Portal

Każdy z nas czasem chciałby znaleźć się w bajkowej krainie, w której czas płynie znacznie wolniej. Mimo że, wokół nas znajduje się wiele miejsc, przypominających te z dziecięcych opowieści, to nie zawsze jesteśmy w stanie je dostrzec. Zamki i pałace, a także tajemnicze ogrody i lasy zamieszkiwane przez niespotykane stwory znajdziesz we Wrocławiu. Sprawdź, jakie bajkowe atrakcje czekają na Ciebie w tym mieście!

Dawno, dawno temu nad Odrą powstał gród, a jego założycielem był polski książę Mieszko I, który sprawował swą władzę od 960 roku, a zatem było ono wraz z resztą Śląska we władaniu rodu Piastów. Gród szybko się rozwijał, dzięki czemu wkrótce został centrum gospodarczym i administracyjnym całego regionu. Przez wiele lat swojego istnienia był zarządzany przez różnych władców, zdobywany przez najeźdźców, niszczony i odbudowywany. Mimo wszelkich trudności Wrocław jako miasto przetrwał i nadal się rozwija, a na jego mapie można odnaleźć wiele miejsc wyjętych niczym z bajki. 

AccorHotels przedstawia najbardziej bajkowe miejsca we Wrocławiu.

Kamieniczki Jaś i Małgosia

Tak jak Jaś i Małgosia z Baśni Braci Grimm, którzy razem pokonali trudności losu, tak i kamieniczki znajdujące się na rogu ulic św. Mikołaja i Odrzańskiej pokonały upływający czas. Bajkową nazwę nadali im mieszkańcy Wrocław po II wojnie światowej, gdyż przypominały im dwie postacie trzymające się za ręce. W rzeczywistości budynki, które wzniesiono w około XV wieku, są połączone ze sobą arkadą. Kiedy ogląda się te malownicze kamieniczki, można odnieść wrażenie, że zostały one wciśnięte w przestrzeń strzelistego kościoła. Głównie dlatego, że odbiegają stylem architektonicznym od neogotyckiego stylu świątyni.

Centrum Kultury Zamek

zamku w Leśnicy z pewnością mogłaby zamieszkać jedna z bajkowych królewien. Sam budynek to budowla, w której dominuje styl barokowy. Wzniesiono go w około 1132 roku jako gródek obronny i rezydencja książęca. W późniejszych latach, wielokrotnie przebudowywany, stał się rezydencją bogatych rodów mieszczan wrocławskich. Mimo że w czasie II wojny światowej ocalał niezniszczony, to pożar w 1953 roku strawił go niemal doszczętnie. Dziesięć lat później zamek odtworzono i przebudowano na potrzeby znajdującego się tam obecnie domu kultury. Wraz z zabytkowym parkiem tworzy zespół pałacowo-parkowy.

Wieża ciśnień przy Alei Wiśniowej

Wieża ciśnień to budynek na tyle niespotykany, że dobrze wpasowałby się w scenerię jednej z zekranizowanych bajek. Wieża ma eklektyczną formę z elementami secesji w ornamentyce i rzeźbie, jest też mieszanką formy neogotyckiej ze stylem neoromańskim wilhelmińskim. Dodatkowo konstrukcja została wykonana z cegły klinkierowej. Jej wysokość całkowita wynosi 62 metry, a wybudowana została w latach 1903–1904. Do połowy lat osiemdziesiątych służyła jako zbiornik wyrównujący poziom wody dla południowej części Wrocławia. Monumentalna wieża wzorowana jest na średniowiecznych zamczyskach, przez co dominuje nad innymi budynkami w okolicy.

Wrocławskie Krasnale

Kto by pomyślał, że we Wrocławiu mogą zamieszkać krasnale! W dodatku jest ich ponad 300 i ciągle do miasta wprowadzają się nowe. Nie wiadomo, skąd pojawiły się we Wrocławiu pierwsze krasnale, lecz na ich temat krąży wiele legend. Podobno dobrze się dogadują z mieszkańcami, dlatego raz w roku mają one w mieście swoje święto – wrześniowy Festiwal Krasnali, podczas którego dzieci ubierają te sympatyczne figurki w czapki i kolorują dla nich małe domki. Ci niezwykli mieszkańcy z czasem stali się integralną częścią przestrzeni miejskiej i obejmują swoim zasięgiem nie tylko Wrocław, lecz także pobliskie gminy. Ich opiekunami są instytucje publiczne, firmy oraz osoby prywatne.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogrody i parki w wielu bajkach stanowią miejsca magiczne – to w nich dzieje się wiele zaskakujących przygód. Ogród we Wrocławiu założony w 1811 roku, jest drugim, po ogrodzie krakowskim, najstarszym tego typu miejscem w Polsce. Obecnie na 7,5 hektarach hodowanych jest ok. 11,5 tys. roślin i ich odmian, są to m.in.: rośliny górskie, skalne, wodne, błotne, a nawet tropikalne i subtropikalne. Ponadto spośród rosnących na terenie Ogrodu Botanicznego drzew za pomniki przyrody uznano 27 z nich. Ogród otwarty jest dla zwiedzających od 1 kwietnia do 30 listopada.

 

Warto odwiedzić Wrocław i spojrzeć na miasto właśnie z nieco bajkowej perspektywy. Z pewnością wzbogaci to Twój pobyt o nowe doświadczenia. Kiedy planujesz swój wyjazd, znajdź dla siebie odpowiedni hotel. Zobacz Hotele Wrocław.


Reklama
null