Portal

Parkowanie równoległe to manewr spędzający sen z powiek przyszłym kierowcom. W obawie przed jego wadliwym wykonaniem na egzaminie państwowym kursanci zastanawiają się czy wystarczy tylko dowód osobisty aby legalnie prowadzić samochód bez prawa jazdy?

Parkowanie równoległe

Parkowanie równoległe jest prawdziwą zmorą nie tylko dla adeptów szkoły jazdy, lecz także dla bardziej doświadczonych kierowców. Niestety zwłaszcza w większych miastach umiejętność wykonania tego manewru staje się powoli koniecznością. Przyszli kierowcy powinni poświecić nieco więcej uwagi na wykonanie tego rodzaju parkowania i dokładnie opanować go już podczas kursu na prawo jazdy. Ponadto nie w każdej sytuacji kierowca może liczyć na nowoczesne urządzenia, takie jak czujniki parkowania czy kamery cofania, warto więc zdobyć umiejętność poprawnego wykonania manewru, aby nie uszkodzić swojego samochodu ani innych pojazdów stojących przy drodze. Zatem jak poprawnie wykonać manewr parkowania równoległego?

Jak wykonać manewr parkowania równoległego przodem?

Na parkowanie równoległe przodem zdecydujmy się jedynie w sytuacji, gdy możemy zaparkować bezpośrednio za stojącym już pojazdem. Rozpoczynając wykonywanie manewru musimy zdawać sobie sprawę, że kluczową kwestią jest bezpieczeństwo na drodze. Na początku należy włączyć odpowiedni kierunkowskaz. Następnie musimy skręcić kierownicę maksymalnie w stronę miejsca parkingowego i powoli podjechać do pojazdu stojącego przed naszym samochodem, dojeżdżając do krawędzi jezdni, którą najczęściej jest chodnik. Samochód musimy ustawić w taki sposób, aby nie blokował ruchu samochodów przejeżdżających tuż obok. Jednocześnie musimy zachować odpowiedni odstępu od samochodu zaparkowanego przed nami tak, aby kierowca swobodnie mógł włączyć się do ruchu.

Jak wykonać manewr parkowania równoległego tyłem?

Ten manewr najlepiej wykonywać w sytuacjach, gdy wolne miejsce parkingowe znajduje się pomiędzy już zaparkowanymi pojazdami. Na początku oczywiście sygnalizujemy zamiar wykonania manewru, włączając w tym celu odpowiedni kierunkowskaz. Samochód musimy ustawić w ten sposób, aby jego tył znajdował się w jednej linii z tyłem auta stojącego na parkingu. Następnie włączamy bieg wsteczny i wolno cofamy aż do momentu, gdy koła naszego samochodu znajdą się na wysokości zderzaka auta już zaparkowanego. W tym momencie musimy skręcić kierownicę maksymalnie w stronę parkingu i wjechać powoli pomiędzy stojące samochody. Gdy przedni zderzak naszego samochodu znajdzie się na wysokości świateł pojazdu już zaparkowanego, należy odkręcić kierownicę i spokojnie wyprostować samochód. W momencie gdy zbliżymy się do krawędzi jezdni ustawmy swoje auto na środku miejsca parkingowego, tak aby kierowcy przed i za wami mogli swobodnie wyjechać.

Pomimo, że opanowanie manewru parkowania równoległego jest możliwe dzięki wytrwałemu treningowi i skupieniu kierowcy w czasie manewrowania wielu przyszłych kierowców w obawie przed wadliwym wykonaniem tego rodzaju parkowania na egzaminie państwowym na prawo jazdy, zastanawia się czy zgodnie z obowiązującą literą prawa wystarczy tylko dowód osobisty aby legalnie prowadzić samochód bez prawa jazdy, bez konieczności zaliczenia nieraz najtrudniejszego egzaminu w życiu?

Samochód bez prawa jazdy a obowiązujące przepisy.

Wbrew rozpowszechnionym opiniom posiadanie dowodu osobistego nie wystarczy aby legalnie prowadzić samochód. Samochód bez prawa jazdy to mylne pojęcie. Wadliwa interpretacja przepisów wynika z błędnego nazewnictwa pojazdów. Aby móc legalnie prowadzić samochód bez prawa jazdy należałoby się poruszać tzw. mini-carem. Pozostałe pojazdy rejestrowane są już jako czterokołowce, które podlegają pod przepisy obligujące do posiadania uprawnień drogowych.


Samochód bez prawa jazdy w potocznym ujęciu to pojazd, do prowadzenia którego nie są wymagane uprawnienia z zakresu kategorii B. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bez prawa jazdy ( posiadając dowód osobisty) możemy prowadzić jedynie rower, wózek rowerowy lub pojazd zaprzęgowy. Na rynku są dostępne specjalne rowery z silnikiem elektrycznym, którymi możemy się z powodzeniem poruszać posiadając przy sobie jedynie dowód osobisty. Przy czym dopuszczalne dla takiego jednośladu parametry to silnik 48 V o maksymalnej mocy do 250 W oraz rozwijanej prędkości zaledwie do 25 km/h, co dla niejednego stanowi niemałe utrudnienia.

A czym jest czterokołowiec?

Czterokołowiec jest pojazdem, który jak sama nazwa wskazuje posiada cztery koła, a jego masa własna nie może przekroczyć 350 kilogramów. Dodatkowo czterokołowiec ma istotne ograniczenie prędkości. Można nim rozwinąć prędkość do zaledwie 45 km/h. Aby móc poruszać się tym jednośladem należy odbyć szkolenie w ośrodku nauki jazdy, a następnie z pozytywnym wynikiem przystąpić do egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodków Ruchu Drogowego. Kandydat do prowadzenia czterokołowca nie musi osiągnąć pełnoletności, gdyż przystępując do egzaminu państwowego kategorii AM lub B1 pełnoletność nie jest wymagana. Po uprawnienia do poruszania się czterokołowcem mogą sięgać zatem osoby, które mają 14 lat, a do kursu mogą przystąpić już na nawet 3 miesiące przed datą urodzin.

Reklama
null