Portal

Edukacja to fundament. Jej zadaniem jest wzbogacić nas o odpowiednią wiedzę i umiejętności, oraz sprawić, że będziemy znakomicie funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości. Niestety okazuje się, że tradycyjny system szkolnictwa nie nadąża za błyskawicznymi zmianami w świecie (dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii etc.), dlatego coraz więcej rodziców, chcąc zapewnić swoim dzieciom jak najbardziej pomyślny start w dorosłość, decyduje się na nauczanie indywidualne w domu. Jakie są zalety takiego rozwiązania?


Nauczanie indywidualne w domu — dlaczego warto?

Dzieci (tak jak i każdy z nas) są różne. Nawet będąc w tym samym wieku, mają różne predyspozycje, zasób wiedzy, oraz umiejętności. Jedne są wybitnie uzdolnione matematycznie, inne to artystyczne dusze, a jeszcze inne potrzebują na wszystko nieco więcej czasu niż rówieśnicy. Standardowa klasa zawiera pełen przekrój dzieci o rozmaitych możliwościach, które należy prowadzić ustaloną podstawą programową w jednym czasie. W efekcie nieco mniej zdolne dzieciaki nie otrzymują wystarczającej ilości czasu i uwagi, aby przyswoić materiał, dzieci najzdolniejsze, które już dawno opanowały materiał, muszą poczekać na resztę, przez co nudzą się na lekcjach. Równanie wszystkich dzieci do średniej nie jest dobrym rozwiązaniem!


Tymczasem w edukacji domowej możliwe jest indywidualne podejście do ucznia i poświecenie mu tyle czasu, ile potrzebuje na przyswojenie i zgłębienie danego zagadnienia. Dzięki temu dzieci, które potrzebują na to więcej czasu, otrzymują go, a uczniowie szybciej przyswajający wiedzę mogą przejść do kolejnych tematów. Mnóstwo jest przypadków kiedy to tzw. słaby uczeń po przejściu na domowy tryb nauczania nie tylko nadrobił zaległości, ale zyskał zapał do nauki — wystarczyło tylko nieco więcej cierpliwości i mniej rozproszeń.

W edukacji czas i uwaga są na wagę złota

Owszem, jak niektórzy z nas zapewne pamiętają ze szkolnej ławy, lekcyjne 45 minut potrafi się dłużyć (szczególnie, jeżeli trwa odpytywane) jednak obiektywnie rzecz biorąc to bardzo mało czasu. W czasie tej godziny lekcyjnej nauczyciel musi sprawdzić obecność, uzupełnić dziennik, przepytać oraz poprowadzić lekcję. Do tego pod opieką ma średnio 20-30 dzieci. Jak w tak krótkim czasie ma poświecić odpowiednią ilość uwagi każdemu z nich?


Nauczanie indywidualne w domu ma pod tym względem zdecydowaną przewagę nad tradycyjnym szkolnictwem. Rodzic w pełni może skupić się na dziecku, i dany temat lekcyjny poprowadzić bardziej efektywnie. Co więcej, jako że w systemie edukacji domowej nie traci się czasu na ciągłe sprawdzanie obecności, rozwiązywanie konfliktów między dziećmi (a w klasach takie zdarzają się często), dojazdy etc. dzień nauki szkolnej można znacząco skondensować, dzięki czemu dziecko zyskuje więcej czasu wolnego na rozwijanie swoich pasji i nawiązywanie kontaktów z innymi dziećmi np. na zajęciach sportowych czy plastycznych.


Ponadto idąc tokiem edukacji domowej łatwiej jest namierzyć predyspozycje dziecka, oraz wspierać je w zgłębianiu jego zainteresowań. 

Reklama
null