Portal

Zamki na Dolnym Śląsku – doskonały pomysł na weekendowy wypad!

Foto: Mariusz Świtulski/stock.adobe.com

Dolny Śląsk – kraina zamków!

Region Dolnego Śląska słynie z wielu skarbów przyrody, przede wszystkim z Sudetów z Beskidem Śląskim, Karkonoszami i Śnieżką, z Gór Stołowych i Karkonoskiego Parku Narodowego. Jednak na Dolnym Śląsku równie ważne jest dziedzictwo materialne, dzieła ludzkich rąk – zamki, pałce, dwory i ogrody – obiekty, które doskonale uzupełniają piękno tutejszego krajobrazu. Najbardziej znany jest chyba Zamek Książ, ale obok niego wymienić należy także ruiny zamku w Bolkowie, w Świnach, Zamek Grodno na Zagórzu Śląskim, odrestaurowany zamek w Kamieńcu Ząbkowickim, Zamek Czocha w Leśnej czy średniowieczny Zamek Grodziec. Do tego na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej znajduje się tzw. Dolina Pałaców i Ogrodów. Tutaj obiekty takie jak Pałac w Wojnowie, Pałac Paulinum czy zamek Karpniki położone są wśród przecudnej urody parków krajobrazowych, których ścieżki najprzyjemniej przemierza się rowerem!

Foto: macdpl/stock.adobe.com

Ile jest zamków na Dolnym Śląsku?

Zliczenie wszystkich zamków istniejących na Dolnym Śląsku wydaje się zadaniem karkołomnym. Mimo to znaleźli się ludzie, którzy się tego podjęli. Zestawienie z roku 2012 (zaktualizowane rok później), które możemy znaleźć na stronie dolny-slask.org.pl wskazuje – w przybliżeniu – na liczbę 927 obiektów. A to wszystko na terenie zaledwie trzech województw: dolnośląskiego oraz częściowo opolskiego i lubuskiego. Niemożliwe? Cóż, na co dzień nie dostrzegamy tego bogactwa, bo znaczna część zamków i pałaców niszczeje. Poza tym klasyfikacja nie zawsze jest taka oczywista. Co można uznać za zamek, a co nie? Czy budowlę, która utraciła swoją obronną funkcję na rzecz funkcji mieszkalnej, wciąż można uznać za zamek? Z tych też powodów zestawienie dolnośląskich obiektów ulega ciągłym zmianom. Kto wie, o ile w ciągu ostatnich pięciu lat zmniejszyła się ich liczba? Z wycieczką na Dolny Śląsk nie ma więc co zwlekać!

Foto: Artur Bociarski/stock.adobe.com

Zamki na Dolnym Śląsku do zwiedzania

Jak to wszystko ogarnąć? Jak zaplanować trasę zwiedzania? Jak dobrać najciekawsze obiekty? Najlepszym pomysłem będzie wyjazd ze zorganizowaną wycieczką, np. na 5-dniową wyprawę „Odkryj skarby Dolnego Śląska” (szczegóły oferty znajdziesz na lidl-podroze.pl). Jakie zamki zobaczymy podczas tej wycieczki?

Wszystko zaczyna się w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu. Na początek zobaczymy Zamek Czocha w miejscowości Leśna, w dolinie rzeki Kwisa. To XIII-wieczny obiekt z wieżą, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Stamtąd udamy się na spacer po najstarszej polskiej zaporze z elektrownią wodną. Tego dnia zobaczymy jeszcze Zamek Gryf we wsi Proszówka, przejedziemy przez tzw. Zakręt Śmierci na trasie Świeradów – Szklarska Poręba i odwiedzimy Wodospad Szklarski.

Dzień trzeci przeznaczony jest na Dolinę Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Rano wyjedziemy do Cieplic, a na trasie Kotliny zwiedzimy obiekty takie jak Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac i Folwark w Łomnicy, Pałac w Wojanowie oraz Pałac Bukowiec, z którego podziwiać będziemy widoki na Śnieżkę. Czeka nas jeszcze przejazd do Karpacza, gdzie odwiedzimy Kościółek Wang.

Dzień czwarty? W planach jest zwiedzanie obiektu Riese w Osówce, który stanowił ostatnią główną kwaterę Hitlera na Dolnym Śląsku. Odwiedzimy też słynny Zamek Książ, gdzie będzie na nas czekał przewodnik z opowieścią pt. „od Piastów do tajemnic II wojny światowej”. Dzień piąty wypełni zwiedzanie twierdzy Srebrnogórskiej z przejściem podziemną trasą Nowa Ruda, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Muzeum Minerałów i Izba Górnictwa. Potem pojedziemy do Kłodzka, zobaczymy tamtejszą twierdzę i Stare Miasto, na końcu zaś Sanktuarium i Kalwarię w Wambierzycach. Ostatniego dnia natomiast będziemy spacerować po Starym Mieście i Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Jak widać, skarby Dolnego Śląska to znacznie więcej niż zamki pojmowane jako twierdze obronne. Przyznajcie sami, o wielu z nich usłyszeliście po raz pierwszy, prawda? To tylko potwierdza fakt, że w Polsce wciąż jest tak wiele miejsc do odkrycia! 


Reklama
null