Portal

Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, wystrzeganie się błędów na drodze i nieuwagi oraz ograniczone zaufanie względem innych uczestników ruchu drogowego. To najważniejsze elementy bezpiecznego poruszania się po drogach. Nie należy zapominać o kompleksowym ubezpieczeniu składającym się z OC, AC, Assistance, NNW i wielu opcji dodatkowych. W ten sposób możemy przygotować się na to, co nieprzewidziane.

Ubezpieczenie samochodu lub innego pojazdu jest w zasadzie punktem wyjścia jeśli chodzi o bezpieczeństwo każdego kierowcy. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC posiadacza pojazdu mechanicznego) warto rozbudować polisę komunikacyjną o wiele opcji dodatkowych. Zanim przejdziemy do sprawdzenia możliwości, jakie daje ubezpieczenie komunikacyjne, skupmy się na tym, co możemy zrobić by zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Poruszymy tutaj kwestie związane z przygotowaniem do jazdy, sprawdzeniem technicznym pojazdu czy jego wyposażenia. Na końcu wrócimy do tematu ubezpieczeń komunikacyjnych.

Przygotowanie kierowcy do podróży

Złe samopoczucie, zmęczenie, niewyspanie może wydatnie zmniejszyć bezpieczeństwo na drodze, nasze oraz innych uczestników ruchu. Dlatego przed wyruszeniem w trasę pamiętaj o odpoczynku, przynajmniej krótkiej regeneracji, aby podczas jazdy być w pełni skupionym na sytuacji na drodze. Jeżeli bierzesz w ostatnim czasie leki, sprawdź czy na ulotce jest informacja o możliwym wpływie na percepcję i kierowanie pojazdem.


Zanim wejdziemy do samochodu powinniśmy pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu do jazdy, uwzględnieniu własnego stanu psychicznego i fizycznego oraz sprawdzeniu ważnych informacji o trasie, którą mamy do pokonania.

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu

Przed dłuższą podróżą konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Na liście czynności, które należy wykonać powinno być między innymi sprawdzenie poziomu oleju, płynu hamulcowego, ciśnienia w oponach, działania hamulców i wszystkich świateł.


Te elementy powinniśmy sprawdzać w zasadzie przed każdą, najkrótszą nawet, podróżą. W przypadku niedziałających świateł czy awarii układu hamulcowego, skontaktuj się z najbliższym warsztatem samochodowym. Uzupełnij płyny do odpowiedniej ilości, jeżeli jest ich zbyt mało. Oprócz dokonywania regulowanych przez prawo corocznych przeglądów technicznych, warto na własną rękę kontrolować te ilości.

Ubezpieczenie pojazdu

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdów mechanicznych) jest obowiązkowe i regulowane ustawą. OC musi wykupić każdy posiadacz pojazdu, gdyż stanowi ono zabezpieczenie finansowe skutków ewentualnej kolizji czy wypadku. W tym przypadku chodzi o szkody u innych uczestników ruchu drogowego. Co warto dodać do OC?

Autocasco to w zasadzie podstawa. Często słyszymy zwrot OC/AC pokazujący integralność i uzupełnienie jednego ubezpieczenia drugim. AC przyda się w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji związanych z Twoim pojazdem. Przykład? Uszkodzenie własnego samochodu podczas stłuczki, szkoda parkingowa (gdy np. uderzysz w słupek lub latarnie podczas parkowania) czy skutek działań ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. O co możesz uzupełnić OC i AC?


Wśród dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych mogą się znaleźć między innymi:

  • Assistance
  • Ubezpieczenie NNW
  • Ochrona prawna
  • Ubezpieczenie szyb
  • Ubezpieczenie opon
  • Ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego.


Sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych i dobierz te, których potrzebujesz. To najlepszy sposób na przygotowanie się na nieprzewidziane zdarzenia na drodze.

Chcesz się dowiedzieć więcej o ubezpieczeniu dla motocyklistów? Sprawdź stronę: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/pakiet-motocykle/.

Reklama
null