Portal

Decydując się na zakup samochodu, warto pamiętać, aby do kosztów utrzymania doliczyć także wysokość składki OC. Posiadanie ubezpieczenia jest obowiązkowe i każdy kierowca musi mieć poświadczenie o aktualnej polisie. Chroni ona nie tylko właściciela, ale także jego mienie. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto rozszerzyć podstawowe ubezpieczenie, ile to kosztuje i dlaczego kalkulator OC online może być pomocny.

Ubezpieczenie OC – dla kogo jest?

O podstawowym ubezpieczeniu powinien wiedzieć każdy kierowca. W Polsce jest ono obowiązkowe dla wszystkich ludzi, którzy chcą zarejestrować samochód. Istotną kwestią jest także świadomość, jakie pojazdy według ustawy muszą być objęte polisą. Jest to między innymi samochód, motocykl, motorower, skuter, ciągnik rolniczy oraz pojazdy wolnobieżne (czyli takie, które rozwijają prędkość do 25km/h i posiadają własny silnik). 

Aby znaleźć odpowiednie i opłacalne ubezpieczenie, należy poznać wysokości składek, które proponują ubezpieczyciele. W przypadku OC niezmienne są natomiast zapisy dotyczące tego, w jakich przypadkach jesteśmy chronieni. W porównywaniu dostępnych ofert może natomiast pomóc kalkulator ubezpieczenia OC.

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie samochodu?

Najprostszym sposobem, będzie skorzystanie ze strony Ocenapolis.pl. Jest to porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych.

Na to, czy wybrane ubezpieczenie jest korzystne, ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim warto rozważyć dokupienie dodatkowych polis, jeżeli posiadany pojazd jest stosunkowo nowy. Im starszy samochód, tym mniej opłacalne jest rozszerzanie warunków umowy. Może się bowiem okazać, że koszt jego naprawy przekracza jego wartość. Prościej będzie więc zmienić samochód niż korzystać z wyższych składek.

Wśród dodatkowych ubezpieczeń wyróżnić można autocasco, assistance i NNW. Stanowią one dopełnienie standardowego OC. Dla przykładu – posiadając aktualne AC, czujemy się bezpieczni w przypadku niespodziewanych sytuacji, takich jak powodzie, huragany czy lawiny. Ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie całkowite lub częściowe (w zależności od tego, jak bardzo pojazd zostanie uszkodzony). Wypłata pieniędzy nastąpi także w momencie kradzieży lub zniszczenia mienia przez osoby trzecie. 

Assistance to natomiast rodzaj ubezpieczenia, który przydaje się szczególnie osobom zmuszonym do częstych podróży lub których praca polega głównie na przemieszczaniu się na terenie kraju lub poza jego granicami. To gwarancja odholowania samochodu lub wymiany opon. Większość właścicieli samochodów rezygnuje z tego dodatku – w końcu takie sytuacja zdarzają się rzadko. 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Koszt OC zależny jest nie tylko od tego, jaki samochód ma zostać ubezpieczony, ale także od samego kierowcy. Przedstawiciel firmy poprosi nas o przedstawienie wielu danych, które pomocne będą w przedstawieniu oferty. Okazuje się, że na wysokość składki może mieć wpływ nawet to, jaki jest nasz status cywilny i ile dzieci posiadamy. Nasz ubezpieczyciel może więc zapytać o:

  • miejsce zamieszkania,
  • wykonywany zawód,
  • stan cywilny,
  • wiek,
  • status rodzinny,
  • wypracowane zniżki,
  • liczba zgłoszonych szkód,
  • markę samochodu i jego dane techniczne.

Kalkulator ubezpieczenia OC – jak z niego korzystać?

Korzystanie z narzędzi pomocnych w wyszukiwaniu najlepszych ofert nie jest trudne. Wystarczy znaleźć dostępną porównywarkę i zebrać potrzebne dane techniczne samochodu, który planujemy ubezpieczyć. Taka strona udostępnia również kalkulator ubezpieczenia samochodu osobowego, dzięki któremu użytkownik może zdecydować, którą ofertę wybrać. 

Ważne jednak, aby znać podstawowe informacje dotyczące wybranego modelu. Musi być to między innymi marka, przebieg, pojemność czy także rok produkcji. Takie informacje możemy znaleźć w ogłoszeniach lub zapytać o nie dealera samochodowego. Przed zakupem pojazdu dobrze jest zweryfikować, czy wybrane auto będzie dla nas opłacalne. Polisa obowiązuje przez cały rok, jednak istnieją wyjątki, czyli tzw. polisy krótkoterminowe. Zawierane są na jeden miesiąc i dotyczą:

  • aut sprowadzanych zza granicy,
  • czasowej rejestracji,
  • aut dostępnych w komisach,
  • pojazdów zabytkowych,
  • pojazdów wolnobieżnych.
Reklama
null