Portal

Słodka, lepka konsystencja kusi wielu koneserów miodu, w szczególności tych najbardziej wymagających - dzieci. Prawdziwy miód nie tylko dobrze smakuje, ale ma także świetne działanie prozdrowotne. Nie bez powodu książkowy bohater Kubuś Puchatek tak bardzo pokochał miodek. Poznaj korzyści, jakie przynosi spożywanie tego złotego cudu natury.

Miód - jak powstaje?

O tym, kto zajmuje się produkcją miodu wiedzą wszyscy. Wyprodukowanie miodu pszczelego jest wbrew pozorom bardzo skomplikowane, a pracowite pszczoły na jego wytworzenie muszą poświęcić bardzo dużo czasu. Pierwszym etapem jest zebranie nektaru z kwiatów, który jest podstawą w produkcji tego smakołyku. Kolejnym etapem jest gromadzenie nektaru przez pszczoły w swoim wolu miodowym, gdzie zostaje wzbogacony o enzymy i kwasy organiczne pochodzące z ich organizmów. Następnie nektar zostaje przeniesiony do ula i rozlewany do plastrów. Głównym zadaniem pszczół jest utrzymanie stałej, wysokiej temperatury w ulu. Dzięki ruchom skrzydełek tych owadów z nektaru odparowuje wilgoć oraz woda. Jest to najważniejszy moment w jego produkcji. To wtedy w wyniku destylacji wody z nektaru otrzymujemy produkt końcowy. Wyobraźmy sobie, ile potrzeba pszczół na wytworzenie jednego słoiku miodu. To właśnie przez skomplikowany proces wytwarzania miodu ulega on często masowemu podrabianiu poprzez dodawanie różnych nienaturalnych substancji. Najrozsądniej kupić go od znanego nam pszczelarza, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto sprawdzić jak rozpoznać czy nasz miód jest prawdziwy.

Działanie prozdrowotne miodu pszczelego

Miód nie tylko świetnie smakuje, ale ma także wspaniale wpływa na nasz organizm. Podobno to dzięki systematycznemu spożywaniu miodu pszczelego Arystoteles dożył sędziwego wieku. Aż 111 lat życia grecki filozof może zawdzięczać bakteriobójczemu działaniu miodu. Ponadto miód zawiera całą gamę niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mikro- i makroelementów takich jak: witamina A, witaminy z grupy B oraz C, a także kwas foliowy, pantotenowy i biotyna.


Jednak to nie wszystko, co oferuje nam miód pszczeli. Znajdziemy w nim także: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt. Taka bomba witaminowa zapewni nam zdrowie na całe lata. Jednak należy uważać ze spożywaną ilością tego dobrodziejstwa, stara zasada mówi - wszystko w nadmiarze szkodzi. Jednak jedna łyżka dziennie może przynieść nam wspaniałe rezultaty jakie zaobserwujemy poprzez podniesienie naszej odporności.


Większość osób rezygnuje z miodu ze względu na jego lepką konsystencję. Ty nie musisz tego robić, bo pszczoły mają wiele innych, równie smacznych produktów wytwarzanych pod ich skrzydłami. Ciekawą alternatywą dla spożywania miodu jest pierzga pszczela właściwości której zachęcą każdego do jej spożywania.

Miód pszczeli i jego właściwości kosmetyczne

Miód jest najczęściej używanym składnikiem w domowej pielęgnacji skóry. Stosujemy go na trądzik oraz inne zmiany skórne, które znikają dzięki jego bakteriobójczemu działaniu. Dzięki temu świetnie radzi sobie z bliznami, a także z ranami. Można więc powiedzieć, że działa zbawiennie na naszą skórę. Jego naturalny skład jest bezpieczny dla każdego typu cery. Zanim natrzemy cała twarz maseczką z miodu, warto zrobić test na skórze. Miód, jak każdy inny produkt, może wywołać alergię.

Reklama
null