Portal

Małopolska co roku stanowi kierunek wielu milionów, polskich i zagranicznych, turystów. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to bardzo zróżnicowany region, zarówno pod względem ukształtowania terenu, jak i atrakcji turystycznych. Wybierając się w okolice Małopolski mamy szeroki wachlarz możliwości, a zapierające dech w piersiach krajobrazy nie ułatwiają nam podjęcia decyzji o docelowym miejscu podróży. Niebywale ciekawym kierunkiem są okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie zarówno młodzi, jak i dorośli z pewnością znajdą coś dla siebie. Sama wyżyna robi niemałe wrażenie i zachwyca swoją historią. Została tak nazwana, ponieważ tworzy pas pomiędzy Krakowem a Częstochową, który mierzy mniej więcej 80 kilometrów. Cały obszar wiele razy stanowił dno morza, co doprowadziło do powstania warstw skał. Ponadto zachodzące procesy ich rozpuszczania przez wodę spowodowały, że powstały tu liczne jaskinie i schroniska. Jura Krakowsko-Częstochowska jest bogata w różnorodną roślinność, a także ruiny zamków, stąd obszar ten jest interesującą propozycją na spędzenie wolnego czasu.

Doliny, jaskinie i skały – czyli natura w pełnej okazałości

Naszą podróż możemy zacząć od Krakowa, a dokładniej od dobrze wszystkim znanego Wawelu. Jest to pierwszy punkt na Szlaku Orlich Gniazd, który od wieków zachwyca swoją historią. Cały szlak jest niezwykle ciekawy, a zamki które się na nim znajdują wzniesione są na wysokich skałach i osiągają niemal po 30 metrów. Przemieszczając się dalej możemy zobaczyć zamki i twierdze w Korzkwi, Ojcowie i Sułoszowej. To co urozmaica cały krajobraz, to z pewnością Dolina Prądnika, która znajduje się na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedzać możemy ją pieszo lub na rowerze. Idąc dalej na zachód trafimy na Dolinki Krakowskie, z czego w jednej z nich znajduje się słynna Jaskinia Nietoperzowa. Na całej trasie znajdziemy niejedną, która zachwyci zarówno osoby będące tam po raz pierwszy, jak i ponownie powracających turystów. Ponadto w okolicach Olkusza możemy zajrzeć do rezerwatu przyrody, czy pobliskich dolin.

Coś na pasjonatów zwiedzania

Miłośnicy muzeów, zabytków i sztuki na pewno zaspokoją swój głód w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Atrakcje turystyczne w tej okolicy robią niemałe wrażenie, a fakt, że przetrwały tyle lat w trudnych warunkach dodatkowo wzbudza podziw. Pierwszym szlakiem, którym warto się udać jest Szlak Architektury Drewnianej. Na drodze napotkamy skromne, ale wyjątkowe drewniane kościółki, które pomimo niesprzyjających wydarzeń historycznych, a także warunków pogodowych zachowały się w dobrym stanie. Jednym z najciekawszych obiektów, który swoją popularność zyskał dzięki lokalizacji, jest kaplica św. Józefa Rzemieślnika. Znajduje się ona „na wodzie”, a historia mówi o tym, że jest to spowodowane próbą przechytrzenia ówcześnie panującego Mikołaja II. Zabronił on stawiania obiektów na ziemi, stąd też ludzie postanowili wybudować ją w tak oryginalnym miejscu. Oprócz ciekawych miejsc pod względem architektury, na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajdziemy wiele muzeów, między innymi Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej w Olkuszu czy Muzeum Misyjne.

Aktywny wypoczynek

Cały obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej zdecydowanie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, co sprawia, że nie ma mowy o nudzie. Jeżeli lubisz piesze wycieczki jest to region, który zdecydowanie temu sprzyja, a jeśli stawiasz na rower większość tras również bez problemu możesz pokonać. Oprócz tego dużą popularnością cieszy się turystyka konna, wspinaczka czy golf. Szeroki wachlarz pozwala każdemu dopasować aktywność do indywidualnych preferencji. Ponadto zobaczysz wiele niesamowitych krajobrazów i ciekawych miejsc. Zarówno doliny, jak i rozrzucone po całym obszarze skały po pierwsze robią niemałe wrażenie, a po drugie stanowią liczne drogi wspinaczkowe o różnych stopniach trudności. Miłośnicy sportów wodnych również znajdą tu atrakcje między innymi spływy Białką i Sztołą.

Reklama
null