Portal

Andrologia jest ważną dziedziną medycyny, która zajmuje się fizjologią, diagnozowaniem i leczeniem chorób męskiego układu płciowego. Obejmuje ona również leczenie wad patologicznych pod kątem endokrynologicznym. Do lekarza od męskich spraw warto udać się także w przypadku problemów z płodnością.

Androlog, czyli lekarz od męskich spraw

Wiele mówi się na temat tego, jak ważna jest profilaktyka w leczeniu chorób - im szybsza diagnoza, tym lepsze rokowania. Często mówi się o profilaktyce chorób takich jak rak jajnika czy szyjki macicy, ale zdecydowanie mniej uwagi poświęca się chorobom, które dotyczą mężczyzn. Specjalistą, który je leczy jest właśnie androlog. Mówi się, że jest to lekarz od męskich spraw - odpowiednik ginekologa.


Androlog leczy więc schorzenia męskich narządów płciowych - penisa, jąder czy najądrzy. Nie należy go mylić z urologiem. Specjalista andrologii pomaga też mężczyznom w łagodniejszym przejściu andropauzy. Do androloga warto udać się profilaktycznie, nawet, gdy nie zmagacie się z żadnymi problemami. Szczególnie dotyczy to mężczyzn, którzy skończyli już 40 rok życia.


Andrologia jest stosunkowo młodą specjalizacją, jednak niezwykle ważną, gdyż zajmuje się także problemami z układem rozrodczym, a więc suchym wytryskiem, impotencją, utrzymaniem erekcji, przedwczesnym wytryskiem czy kłopotami z płodnością. Lekarz bada również męski układ hormonalny, gdyż właśnie zaburzenia mogą prowadzić do problemów z układem rozrodczym. 


Ile kosztuje wizyta u specjalisty? Koszt konsultacji z andrologiem w Warszawie lub innym dużym mieście to ok. 250-300 zł. 

Kiedy udać się do androloga?

Do androloga należy udać się profilaktycznie a po ukończeniu 40 roku życia odbywać konsultację ze specjalistą przynajmniej raz w roku. Jeżeli występują jakiekolwiek symptomy, które Was niepokoją, to nie należy ich bagatelizować, licząc, że miną. Do lekarza powinniście udać się także jeżeli macie problemy z erekcją czy jej utrzymaniem, a także pojawia się u Was ból czy obrzęk w obrębie narządów płciowych.


Wszelkiego rodzaju niepokojące zmiany, takie jak zgrubienia czy guzki pojawiające się na penisie, jądrach czy mosznie także trzeba zgłosić. Do lekarza należy również udać się, jeżeli macie nagły spadek libido. Warto jeszcze wiedzieć, że androlog również diagnozuje nieprawidłowości w budowie układu rozrodczego u małych chłopców. 

Jak wygląda wizyta u androloga?

W żadnym wypadku nie należy bać się wizyty u androloga, ani też się jej wstydzić. Pierwsza wizyta najczęściej obejmuje dokładny wywiad medyczny, ale też analizę problemu, z którym zmaga się pacjent. Po wywiadzie lekarskim lekarz zbada narządy płciowe. Może też przeprowadzić badanie per rectum, czyli badanie prostaty. Jest to badanie przez odbytnicę, które jednak nie jest bardzo bolesne. Lekarz obraca palcem wzdłuż długiej osi kanału odbytu. Jest to badanie lekarskie, które należy do podstawowej profilaktyki raka prostaty.


W razie jakichkolwiek podejrzeń lekarz może zlecić kolejne badania. Do skutecznej diagnozy często wykonuje się badanie moczu, morfologię, badanie hormonalne czy nawet badanie poziomu cholesterolu i cukru, gdyż zbyt wysoki cholesterol czy cukier może odpowiadać za nieprawidłowe działanie układu rozrodczego.


Lekarz może też wykonać USG czy też badanie jakości spermy. Jeżeli zaistnieją podstawy, to lekarz może skierować do innego specjalisty, np. onkologa czy urologa. Jeżeli natomiast pacjent zmaga się z problemami typu impotencja i mają one podłoże psychiczne, to wtedy lekarz zaleci wizytę u psychiatry, ewentualnie seksuologa.        


Reklama
null