Portal

Świeżo upieczeni rodzice, dla których priorytetem jest dobro i bezpieczeństwo własnego dziecka, wśród wyposażenia pierwszej potrzeby bezwzględnie powinni zaopatrzyć się w fotelik samochodowy. Podczas szukania idealnego modelu co rusz pojawia się określenie system Isofix, które dla wielu osób może jednak brzmieć dosyć obco. Czym jest ta technologia, na czym polega, i czy warto w nią inwestować? Odpowiadamy w 5 punktach!

Czym jest system Isofix dla fotelików samochodowych?

Obco brzmiąca nazwa Isofix to nic innego, jak skrót od słów International Organisation for Standardisation - ISO Fixture. W tłumaczeniu brzmieć może jako międzynarodowy system mocowania fotelików dla dziecka na siedzeniach samochodowych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jednocześnie narzędzie, jak i sposób montażu, dzięki któremu fotelik samochodowy gwarantuje najbardziej skuteczną ochronę dziecka podczas jazdy i ewentualnej kolizji na drodze. Sposób montażu jest najłatwiejszy i najszybszy dla opiekuna. Elementy konieczne do zastosowania tej metody to obecność specjalnych zaczepów Isofix w danym modelu samochodu, a także odpowiedni rodzaj fotelika.

Jak wygląda system Isofix do fotelika dla dziecka?

System Isofix najłatwiej opisać można, jako dwa zaczepy, czy też uchwyty, delikatnie wystające, lub całkowicie schowane w przestrzeni pomiędzy kanapą i oparciem w samochodzie. Odległość między nimi wynosi 28 cm, i z reguły samochód wyposażony jest nie w jeden, a dwa zestawy haczyków mocujących. Są one przytwierdzone do nadwozia, dzięki czemu gwarantują o wiele większy poziom bezpieczeństwa. Jeśli fotelik dla dziecka nie jest używany, zaczepy z reguły można ukryć w tapicerce, dla zwiększenia walorów estetycznych.

W jaki sposób wygląda mocowanie fotelika samochodowego w Isofix?

Po upewnieniu się, że pojazd, jakim dysponujemy, wyposażony jest w system Isofix, a także wyborze fotelika samochodowego, odpowiadającego standardom samochodu, pozostaje kwestia odpowiedniego zamontowania. Poprawne wykonanie tego kroku jest właściwie kluczowe dla zapewnienia dziecku pełnego bezpieczeństwa podczas jazdy. Aby to uczynić, należy w pierwszej kolejności wysunąć z fotelika zaczepy i umieścić bazę na tylnym siedzeniu. Następnie docisnąć ją w kierunku siedziska do momentu wpięcia zaczepów Isofix, czemu towarzyszy specyficzny dźwięk. O poprawnie zamontowanym foteliku informuje lampka na panelu, która w przypadku właściwej instalacji zapali się na zielono.

Jakie są zalety fotelika dla dziecka wyposażonego w Isofix?

Do najważniejszych korzyści, wynikających z faktu posiadania fotelika dla dzieci wyposażonego w system Isofix należy bez wątpienia łatwość i szybkie tempo instalacji w porównaniu do tradycyjnych fotelików montowanych na pasy bezpieczeństwa, które znacząco wpływa na jakość życia rodziców i opiekunów malucha. System wyposażony jest ponadto w specjalny panel, informujący o tym, czy fotelik został zamontowany prawidłowo, co właściwie wyklucza ryzyko błędu w instalacji. Co więcej, foteliki do samochodu z Isofix charakteryzują się o wiele większą stabilnością, niż tradycyjne modele na pasy samochodowe, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo malucha podczas jazdy.

Czy każdy samochód jest wyposażony Isofix?

Niestety nie wszystkie samochody wyposażone są w system Isofix. Dopiero w czasie minionej dekady standardem stało się to, że praktycznie każdy współczesny samochód jest o niego wzbogacony. Koniecznie należy pamiętać także o tym, że nawet w przypadku fabrycznie zamontowanych uchwytów w aucie nie każdy fotelik samochodowy dla dziecka z systemem Isofix będzie pasował do konkretnego modelu pojazdu. Przed zakupem danego produktu należy upewnić się, czy będą, że będą ze sobą kompatybilne. Skąd czerpać takie informacje? Koniecznie trzeba sprawdzić w oznaczenia samochodzie przed zakupem fotelika lub zapytać profesjonalistów ze sklepu specjalizującego się w sprzedaży fotelików samochodowych. Więcej informacji znajdą Państwo u doświadczonych doradców na stronie: https://centrumfotelikow.pl/

Reklama
null