoju ciąży większość objawów, jakie zgłasza kobieta, ma charakter subiektywny. Co to oznacza? Że ich występowania nie można jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć. To subiektywnych objawów zalicza się:
Oprócz objawów subiektywnych, które trudno zweryfikować, pierwsze objawy ciąży mogą mieć również charakter mierzalny, część z nich jest możliwa do obiektywnej oceny. Są to:
W pierwszej kolejności wykonaj domowy test ciążowy z moczu. Testy, które są dostępne na rynku, są bardzo czułe, część producentów deklaruje, że wykrywają one ciąże już po kilkunastu dniach od zapłodnienia.
Pozytywny wynik testu z moczu powinnaś potwierdzić badaniem wykonywanym z krwi tzw. testem na beta hCG. Co jeśli wynik testu jest pozytywny? Umów się na wizytę lekarską, na której ginekolog zbada cię i ostatecznie potwierdzi ciążę. Być może lekarz przeprowadzi wstępne badanie USG – wtedy nie będziecie mieli wątpliwości! Jego wynik w większości przypadków jest jednoznaczny, na USG warto zgłosić się w okolicach 6 tygodnia ciąży, wtedy lekarz w badaniu będzie widział rozwijający się pęcherzyk.
Piśmiennictwo: