Portal

Legendy były przekazywane w tradycyjni ustnej z pokolenia na pokolenie. W polskich legendach znajdziemy liczne odwołania do historii Polski; tworzenia się państwowości, a także różnego rodzaju ciekawostki folklorystyczne. Poznaj 3 fascynujące polskie legendy – nie tylko dla dzieci!

Baśnie i legendy polskie to nie tylko rozrywka dla najmłodszych. O potencjale legend na świecie świadczą liczne ekranizacje filmowe, czy adaptacje teatralne. Mity i polskie legendy są nadal obecne w dyskursie kulturalnym i nie zanosi się na to, aby kiedykolwiek zupełnie zniknęły z pola zainteresowań zarówno twórców sztuki, jak i jej odbiorców. Poznaj trzy legendy polskie, o których mogłeś zapomnieć!

„Legenda o Popielu i Mysiej Wieży”

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej fascynujących legend jest Legenda o Popielu i Mysiej Wieży. Popiel był możnowładcą mieszkającym w zamku nad jeziorem Gopło. Nie był to władca idealny – źle traktował zarówno służbę, jak i swoich poddanych. Interesowały go wyłącznie uczty i zabawy. Nie lepsza od Popiela była jego żona, która odnosiła się do ludu z niekłamaną pogardą. Krewni Popiela z rodu Myszeidów zdawali sobie sprawę z rozrzutności i złego panowania nad królestwem. Postanowili odwiedzić króla i spróbować przemówić mu do rozsądku. Tyle tytułem wstępu do tej pasjonującej legendy, w której dzieje się aż nadto – mamy spisek i próbę zabójstwa, a wszystko kończy się niespodziewaną metamorfozą. Mamy tutaj wszystko, co powinno się znaleźć w dobrej baśni, która z powodzeniem mogłaby zostać przeniesiona na wielki ekran!

Legendy polskie dla dzieci: „Legenda o Czarodziejskim Młynku z Wieliczki”

Ta mniej znana legenda opowiada historię Solnego Dziadka z Wieliczki, którego głównym zajęciem było wykopywanie soli. Dziadek posiadał czarodziejski młynek, który na wypowiedziane zaklęcie pomnażał sól o dowolną ilość. Pewnego dnia w kopalni zjawił się tajemniczy, mały chłopiec o imieniu Pietrek. Dziadek postanowił przygarnąć go na służbę. Lata leciały, chłopiec w końcu dorósł, a starzec postanowił zwolnić go ze służby. Pietrek ruszył w świat z prezentem od Dziadka – czarodziejskim młynkiem. Chłopiec wiedział też, jak używać zaklęcia, by pomnażać sól. Bohater legendy na swojej drodze spotka złego wilka, białego jelenia, jednakże młynek w pewnym momencie zostanie mu skradziony. Dalsze losy głównego bohatera tłumaczą między innymi, dlaczego woda w morzach i oceanach jest… słona.

Baśnie i legendy polskie: „Legenda o Warsie i Sawie”

Ta legenda może być z kolei mniej znana mieszkańcom pochodzącym z małopolski. Opowiada historię złego do szpiku kości czarodzieja, który nienawidził wszystkiego, co dobre i piękne. W tym niecnym umyśle pojawia się w pewnej chwili złowieszczy pomysł – postanawia, że zabije wszystkie ptaki, które latają po niebie. Na drodze do realizacje tego niecnego uczynku stanęła mu dziewczyna o imieniu Sawa, która ubłagała czarnoksiężnika, aby zaniechał realizacji swojego planu. Czarodziej zgodził się, ale nie za darmo – w zamian porwał Sawę i zamienił ją w Syrenę. W tej historii poznamy jeszcze postać rybaka o imieniu Wars i jak możecie się domyślić – losy Sawy i Warsa się w pewnym momencie przetną…


Legendy polskie to nie tylko rozrywka do czytania dla dzieci. Mimo prostoty fabularnej baśnie i legendy polskie to doskonała rozrywka również dla dorosłych. Czytanie legend ma niebywały walor edukacyjny – uczy historii naszego kraju w przystępny i metaforyczny sposób. Mimo fantastycznych motywów, to także uniwersalne historie o bohaterach z krwi i kości – a to, że praktycznie zawsze pojawiają się w nich elementy magiczne pokazuje, jak ciekawą i bogatą tradycję mają tego typu podania.


Reklama
null