Portal

Perfekcyjnie czysta, błyszcząca od wosku karoseria samochodu to nie wszystko. Sprzątanie wnętrza auta jest równie istotne dla estetyki pojazdu i Twojego komfortu. Oto kilka wskazówek, dzięki którym uporasz się z tą pracą nie tylko szybko, ale przede wszystkim skutecznie. 

 Sprzątaj od góry do dołu 

Jeśli najpierw odkurzysz fotele i podłogę, a później zetrzesz kurz z kokpitu i innych plastików, spora część z niego wyląduje na elementach, które już posprzątałeś. Twoja praca będzie zatem nieefektywna, gdyż odkurzanie trzeba będzie powtórzyć. 


Aby tego uniknąć, sprzątaj metodycznie, zaczynając od górnych partii samochodu i kierując się ku dołowi. Najlepiej na początku zetrzyj kurze ze wszystkich plastikowych fragmentów wnętrza, następnie poodkurzaj podłogę i fotele, a na końcu umyj szyby, aby mieć pewność, że skutecznie pozbędziesz się lotnych cząsteczek kurzu. 

Jak ułatwić sobie odkurzanie samochodu? 

Odkurzanie samego środka podłogi samochodu niestety nie jest dobrym pomysłem. W końcu wystarczy jedno nieco gwałtowniejsze niż zwykle hamowanie, a wszystkie zabrudzenia i śmieci wypadną spod foteli na czyste dywaniki. 


Warto więc od razu posprzątać porządnie i usunąć kurz z każdego zakątka wnętrza. Aby zrobić to skutecznie i bez gimnastykowania się przy fotelach, po prostu je przesuń – najpierw do tyłu, żeby wysprzątać przód samochodu, a później w drugą stronę. Dzięki temu bez trudu dotrzesz odkurzaczem do wszystkich zakamarków. 


Nie zapomnij też o odkurzeniu foteli. Boisz się, że odkurzacz ręczny do sprzątania samochodu uszkodzi materiał? W asortymencie Electrolux znajdziesz modele wyposażone w kółka Soft Steer™ o unikalnej konstrukcji. Za ich sprawą końcówka ssąca nie dotyka bezpośrednio tkaniny, zatem nie ma ryzyka jej zniszczenia. Co więcej, dzięki nim prowadzenie urządzenia męczy dłoń w mniejszym stopniu niż przy tradycyjnych odkurzaczach ręcznych. 


Nie chcesz kupować osobnego sprzętu tylko do sprzątania samochodu? Jeśli masz odkurzacz pionowy Electrolux Pure Q9, możesz odłączyć od niego rączkę i zyskasz w pełni funkcjonalny odkurzacz ręczny – idealny do takich zadań. 

Jak walczyć z plamami na tapicerce? 

Jeśli na tapicerce pojawiła się plama, najlepiej zastosować profesjonalny środek do jej wywabiania – taki, który jest bezpieczny dla materiału i nie pozostawi na nim trwałego śladu. Zanim naniesiesz go na całą powierzchnię, wypróbuj na niewielkim, małym fragmencie tkaniny, aby upewnić się, że nie zniszczysz tapicerki.  


Nie udało Ci się usunąć plamy? Choć jest wiele domowych sposobów na czyszczenie foteli, ich stosowanie niesie za sobą pewne ryzyko. Lepszym pomysłem jest oddanie samochodu w ręce specjalistów, którzy uporają się z tą pracą bez ryzyka trwałego uszkodzenia tkaniny. 

Skuteczne czyszczenie plastików 

Mówiąc o plastikach, mamy na myśli przede wszystkim deskę rozdzielczą, kierownicę, tunel środkowy, dźwignię zmiany biegów oraz wewnętrzne boczki drzwi. Jako że są to elementy obfitujące w drobne szczeliny i inne zakamarki, w które mógłby wnikać kurz, ta czynność zajmie Ci trochę czasu. Najlepiej zrobić to dwuetapowo – najpierw zetrzeć największe zabrudzenia przy użyciu nawilżanej ściereczki, a później przystąpić do polerowania detali przy użyciu specjalnej pianki nabłyszczającej. Rób to miękką ściereczką, a nie ręcznikiem papierowym. Dlaczego? Gdy się przerwie na ostrym rancie, możesz się skaleczyć. 

Zapobiegaj kurzeniu 

Choć na pewno o tym marzysz, nie jesteś w stanie całkowicie zapobiec powstawaniu kurzu. Możesz jednak ograniczyć jego osiadanie na elementach kokpitu. W tym celu każde czyszczenie wewnętrznych plastików kończ przetarciem powierzchni miękką ściereczką nasączoną antystatycznym dressingiem, czyli specjalnym środkiem o działaniu odpychającym cząsteczki kurzu. Efektem będzie mniej pracy przy kolejnym sprzątaniu wnętrza samochodu. 

Reklama
null