Portal

Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej złożonych elementów narządu ruchu. Ze względu na ich ruchomość i obciążenie są one szczególnie narażone na urazy, kontuzje i schorzenia. W przypadku dolegliwości z ich strony pierwszym i podstawowym badaniem diagnostycznym jest USG kolana. Wyjaśniamy, na czym polega takie badanie, kiedy warto je wykonać i jakie nieprawidłowości pozwala zdiagnozować!

Na czym polega USG kolana? 

Badanie USG (ultrasonograficzne) należy do podstawowych metod diagnostycznych w przypadku wielu schorzeń. Za pomocą ultrasonografu możliwa jest obrazowa ocena kształtu i wielkości narządów wewnętrznych. W trakcie badania głowica urządzenia przykładana jest do powierzchni skóry posmarowanej żelem. Emitowane ultradźwięki o wysokiej częstotliwości ,,odbijają się” od struktur wewnętrznych, co pozwala na stworzenie obrazu. USG kolana, jak i każdej innej części ciała jest badaniem całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym. Jest to jedno z najbezpieczniejszych i najczęściej wykonywanych badań obrazowych w różnych dziedzinach medycyny. 

Wskazania do USG kolana – kiedy wykonać badanie?

Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka. Stanowi połączenie między udem i podudziem. Zbudowany jest z główki i panewki stawowej, czterech łękotek i aż dziesięciu więzadeł. Skomplikowana budowa tego stawu umożliwia nam wykonywanie ruchów rotacyjnych. Stawy kolanowe są niezwykle ważnymi elementami narządu ruchu, a także jednymi z najbardziej narażonych na urazy i kontuzje. Na kolanach opiera się ciężar ciała. Wszelkie nieprawidłowości w jego obrębie bywają źródłem dyskomfortu, bólu, a nawet problemów z poruszaniem się. 


Odczuwając ból, kłucie, osłabienie, ograniczenie ruchomości lub jakikolwiek dyskomfort warto poddać się badaniu USG kolana. Na jego podstawie lekarz jest w stanie określić przyczynę dolegliwości poprzez ocenę stanu struktur wewnętrznych kolana. W wielu przypadkach postawiona diagnoza pozwala na podjęcie rehabilitacji lub innej formy leczenia, a tym samym szybki powrót do zdrowia.  

Jakie schorzenia kolan można zdiagnozować na podstawie USG? 

W trakcie USG kolana lekarz może dokładnie ocenić wygląd poszczególnych elementów stawu. Ocenie poddawane są głównie chrząstki, więzadła, ścięgna, kaletki, błona maziowa i torebka stawowa. Struktury takie są dobrze widoczne na obrazie ultrasonograficznym. Zwykle dopiero jeśli badanie nie pozwala na określenie źródła dolegliwości, zaleca się wykonanie prześwietlenia RTG lub tomografii komputerowej, w trakcie których lepiej uwidaczniają się elementy kostne i głębiej położone. Dodatkowe badania mogą być zalecane także w celu głębszej analizy problemu lub potwierdzenia wcześniej postawionej hipotezy. 


Staw kolanowy przyjmuje obciążenie o wartości nawet 300 kg. Najbardziej narażone na urazy są jego ruchome elementy, czyli łąkotki, więzadła i drobne chrząstki. Jednak za dolegliwości ze strony kolana mogą odpowiadać także inne schorzenia, niezwiązane z aktywnością fizyczną.


Najczęściej USG kolana wykonuje się podejrzewając:

  • urazy i kontuzje – skręcenia, zwichnięcia, złamania;
  • uszkodzenia mięśni, ścięgien, wiązadeł, łąkotek, chrząstek;
  • obrzęk wynikający z wysięku w stawie;
  • krwiaki, torbiele, gangliony, ropnie, guzy stawu;
  • reumatoidalne i idiopatyczne zapalenie stawów;
  • inne choroby autoimmunologiczne obejmujące elementy narządu ruchu;
  • zmiany zwyrodnieniowe;
  • uszkodzenie rzepki kolana;
  • zaburzenia więzadła rzepki (tzw. kolano skoczka);
  • przeciążenie (tzw. kolano biegacza).


Badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego wykonuje się również w celach kontrolnych u osób ze zdiagnozowanymi schorzeniami lub po przebytej operacji. 

Jak przygotować się do USG? 

Do USG kolana nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Ze względu na wysokie bezpieczeństwo nie jest potrzebne skierowanie. Badanie może być wykonywane nawet w ciąży. Jedynym przeciwwskazaniem w przypadku kolana mogą okazać się rozległe, otwarte rany uniemożliwiające przyłożenie głowicy urządzenia do skóry lub gips zasłaniający kolano. Poza tym wystarczy udać się na badanie w wyznaczonym terminie. Jeśli posiadasz dokumentację medyczną dotyczącą chorego stawu kolanowego, warto zabrać ją ze sobą.  


Na badanie USG stawu kolanowego możesz umówić się na stronie internetowej https://enelsklep.pl/

Reklama
null