Portal

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepsza pora na wycieczkę do Skandynawii? Jeśli zależy Ci na tym, by jak najlepiej poznać tamtejszą kulturę, wybierz się do Europy Północnej w czasie typowych dla Skandynawii świąt. Skandynawowie lubią się bawić i hucznie obchodzą swoje ulubione święta, dlatego dobrze zaplanuj termin podróży. Sprawdź najciekawsze święta obchodzone przez państwa skandynawskie.

Midsommar – najbardziej szwedzkie ze wszystkich świąt

W Polsce coraz częściej wracamy do nieco zapomnianych słowiańskich świąt, takich jak choćby Noc Kupały. Szwedzkim odpowiednikiem tego święta jest Midsommar, czyli jedno z najpopularniejszych świąt w tamtejszym kalendarzu. Jest to święto ruchome związane z przesileniem letnim, które przypada w piątek między 19 a 25 czerwca. Szwedzi świętują Midsommar na świeżym powietrzu, celebrując naturę, nadejście lata i więzi społeczne.


Obchodom towarzyszą tańce, śpiewy, gry i zabawy oraz jedzenie i alkohol. Ważnym elementem Midsommar jest midsommarstång, czyli Słup Majowy, który symbolizuje oś świata i płodność. Midsommar najhuczniej obchodzi w Dalarnie i Göteborgu, a na szwedzkich stołach znajdziemy wtedy największe przysmaki, w tym kiszonego śledzia (surströmming), ryby z cebulą i koprem, ziemniaki z koperkiem i kwaśną śmietaną czy truskawki. Nieodłącznym nakryciem głowy podczas obchodów jest wianek, który można zrobić samodzielnie lub kupić w sklepie. Noc Świętojańską obchodzą także Duńczycy (Sankt Hans) i Norwegowie (Jansok), choć najhuczniej świętują ją właśnie Szwedzi.

Norweski Dzień Konstytucji

17 maja (syttende mai lub søttende mai) to najważniejszy dzień w kalendarzu norweskim. Tego dnia wszyscy mieszkańcy uczestniczą w obchodach Dnia Konstytucji, które w niczym nie przypominają tych znanych z Polski. Dla Norwegów jest to dzień pełen radości, któremu nie towarzyszą patos, składanie wieńców i przemarsze wojsk. 17 maja każdy Norweg wkłada bunad, czyli strój ludowy charakterystyczny dla poszczególnych regionów i wspólnie z rodziną idzie na pochód w towarzystwie orkiestry i niepodłączonych norweskich flag. To święto jednoczy całe społeczeństwo, gdyż uczestniczą w nim również imigranci i turyści.


Nie ma lepszej okazji, by zobaczyć, jak bawią się Norwegowie – tego dnia można też spróbować pølse i lompe, czyli słynnej parówki w ziemniaczanym naleśniku, która jest najpopularniejszą majową potrawą. Podczas pochodu zobaczysz również absolwentów norweskich liceów w charakterystycznych strojach, którzy 17 maja kończą świętowanie Russefeiring. Które miasto warto odwiedzić? Cała Norwegia hucznie obchodzi 17 maja, lecz najwięcej dzieje się tego dnia w Oslo, gdzie można pomachać rodzinie królewskiej pozdrawiającej tłumy z pałacowego balkonu.

Fastelavn, czyli karnawał po duńsku

Duńskie ostatki są ruchomym świętem, które przypada przed Środą Popielcową, siedem tygodni przed Wielkanocą. W tym czasie Duńczycy oddają się zabawie, która nawiązuje do chrześcijańskiej tradycji karnawału związanej z nadejściem Wielkiego Postu. Dla Duńczyków jest to jednak przede wszystkim symbol zmiany pory roku i doskonała okazja do świętowania – dorośli i dzieci przebierają się w paradne stroje i biorą udział kostiumowych paradach. Z tradycją Fastelavn wiąże się dość niechlubna zabawna Kot w beczce, która polegała na uderzaniu kijami w beczkę z umieszczonym w środku czarnym kotem. Na szczęście dziś już nikt w ten sposób się nie bawi, a beczkę wypełnia się obecnie cukierkami. Podczas Fastelavn Duńczycy jedzą bardzo dużo Fastelavnsboller, czyli bułek z kremem lub lukrem.

Luciadagen – Dzień Świętej Łucji

13 grudnia przypadają imieniny Łucji. W Polsce jest to po prostu kolejny grudniowy dzień, natomiast w całej Skandynawii celebruje się Dzień Świętej Łucji. Św. Łucja była męczennicą z Syrakuz, która przyjęła śluby czystości w czasach prześladowania chrześcijan. Jej niedoszły mąż zemścił się na dziewczynie, przez co Łucja została poddana torturom w celu porzucenia swojej wiary. Nie wyrzekła się chrześcijaństwa, dlatego została ścięta w wieku 23 lat (prawdopodobnie 13 grudnia 304 roku), a według jednego ze źródeł w chwili śmierci trzymała w ręce płonącą lampę, dzięki czemu otrzymała imię Lucia (łac. świetlista).


Luciadagen jest świętem obchodzonym przede wszystkim w przedszkolach i szkołach podstawowych – celebrowanie rozpoczyna się od uroczystego pochodu, w którym uczestniczą ubrane na biało dzieci śpiewające tradycyjną pieśń Santa Lucia. Na czele pochodu idzie Luciabrud, a na jej głowie znajduje się wianek ze świecami. Luciadagen to święto symboliczne, które niesie światło w mroku. Tego dnia najpopularniejszym przysmakiem są lussekatter, czyli bułki z szafranem. Jako że uroczystość odbywa się w grudniu, uczestnicy chętnie piją też skandynawski gløgg.

Noc Walpurgi – święto płonących ognisk

Wywodzące się z germańskiego folkloru święto Valborgsmässoafton przypada na noc z 30 kwietnia na 1 maja – ludy germańskie wierzyły, że w tym czasie odbywa się noc zmarłych lub noc złych duchów. To właśnie tej nocy miał być organizowany sabat czarownic na górze Brocken, któremu przewodziła córka Lokiego, bogini śmierci Hel. Święta Walpurga, nazywana również Walburgą, była zakonnicą z Devon, która dokonała cudu na morzu – modlitwą zatrzymała burzę i sztorm. Noc Walpurgi jest natomiast połączeniem jej święta z celtyckim świętem Beltane, które jest blisko związane z rozpoczęciem lata.


Nieodłącznym elementem Nocy Walpurgi są płonące ogniska, które mają odstraszać złe moce i przeganiać noc polarną. Święto to jest najpopularniejsze w Szwecji, gdzie stanowi okazję do integracji mieszkańców. Jeśli uwielbiasz ogniska i świętowanie do późnej nocy, koniecznie wybierz się do Skandynawii na Noc Walpurgi – 1 maja jest w Szwecji dniem wolnym od pracy, dlatego mieszkańcy często świętują do samego rana.

Interesuje Cię historia Skandynawii i chcesz dowiedzieć się więcej o państwach z Europy Północnej? Skandynawskie Podróże to miejsce, w którym nie tylko kupisz wycieczkę do Skandynawii, lecz również znajdziesz mnóstwo ciekawostek na temat Szwecji, Danii i Norwegii.

Reklama
null