Portal

Czym jest typografia?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia owych czterech cech, warto zastanowić się o czym właściwie mówimy, a więc czym jest typografia tekstu. Jest to tym bardziej istotne, że wydaje się być najmniej docenianym stylem komunikacji. Tekst musi się bowiem zmierzyć z wyraźnymi wymaganiami oraz ograniczeniami. Problemem jest układ graficzny, ilość miejsca czy forma ulotki. Dlatego należałoby zwrócić szczególną uwagę na typografię, a więc takie stworzenie tekstu i jego zaprojektowanie, aby był on czytelny, zorganizowany, dobrze nawigujący oraz spójny.

Czytelność

W strukturze tekstu możemy na różny sposób zmieniać poszczególne elementy, a w historii przebrnęliśmy już wiele etapów zmieniających konwencje typograficzne pod względem czytelności tekstu. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę to, jak ulotka będzie czytana. Nie jest to bowiem tekst ciągły, jak w przypadku książek, a więc i czytelność ulotki to przede wszystkim dotarcie do wszystkich najważniejszych elementów i ich łatwa analiza.

Organizacja

Struktura tekstu to jego złożony układ. Tak na przykład książki są dzielone na rozdziały, a artykuły na serie. Tak też ulotki możemy szczegółowo podzielić pod względem organizacyjnym. Nie ma tu mniejszych jednostek, ale samo wydzielenie tekstu na innej stronie lub zastosowanie przerwy między tekstami wskazuje na jego inną organizację i niejako oddziela dwa teksty od siebie. Dlatego często na ulotkach tekst jest rwany, by pokazać jakąś kwestię z różnych stron.

Nawigacja

Brzmi dość enigmatycznie, a chodzi przede wszystkim o to czy z łatwością podążamy za tekstem, czy możemy nadążyć za tym, o czym mówi oraz czy jesteśmy w stanie go dobrze przeczytać. Jeśli nie mamy kłopotów z organizacją to i nawigacja powinna być raczej dobra Rozmieszczenie tekstu ma duże znaczenie, jeśli chcemy coś podkreślić lub na coś szczególnie zwrócić uwagę.

spójność

Każdy się chyba zgodzi, że dobry tekst, to spójny tekst. Dlatego należy od razu zaplanować co chcemy przekazać i starać się nie zmieniać toku rozumowania. Dobry tekst w swojej spójności pozwala na konsekwencję w traktowaniu każdego elementu ulotki.

Zaprojektowanie dobrej ulotki to sztuka. Należy nie tylko dobrze dobrać papier, wybrać format i napisać tekst, ale także go rozmieścić, ułożyć i zgrać graficznie. Niezwykle trudne, ale dające wyjątkowo dużo satysfakcji. Warto!

Reklama
null