Portal

Warszawskie Stowarzyszenie To Help Africa i poznańska Fundacja Africa Help zbierają środki na budowę sytemu doprowadzenia wody do tanzańskiej wioski Antakae. System dostarczy czystą wodę trzem tysiącom mieszkańców. Szacowana wartość tego przedsięwzięcia wynosi 27.500 złotych. Aby uzyskać środki, obie organizacje przystąpiły do ogólnopolskiej kampanii Kilometry Dobra działając jako Koalicja Afrykańskich Kilometrów Dobra.


W Afryce woda jest nadal towarem luksusowym .Dostęp do niej jest często utrudniony, a czasem wręcz niemożliwy. Miliony mieszkańców Afryki cierpi na jej niedobór przez cały rok. Średnia odległość, jaką pokonują dziennie kobiety i dzieci w Afryce, aby zebrać wodę wynosi 6 km. Jej jakość pozostawia wiele do życzenia, a niewłaściwe warunki sanitarne i niski poziom higieny wywołują choroby takie jak dur brzuszny, cholera czy żółtaczka typu A.


Malaria zabija w Afryce do 2 miliony osób rocznie

Brudna woda to też wylęgarnia komarów. Są one główną przyczyną malarii, która zaraz po gruźlicy

i HIV jest najbardziej śmiercionośną chorobą w Afryce Subsaharyjskiej. Malaria zabija rocznie do dwóch milionów osób, a kolejne 300 do 500 milionów ulega zakażeniom. Według najnowszego raportu WHO z grudnia 2019 na temat malarii wynika, że w 2018 odnotowano 228 mln przypadków zachorowań, a szacowana liczba zgonów wynosiła 405.000,00. Najbardziej narażone są dzieci do 5 roku życia, które stanowią 67% wszystkich zgonów z powodu malarii.


Taka rzeczywistość jest też w wiosce Antakae w Tanzanii, w której sytuacja wymaga interwencji i pomocy. To właśnie tam Stowarzyszenie To Help Africa z Warszawy i Fundacja Africa Help z Poznania wybudują system doprowadzenia wody, który rozwiąże ten palący problem ludności żyjącej w skrajnym ubóstwie.

 

- To co mieszkańcy wioski spożywają na co dzień, uwłacza godności człowieka. Mieszkańcy wioski Antakae mają obecnie 2 źródła wody. Jednym z nich jest kopany dół, który nazywają „jeziorem” (choć bardziej adekwatna nazwa to bajoro), a drugi to studnia, która działa tylko w porze deszczowej (to płytko wykopana dziura w ziemi z wodą podskórną i jej wydajność jest niewystarczająca) – opisuje Iwona Kreczmańska, założycielka Stowarzyszenia To Help Africa.

 

W ramach współpracy, obie organizacje dołączyły do ogólnopolskiej kampanii Kilometry Dobra. Jest to stworzona w Polsce  kampania dobroczynna, która sprawia, że organizacje pozarządowe uzyskują pieniądze na realizację swoich celów, a także budują swoją sieć wsparcia i wzmacniają swoją sprawność. W ciągu ostatnich 7 lat do fundacji i stowarzyszeń trafiło już ponad 5,8 mln zł na realizację 260 różnych projektów. 8. edycja Kampanii rozpoczęła się 1 marca 2021 r. i potrwa do 31 maja 2021 r. Obie organizacje liczą, że udział w tej kampanii pomoże w uzbieraniu środków na realizację projektu „Czysta woda w Antakae.” Działają wspólnie jako Koalicja Afrykańskich Kilometrów Dobra.

 

Na pomoc Afryce

Stowarzyszenie To Help Africa powstało w 2016 roku w celu wsparcia ludności afrykańskiej, głównie dzieci masajskich mieszkających w okolicy miasta Handeni w regionie Tanga w Tanzanii. Organizacja ma już na swoim koncie budowę szkoły, studni, placu zabaw, kuchni przy szkole oraz wiaty. Kolejne projekty zakładają wsparcie rozwoju i edukacji miejscowej ludności. 


- Moja przygoda z Afryką zaczęła się w 2015 roku, kiedy to wraz z mężem i przyjaciółmi wyjechaliśmy na wakacje na Zanzibar. Pół roku później zostaliśmy zaproszeni na celebrację pasowania na wojownika dorastającego Masaja. Pojechaliśmy tam – do tej części Czarnego Lądu, gdzie biały człowiek stanowi rzadkość. Poznaliśmy zwykłych, biednych ludzi, ich problemy, troski o życie i przyszłość swoich dzieci. Postanowiłam im pomóc. Wróciłam do Polski i zaczęłam działać. Założyłam STOWARZYSZENIE TO HELP AFRICA, którego celem jest niesienie pomocy i danie im szansy na normalne, bardziej godne życie. Afryka to moja pasja i moje wyzwanie. Chcę nieść pomoc i robię co w mojej mocy, ale sama nie jestem w stanie zmienić zbyt wiele – mówi Iwona Kreczmańska.


Z kolei misją fundacji „Africa Help” jest zapewnienie mieszkańcom Afryki dostępu do czystej wody oraz edukacja w zakresie higieny. Są to podstawowe potrzeby życiowe, których brak dziesiątkuje mieszkańców Afryki. Fundacja wybudowała studnię w centralnej Tanzanii w lutym br. wraz

z misjonarzem ks. Markiem Gizickim, mieszkającym tam od 20 lat.


- Obecnie Fundacja, oprócz budowy wodociągu w Antakae, współuczestniczy w projekcie budowy punktu medycznego w wiosce masajskiej Olotoi. Chcemy pomóc masajskim rodzinom w opiece nad dziećmi poprzez poprawę warunków higienicznych w wiosce. Dzięki budowie studni głębinowych, rodziny w wioskach mają zapewnioną czystą wodę zdatną do picia. Dzięki punktowi medycznemu zapewnimy im wiedzę, w jaki sposób dbać o czystość i unikać zakażeń chorobami tzw. brudnych rąk. Chęć pomocy ludności afrykańskiej zakorzenił się w mojej głowie, gdy po raz pierwszy wyjechałam do Afryki w 2010r. i zobaczyłam, w jakich warunkach żyją mieszkańcy tego pięknego kontynentu. Uważam, że każdy ma niezbywalne prawo dostępu do  czystej wody. Fakt jej braku w milionach rodzin w Afryce był przyczynkiem do powołania fundacji i działania na rzecz poprawy tego stanu – mówi Anna Walkowiak, Prezes Zarządu Fundacji Africa Help.


Wpłat na program „Czysta woda w Antakae” można dokonać bezpośrednio pod adresem:https://kilometrydobra.pl/koalicja-afrykanskie-kilometry-dobra/fundacja-africa-help/?fbclid=IwAR3FIQX86IicMYM59EX-dVOWO1Wh8OQqytjWWo7h9g-MclkfwFcWA6UbW6Q


Więcej informacji o pozostałych projektach obu organizacji można znaleźć na stronach www.Szczegółowe relacje z przeprowadzanych przedsięwzięć są również dostępne na Facebooku oraz Instagramie:

 

Stowarzyszenie To Help Africa:

www.tohelpafrica.org

https://www.facebook.com/ToHelpAfrica

www.instagram.com/to_help_africa/

 

Fundacja Africa Help:

https://ah20.org/

www.facebook.com/AHPolska

www.instagram.com/africa_help2020/

 

Osoby do kontaktu:

Iwona Kreczmańska

Założycielka Stowarzyszenia „To Help Africa”

iwona@tohelpafrica.org

tel. 501 072 800

 

Anna Walkowiak

Prezes Fundacji „Africa Help”

Tel. 606 717 929

Africahelp2019@gmail.com


Reklama
null