Portal

Możesz zostać właścicielem samochodu w wyniku jego zakupu, ale możesz też otrzymać go w spadku lub w ramach darowizny. Jeśli zostałeś obdarowany autem, sprawdź, co dzieje się z jego polisą OC w takim przypadku.

Na czym polega darowizna samochodu?

Warunki realizacji darowizny zostały uregulowane przepisami Kodeksu cywilnego. Art. 888 stanowi, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Jeśli chodzi o darowiznę samochodu, to obejmuje ona nieodpłatne przekazanie prawa własności do pojazdu z jego właściciela na inną osobę lub kilka osób, które stają się odpowiednio jego właścicielem lub współwłaścicielami.

To powoduje, że konieczne jest dopełnienie kwestii formalnych w zakresie przerejestrowania samochodu oraz ubezpieczenia OC.

Rejestracja samochodu pozyskanego w ramach darowizny

Dokumentem potwierdzającym fakt przekazania samochodu w formie darowizny może być akt darowizny sporządzony przez notariusza lub zwykła umowa. Wraz z podpisaniem takich dokumentów pojazd zmienia właściciela, co rodzi konieczność dokonania przerejestrowania w urzędzie. Najpierw zbywca, czyli darczyńca, musi poinformować odpowiedni wydział komunikacji o tym, że dokonał zbycia auta w drodze darowizny. Ma na to 30 dni.


Z kolei obdarowany również w tym samym czasie musi udać się do urzędu, do wydziału komunikacji, celem dokonania rejestracji otrzymanego auta na własne nazwisko. Do tego celu będzie potrzebował:

  •   wypełniony wniosek o przerejestrowanie samochodu,
  •   umowę darowizny,
  •   dowód rejestracyjny pojazdu wraz z ważnym przeglądem technicznym,
  •   kartę pojazdu, o ile została wydana,
  •   tablice rejestracyjne (o ile chcesz lub musisz dokonać ich wymiany),
  •   dokument tożsamości,
  •   aktualne ubezpieczenie OC.


Za przerejestrowanie auta trzeba zapłacić – koszt będzie uzależniony od tego, czy wymieniasz tablice rejestracyjne oraz czy wybierasz tablice indywidualne czy też pozostawiasz dotychczasowe tablice pojazdu.

Ubezpieczenie OC darowanego samochodu

Pozostaje jeszcze kwestia tego, co dzieje się z ubezpieczeniem OC pojazdu, który jest przekazywany innej osobie w ramach darowizny. Darczyńca musi zgłosić ten fakt nie tylko w urzędzie, ale i w zakładzie ubezpieczeń. Ma na to 14 dni od chwili podpisania umowy darowizny. Jeśli auto miało jeszcze ważną polisę, przejdzie ona na obdarowanego i będzie on mógł z niej korzystać do czasu, aż wygaśnie. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe pozostawiają sobie możliwość dokonania w takiej sytuacji rekalkulacji składki, ponieważ mógł zmienić się poziom ryzyka ubezpieczeniowego, jakie dana firma ponosi przy ubezpieczaniu danego pojazdu.


Po upływie okresu umowy takie ubezpieczenie OC nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Obdarowany musi więc na własną rękę zadbać o ubezpieczenia samochodowe. Kalkulator ubezpieczeniowy pozwoli mu z odpowiednim wyprzedzeniem wyliczyć potencjalną składkę. Dotyczy to OC, które jest obowiązkowe, jak i AC i innych polis komunikacyjnych.


Może też zapytać w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym o ofertę dla siebie. Jeśli okaże się, że będzie ona bardzo droga, lepiej jest znaleźć inne, nowe i tańsze OC. Ważne jest, by nie powstała żadna przerwa w okresie trwania ochrony, ponieważ skutkowałoby to nałożeniem przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysokiej kary finansowej, nawet za jeden dzień spóźnienia.

Darowizna samochodu a kwestie podatkowe

Darowizny są opodatkowane. Jednak jeśli zaliczasz się jako obdarowany do tzw. I grupy podatkowej, czyli darczyńcą była osoba z rodziny, możesz nie zapłacić daniny od darowizny. Całkowicie zwolnione z podatku są bowiem darowizny od męża, żony, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierba, pasierbicy, rodzeństwa, macochy czy ojczyma. Warunkiem zwolnienia jest jednak zgłoszenie darowizny auta do urzędu skarbowego.

W innych przypadkach wysokość podatku od darowizny jest uzależniona od grupy podatkowej, do której należy obdarowany. Ponadto różna jest kwota wolna od podatku. Dla I grupy podatkowej wynosi ona do 9637 zł, a dla III do 4902 zł.

Reklama
null