Portal

SIDIKI DEMBELE (Wybrzeże Kości Słoniowej) :

Drugi syn w słynnej rodzinie Griotów, urodził się z malijskich rodziców w handlowej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżanie. Jego korzenie to przede wszystkim Mandinka – muzyka i kultura, rozciągająca się na pięć krajów Afryki Zachodniej: Mali, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal i Gwineę, która przeniknęła też granice Ghany i Gambii. W każdej ze wspólnot Mandinka w całym starożytnym imperium, tradycje i style muzyczne rozwijały własną tożsamość. Sidiki zgłębiał je wszystkie i oddał się opanowaniu oraz doskonaleniu ich rytmów i technik. Poświęcił się też przyswojeniu sobie stylów instrumentalnych innych kultur regionu – nie wszyscy są przecież Mandinka! Style te w bardzo wyraźny sposób różnią się od siebie i nie przypominają rytmów, do których przywykliśmy w kontakcie z wirtuozami Djembe w Europie. W swoich stylach nauczania i performansu, Sidiki przełamuje różnorakie bariery. Dorastając w ubogiej społeczności Abobo, Sidiki założył szkołę dla młodych bębniarzy z zamiarem odciągnięcia podatnych osób ścieżki przestępczej i alkoholu. Szkoła już dawno stała się samowystarczalna, chociaż Sidiki pozostaje w dużej mierze jej siłą napędową i decydującym głosem. Stanowią oni obecnie jedną z najbardziej cenionych grup performatywnych w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, a Groupe Denifari rośnie w siłę.

FOLIBA :

Zespół Foliba to grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu Afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia jako wibracja powietrza i ciała. Energetyczne rytmy w klimacie podzwrotnikowym. Niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium obejmuje m.in. : djembe (dżembe), dundun'y, tamę, balafon, korę, shekere. Te, z pozoru proste instrumenty urzekają bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem. Zespół koncertuje już ponad 10 lat i ma w swoim bagażu niemało doświadczeń. Fascynacja afrykańską muzyką i tańcem prowadzi co poniektórych jego członków aż do źródeł na Czarnym Lądzie. Bywa też, że Afryka odwiedza Folibę, która gości czasami na swoim pokładzie znakomitych muzyków z Wybrzeża Kości Słoniowej, Burkina Faso, Senegalu, Gwinei i Gambi.

Podróż trwa!.

Uwaga! Foliba podnosi temperaturę otoczenia o średnio 15'C!

Zespół Foliba powstał w 2005 roku z inicjatywy Łukasza Dembińskiego. Wykonuje aranżacje muzyczne inspirowane tradycyjną muzyką pochodzącą z krajów Afryki Zachodniej, które są ściśle połączone z niezwykle energicznym i żywiołowym tańcem. W jego skład wchodzi pięć osób, pasjonatów kultury Afryki Zachodniej oraz muzyki perkusyjnej. Członkowie zespołu podróżują do krajów takich jak: Gwinea, Mali, Burkina Faso, Senegal, Gambia by uczyć się gry na tradycyjnych instrumentach oraz tańca, u źródeł od najlepszych muzyków i tancerzy. Jednocześnie prowadzą liczne warsztaty bębniarskie i taneczne w Polsce i za granicą .

Zespół regularnie koncertuje, ma za sobą ponad 500 występów w Polsce i za granicą (Czechy, Niemcy, Austria, Teneryfa, Maroko, Mołdawia). Wystąpił na wielu scenach z muzykami i tancerzami rodem z Afryki, takimi jak: Tahirou Djembe Ouedraogo (Burkina Faso), Thomas Guei (Wybrzeże Kości Słoniowej), Bouba Kuyateh (Gambia), Adama Dembele (Wybrzeże Kości Słoniowej), Seckou Keita (Senegal), Landing Mane (Senegal), Bouba Diakite (Gwinea) , Andy Camara (Gwinea), Ablaye Badji (Senegal).

Reklama
null