Portal

Soczewki kontaktowe stają się coraz popularniejszą formą radzenia sobie z wadą wzroku. Ich zwolennicy z pewnością, porównując je z okularami, przywołują argumenty na korzyść tego pierwszego: wygoda, uniwersalność czy mniejsze prawdopodobieństwo, że się na nich usiądzie. Nie oznacza to jednak, że soczewki kontaktowe nie mają swoich trudności. Jednym z częstszych pytań pojawiających się w głowach osób, które je noszą jest — jak długo mogą one leżeć bez płynu?

Ile soczewki wytrzymają poza pudełkiem?

Krótką odpowiedzią na to pytanie jest: niewiele. Soczewki, aby zachować swoje właściwości, potrzebują specjalnego płynu, który utrzymuje ich miękkość. Inaczej bardzo szybko wysychają i stają się już niezdatne do użytku. Jeśli soczewki leżą bez płynu przez dłuższy czas, mogą ulec zniszczeniu lub stać się siedliskiem bakterii i innych mikroorganizmów. Zalecenia dotyczące tego, jak długo soczewki mogą leżeć bez płynu, różnią się w zależności od producenta i rodzaju soczewek. Zazwyczaj jednak producenci zalecają, aby soczewki nie leżały bez płynu dłużej niż 4-8 godzin. Po tym czasie należy je wymienić na nowe lub umyć i zanurzyć w płynie soczewkowym, aby je odświeżyć i przywrócić im odpowiednią wilgotność. Należy jednak pamiętać, że soczewki, które leżą bez płynu przez dłuższy czas, również stają się siedliskiem bakterii i innych mikroorganizmów, co może prowadzić do infekcji oczu.

Co zrobić, jeśli nie mamy płynu do soczewek pod ręką? 

Każda osoba, która nosi soczewki, doskonale zna ten ból, gdy orientujemy się, że zapomnieliśmy spakować do kosmetyczki płynu do soczewek. Najczęściej orientujemy się o tym, dopiero gdy jest już wieczór i nie mamy jak wyskoczyć szybko do sklepu, aby zakupić nowy płyn. Można jednorazowo przechować w takiej sytuacji soczewki w soli fizjologicznej lub sterylnej wodzie mineralnej, jednak bardzo ważne jest to, żeby pamiętać, że jedynie płyny do soczewek są w stanie je odpowiednio zdezynfekować, więc z samego rana należy udać się do sklepu i zakupić brakujący płyn, a następnie zalać nim soczewki. 

Jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedniej higieny soczewek?

Bardzo istotne jest stosowanie się do zasad higieny przy noszeniu soczewek. Oczy to bardzo delikatna część naszego ciała, o którą należy szczególnie dbać. Odpowiednia higiena soczewek kontaktowych jest bardzo ważna, ponieważ zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zanieczyszczenia na soczewkach mogą prowadzić do podrażnień oczu, a nawet do infekcji gałki ocznej. 

Jakich złotych zasad należy się trzymać? 

  • Zawsze myj dokładnie ręce przed zakładaniem/ściąganiem soczewek. 
  • Przechowuj je w odpowiednich warunkach (w specjalnym płynie i pudełeczkach).
  • Nie śpij w soczewkach! Każdego czasami kusi, aby nie ściągać ich na noc, że mieć to jednak bardzo poważne konsekwencje dla naszych oczu. 
  • Niewymienianie płynu w pojemniczku przy każdym włożeniu soczewek. Należy pamiętać, że celem stosowania płynu jest przede wszystkim dezynfekcja, a więc po każdym użyciu, należy opróżnić pojemnik i napełnić go od nowa. 
  • Pamiętaj również o czyszczeniu samego pojemniczka, który również ulega z czasem zabrudzeniom. 

Mamy nadzieję, że powyższe kwestie rozjaśniły trochę, jak odpowiednio dbać o soczewki tak, aby ich stosowanie było bezpieczne i komfortowe dla naszego oka. Soczewki kontaktowe to świetny wynalazek, jednak jak wszystko inne, musi być stosowany zgodnie z zaleceniami oraz zdrowym rozsądkiem.

Reklama
null