Portal

Czym różni się cieciorka od ciecierzycy? Czy są to te same rośliny strączkowe? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Już teraz zapraszamy do lektury poniższego wpisu.

 

  1. Cieciorka a ciecierzyca – czym się różnią?
  2. Czym jest ciecierzyca?
  3. Jakie właściwości ma cieciorka?

 

Warto jeść rośliny strączkowe, gdyż mają w sobie pełno ważnych witamin oraz minerałów. A zatem rośliny strączkowe są po prostu zdrowe dla organizmu człowieka. Często wykorzystuje się je jako źródło białka w diecie wegetarian. Do najpopularniejszych roślin strączkowych zalicza się groch, groch włoski, soczewicę, fasolę oraz cieciorkę i ciecierzycę. Wiele osób niestety myli nazwy roślin strączkowych i uważa, że cieciorka i ciecierzyca to... to samo. Podobnie sprawa wygląda z soczewicą. Dla niektórych soczewica jest tym samym co ciecierzyca. Prawda wygląda nieco inaczej. Jaka jest różnica między cieciorką a ciecierzycą? Szczegóły znajdziesz w niniejszej treści.

Cieciorka a ciecierzyca – czym się różnią?

Uważasz, że cieciorka a ciecierzyca to to samo? Nic bardziej mylnego! Otóż ciecierzyca wygląda i smakuje bardzo podobnie, ale ma kilka innych cech, które różnią ją od ciecierzycy. Po pierwsze nasiona ciecierzycy są nieco większe od nasion cieciorki. Dodatkowo mają nieregularny kształt, są matowe oraz nierzadko chropowate. Cieciorka natomiast jest gładsza i wyróżnia się równym kształtem.

Kolejna różnica to ilość gatunków. Otóż cieciorka ma ich ponad 12, a ciecierzyca – nazywana również grochem włoskim – aż 44. W pierwszym przypadku do najpopularniejszych zalicza się cieciorkę skorpionowatą i pochewkowatą, w drugim natomiast ciecierzycę desi i kabuli.

Czym jest ciecierzyca?

Ciecierzyca to roślina strączkowa, która ma przede wszystkim odżywcze i zdrowotne właściwości. Z tego względu, że zawiera sporą ilość węglowodanów złożonych oraz białka, posiłek, w którym znajdzie się cieciorka, zapewnia uczucie sytości, które utrzymuje się przez stosunkowo długi czas. Ponadto ciecierzyca ma w sobie witaminę K, sole mineralne czy antyoksydanty, które zabezpieczają przed niekorzystnym działaniem rodników wolnych.


Do zalet ciecierzycy zalicza się również niski indeks glikemiczny. Jedząc ciecierzycę, można wyregulować poziom glukozy we krwi. Dodatkowo ciecierzyca pomaga w zachowaniu odpowiedniej masy ciała. Niniejsza roślina strączkowa może posłużyć jako alternatywa dla różnego rodzaju produktów zwierzęcego pochodzenia. Ponadto zawiera błonnik, którego zadaniem jest między innymi pobudzanie perystaltykę jelit. A to z kolei jest nie tylko ważny składnik diety, którą stosuje się w trakcie profilaktyki cukrzycy, ale także minimalizuje ryzyko zachorowania na raka grubego jelita.


Poza cieciorką ciecierzycę myli się także z soczewicą. Wiele osób uważa, że obie rośliny strączkowate są tym samym, a nazw tych można używać zamiennie. Otóż soczewica także – jak ciecierzyca i cieciorka – pochodzi z rodziny bobowatych, ale różni się przede wszystkim kształtem. W przypadku soczewicy mamy długie, zwisające strąki, które mają płaskie nasiona o stosunkowo ostrych brzegach. Soczewicę je się jedynie po ugotowaniu, a dodatkowo można zrobić z niej mąkę. Ponadto poza nasionami pozostałe części soczewicy można wykorzystać jako paszę dla zwierząt. Podobnie jak ciecierzyca i cieciorka również i soczewica zawiera w sobie wiele witamin i minerałów, w tym B6, K, A, tiaminy, niacyny, a także wapno, żelazo, kwas foliowy, magnez, cynk czy fosfor. 

Jakie właściwości ma cieciorka?

Cieciorka ma podobne właściwości do tych, o których wspominaliśmy, omawiając ciecierzycę. Z tych właśnie względów polecamy cieciorkę włączyć do swojej diety wraz z ciecierzycą. Cieciorka ma w sobie dużą ilość ważnych witamin pochodzących z grupy B, a dodatkowo jest bardzo sycąca. Błonnik zawarty w cieciorce wspomaga wspomnianą perystaltykę jelit i ma pozytywny wpływ na właściwe formowanie się stolca. Ponadto ułatwia poprawne wypróżnianie się.


Często w profilaktyce cukrzycy typu 2 wprowadza się cieciorkę do diety. Duża zawartość białka sprawia, że cieciorka jest nie tylko sycąca, ale jednocześnie pomaga w utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała.

Warto wprowadzić cieciorkę, ciecierzycę i wspomnianą soczewicę do swojej diety z wielu względów. Wszystkie te rośliny strączkowe są zdrowe oraz bogate w pełnowartościowe białko i błonnik. Doskonale sprawdzą się jako alternatywa dla mięsa – nie bez powodu zresztą uważa się je za zdrowy zamiennik w bezmięsnej diecie. Nawet jeśli jesz mięso, cieciorka i ciecierzyca powinny stać się stałym elementem Twoich posiłków.


Jak widać, chociaż obie rośliny mają podobny smak i wygląd, to jednak występują pomiędzy nimi istotne różnice. Oczywiście, na bazie ciecierzycy można przyrządzić wiele smacznych potraw lub popularną pastę do smarowania pieczywa, a dodatkowo ma ona liczne właściwości zdrowotne. Podobnie jest z cieciorką. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma zawsze w kuchni zapas ciecierzycy, szczególnie jeżeli chodzi o miłośników kuchni śródziemnomorskiej. Ciecierzyca zawiera jednak fityniany, dlatego przed gotowaniem należy ją namoczyć. Nasiona ciecierzycy traktowane w taki sposób będą lepiej przyswajalne, co sprawi, że spożywanie ciecierzycy będzie korzystniejsze dla organizmu.

Reklama
null