Portal

Regeneracja skrzyni biegów to coraz popularniejsze rozwiązanie, które powoli, lecz sukcesywnie, wypiera proces wymiany tego elementu na używany. Nie dzieje się to bez powodu. Klienci zauważają, że jest to proces tańszy, znacznie pewniejszy i mniej ryzykowny, przez co także bardziej opłacalny. Dowiedz się na czym polega to rozwiązanie i dlaczego jest znacznie lepsze niż wymiana.

  • Na czym polega regeneracja skrzyni biegów?
  • Czy regeneracja skrzyni biegów jest lepsza niż jej wymiana?
  • Komu zlecić regenerację automatycznej i manualnej skrzyni biegów?

Na czym polega regeneracja skrzyni biegów?

Skrzynia biegów jest skomplikowanym mechanizmem, służącym do regulacji prędkości i momentu obrotowego silnika poprzez wybór odpowiedniego biegu, umożliwiając dostosowanie stosunku prędkości obrotowych koła napędowego do prędkości obrotowych silnika. Jednym słowem – zarówno automatyczna, jak i manualna skrzynia biegów, jest nieodzownym podzespołem w każdym samochodzie zasilanym silnikiem spalającym w trakcie swojej pracy paliwo.


Regeneracja skrzyni biegów jest procesem polegającym na kompleksowym odnowieniu lub naprawie tego elementu układu napędowego pojazdu w wyspecjalizowanym warsztacie. Obejmuje to demontaż, oczyszczenie, naprawę bądź wymianę zużytych lub uszkodzonych podzespołów oraz ponowne złożenie skrzyni biegów w celu przywrócenia jej sprawności i wydajności.

Czy regeneracja skrzyni biegów jest lepsza niż jej wymiana?

Zarówno automatyczne, jak i manualne skrzynie biegów, ulegają sukcesywnej degradacji. Początkowo postępujące zużycie jest niezauważalne, lecz w trakcie kolejnych dziesiątek tysięcy pokonanych kilometrów rezultaty mogą być coraz bardziej widoczne. Czasami po szarpnięciach, po nietypowych szumach czy też po trudnościach związanych z wrzucaniem kolejnego przełożenia. Wiele osób zastanawia się wówczas, co okaże się lepszym wyborem – zakup nowej skrzyni, czy naprawa obecnej.

Regeneracja skrzyni biegów ma całe mnóstwo istotnych zalet w porównaniu z wymianą na używaną, dlatego decyduje się na nią coraz więcej osób.

  • Koszty – regeneracja skrzyni biegów zazwyczaj jest znacznie tańszą opcją niż zakup nowej lub używanej skrzyni.
  • Oszczędność czasu – proces regeneracji może być szybszy niż poszukiwanie i zakup odpowiedniej skrzyni używanej.
  • Jakość i trwałość – w przypadku zakupu używanej skrzyni istnieje ryzyko, że może ona mieć ukryte wady lub być bliżej końca swojej żywotności.
  • Gwarancja – warsztaty oferujące regenerację skrzyń biegów często udzielają gwarancji na wykonane prace i wymienione części, co daje dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnymi problemami w przyszłości.
  • Ekologia – regeneracja skrzyni biegów jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż zakup nowej, ponieważ ilość odpadów powstających w procesie produkcji nowego podzespołu ulega redukcji.


Podsumowując, regeneracja skrzyni biegów może być bardziej ekonomicznym i znacznie szybszym rozwiązaniem niż wymiana na używaną. Dodatkowo takie rozwiązanie zapewnia zdecydowanie wyższą jakość naprawy, ponieważ skupia się na konkretnych uszkodzeniach i dysfunkcjach tego podzespołu mechanicznego.

Komu zlecić regenerację automatycznej i manualnej skrzyni biegów?

W razie awarii skrzyni biegów większość osób szybko szuka możliwości odzyskania pełni jej sprawności. Niestety, ale firm, dla których regeneracja skrzyni biegów stanowi podstawę działalności, jest niewiele. Warto jednak przeszukać dosłownie całą sieć i skorzystać z ich usług – nawet wtedy, gdy warsztat jest oddalony od Twojego samochodu o kilkaset kilometrów.


Aby naprawić skrzynię biegów, nie wystarczy sam dostęp do wyspecjalizowanych narzędzi. Znacznie istotniejszy jest poziom wiedzy mechaników, którzy dzięki dotychczasowemu doświadczeniu będą w stanie zrealizować dane zadanie szybko, bez zbędnej zwłoki i zgodnie ze sztuką. Tym samym warto szukać firm, które mają za sobą tysiące współprac.


Prawidłowo przeprowadzona regeneracja skrzyń biegów pozwoli odzyskać w zasadzie jej stuprocentową sprawność i zgodność wszystkich parametrów z fabrycznymi. To w praktyce oznacza, że skrzynia po naprawie będzie w stanie takim, w jakim opuściła fabrykę nawet kilkadziesiąt lat temu!

Reklama
null