Portal

Wybór plecaka jest niezwykle ważnym krokiem przygotowania do pieszych wędrówek. Na krótkie wycieczki powinien on być możliwie lekki i wygodny, na długie wyprawy – pojemny i właściwie dobrany pod kątem indywidualnej budowy ciała. Nieobojętne jest także umiejętne spakowanie plecaka. Do niektórych rzeczy warto mieć szybki dostęp, inne, w szczególności ciężkie, należy równomiernie rozłożyć po wszystkich kieszeniach. Na co zwrócić uwagę, wybierając plecak turystyczny i o czym pamiętać podczas jego pakowania?

Czym się kierować przy wyborze plecaka turystycznego?

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie należy określić jeszcze przed wyborem plecaka, jest jego pojemność. Wiąże się ona z czasem, na jaki wybiera się w podróż. Jeżeli jest to tylko jednodniowa wycieczka, z powodzeniem można wybrać mały plecak o pojemności do 25 litrów. Taki plecak przypominający plecaki szkolne dobrze sprawdzi się również jako coś, w czym można zabrać kilka niezbędnych rzeczy, wybierając się na przykład na zakupy podczas odpoczynku.


Jeśli wyprawa ma potrwać dwa dni, plecak powinien mieć około 30 litrów, żeby zmieścić w nim wszystko, co niezbędne. Jeszcze większy model przyda się podczas dłuższych wycieczek. Na te wielodniowe, często zaleca się plecaki o pojemności nawet 60 litrów.


Duża pojemność plecaka przekłada się na ilość rzeczy, które można do niego spakować i końcowo dużą wagę, którą trzeba dźwigać na własnych plecach. To dlatego tak ważne jest usztywnienie pleców, właściwe przyleganie plecaka, jego dopasowany rozmiar i pas zapinany na biodrach. Wszystkie te czynniki sprawiają, że waga plecaka jest rozkładana równomiernie i nie obciąża ona zanadto kręgosłupa. Warto zwrócić uwagę również na miękkie, szerokie i wygodne szelki, koniecznie z regulacją, aby móc dopasować je do własnych kształtów ciała.


Oczywiście wybierając plecak, ważna jest także jego ogólna trwałość, jakość wykonania i cena. Choć nie zawsze droższe modele okazują się odporniejsze, oszczędzanie na takim zakupie nie jest zalecane. Niskiej jakości plecaki mogą chłonąć wilgoć i się targać, w szczególności w trudnych górskich warunkach.

Jak spakować plecak, wybierając się w trasę? 

Podczas pakowania plecaka większą uwagę przykłada się do tego, aby o niczym nie zapomnieć, znaleźć miejsce na zestaw przeciwdeszczowy, kurtkę i zapasową parę butów, niż do rozsądnego sposobu spakowania poszczególnych artykułów. Tymczasem właściwy sposób pakowania może mieć duży wpływ na wygodę noszenia plecaka.


Przede wszystkim warto pamiętać, aby ciężkie przedmioty spakować na początku i ulokować na dole plecaka. Dobrze, jeśli znajdują się one blisko pleców, ponieważ w przeciwnym wypadku plecak może się niewygodnie odchylać pod ich ciężarem. Ważne jest także równomierne spakowanie ciężaru. Na przykład wkładając do jednej kieszonki butelkę wody, warto i z drugiej strony umieścić jedną, sprawiając, że plecak nie będzie przeważał na boki. Po jego spakowaniu dobrze jest założyć go na plecy i sprawdzić, czy efekt został osiągnięty.


Po spakowaniu ciężkich rzeczy, które zajmują najwięcej miejsca, wolną przestrzeń pomiędzy nimi można wypchać złożonymi ubraniami i bielizną. Wszystkie przedmioty takie jak przekąski czy dokumenty, z których można chcieć skorzystać podczas drogi, warto spakować na końcu w taki sposób, żeby mieć do nich szybki dostęp. Niezbędne w plecaku mogą okazać się także woreczki, które ochronią delikatną zawartość przed wilgocią. Mowa między innymi o wspomnianych dokumentach albo mokrym ręczniku, który bez foliowego opakowania odda wilgoć innym artykułom.

Reklama
null